Уже 2027 року в Північному Льодовитому океані вперше може не бути льоду. Арктичний морський лід тане безпрецедентними темпами – більш ніж на 12% щодесятиліття, а це означає, що ми наближаємося до того дня, коли майже весь лід тимчасово зникне, йдеться в одному з нових досліджень у журналі Nature Communications.
Це станеться, найімовірніше, протягом дев’яти-двадцяти років з поточного моменту, незалежно від того, чи спробують люди змінити кількість викидів парникових газів. А за найпесимістичнішими прогнозами, це може статися вже через три роки.
“Перший день без льоду в Арктиці не змінить ситуацію кардинально. Але він покаже, що ми докорінно змінили одну з визначальних характеристик природного середовища в Північному Льодовитому океані, яка полягає в тому, що він цілий рік вкритий морською кригою та снігом, через викиди парникових газів”, – зазначила у своїй заяві співавторка дослідження Александра Ян, кліматологиня з Університету Колорадо в Боулдері.
Морський лід на Землі щорічно фіксують за допомогою супутників, які вимірюють коливання льоду на обох полюсах із 1979 року. Він відіграє найважливішу роль у регулюванні температури океану і повітря, збереженні морського середовища існування і “живленні” океанічних течій, які переносять тепло по всій земній кулі.
Поверхня морського льоду також відбиває частину сонячної енергії назад у космос – цей процес відомий як ефект альбедо. Цей ефект може працювати і в зворотному напрямку – танення морського льоду призводить до появи темніших вод, які поглинають більше сонячних променів.
Це означає, що в міру потепління нашої планети Арктика перетворилася з “холодильника” на “радіатор”, і зараз вона нагрівається вчетверо швидше, ніж решта світу. Площа найпівнічнішого морського льоду планети, яка в період з 1979 по 1992 рік становила в середньому 6,85 мільйона квадратних кілометрів, цього року скоротилася до 4,28 мільйонів кв. км.
Використовуючи 11 кліматичних моделей і провівши 366 їхніх симуляцій, учені, які брали участь у новому дослідженні, виявили, що день, коли льоду в Північному Льодовитому океані не буде, може настати вже за три-шість років – приблизно у 2030-х роках.
Незважаючи на похмурість висновків, у дослідженні є й хороші новини – різке скорочення викидів вуглекислого газу дасть змогу різко запобігти цьому дню і пом’якшити удар, спричинений втратою арктичної криги для планетарних систем.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…