Уже скоро в Арктиці може настати перший день без льоду, – дослідження

Уже 2027 року в Північному Льодовитому океані вперше може не бути льоду. Арктичний морський лід тане безпрецедентними темпами – більш ніж на 12% щодесятиліття, а це означає, що ми наближаємося до того дня, коли майже весь лід тимчасово зникне, йдеться в одному з нових досліджень у журналі Nature Communications.

Це станеться, найімовірніше, протягом дев’яти-двадцяти років з поточного моменту, незалежно від того, чи спробують люди змінити кількість викидів парникових газів. А за найпесимістичнішими прогнозами, це може статися вже через три роки.

“Перший день без льоду в Арктиці не змінить ситуацію кардинально. Але він покаже, що ми докорінно змінили одну з визначальних характеристик природного середовища в Північному Льодовитому океані, яка полягає в тому, що він цілий рік вкритий морською кригою та снігом, через викиди парникових газів”, – зазначила у своїй заяві співавторка дослідження Александра Ян, кліматологиня з Університету Колорадо в Боулдері.

Морський лід на Землі щорічно фіксують за допомогою супутників, які вимірюють коливання льоду на обох полюсах із 1979 року. Він відіграє найважливішу роль у регулюванні температури океану і повітря, збереженні морського середовища існування і “живленні” океанічних течій, які переносять тепло по всій земній кулі.

Поверхня морського льоду також відбиває частину сонячної енергії назад у космос – цей процес відомий як ефект альбедо. Цей ефект може працювати і в зворотному напрямку – танення морського льоду призводить до появи темніших вод, які поглинають більше сонячних променів.

Це означає, що в міру потепління нашої планети Арктика перетворилася з “холодильника” на “радіатор”, і зараз вона нагрівається вчетверо швидше, ніж решта світу. Площа найпівнічнішого морського льоду планети, яка в період з 1979 по 1992 рік становила в середньому 6,85 мільйона квадратних кілометрів, цього року скоротилася до 4,28 мільйонів кв. км.

Використовуючи 11 кліматичних моделей і провівши 366 їхніх симуляцій, учені, які брали участь у новому дослідженні, виявили, що день, коли льоду в Північному Льодовитому океані не буде, може настати вже за три-шість років – приблизно у 2030-х роках.

Незважаючи на похмурість висновків, у дослідженні є й хороші новини – різке скорочення викидів вуглекислого газу дасть змогу різко запобігти цьому дню і пом’якшити удар, спричинений втратою арктичної криги для планетарних систем.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Головні недорогі новинки автомобілів 2025 року: хто виявився найкращим

Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…

15 хв. ago

Стали відомі рішення Трампа у перші години правління

Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…

38 хв. ago

Відстрочка та бронь від мобілізації не допоможе: ТЦК вже зачекалися

Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…

43 хв. ago

Так яйця ви ще не готували: оригінальна ідея ситного сніданку

Яйця – це найпоширеніший продукт для приготування сніданку. Додавши лише декілька інших інгредієнтів, або приготувавши яйця…

44 хв. ago

Батьки, готуйтеся: медики тепер підуть по квартирах перевіряти дітей

Сімейні медсестри надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу сімʼям з дітьми до чотирьох років безпосередньо в них…

1 годину ago

Тут вам не Лондон: турист відвідав Україну і розповів, що його вразило найбільше

Для певної категорії мандрівників найцікавіші подорожі – ті, що до небезпечних країн, на кшталт Афганістану. На…

1 годину ago