У період із грудня 2024 року по травень 2025 року в атмосфері Землі згоріли 472 супутники Starlink, які належать компанії SpaceX. Такі дані містяться в офіційному звіті, поданому до Федеральної комісії зв’язку США (FCC), – повідомляє Фокус з посиланням на CNET.
Супутники Starlink мають термін експлуатації близько п’яти років. Після цього вони сходять з орбіти й згорають у верхніх шарах атмосфери. Однак зазвичай за пів року знищується не більше кількох десятків пристроїв — для прикладу, станом на грудень таких було лише 73. Тож поточна цифра викликала занепокоєння у науковців, які попереджають про потенційні екологічні наслідки.
Астрофізик Джонатан Макдауелл вважає, що людство фактично проводить масштабний експеримент з довкіллям, масштаб якого природа раніше не знала. За його словами, сучасна космічна активність вийшла на рівень, коли її вплив на навколишнє середовище більше не можна ігнорувати.
Попри занепокоєння, SpaceX запевняє, що процес спалення супутників є безпечним для людей. Ризик, за оцінками компанії, становить менше ніж 1 на 100 мільйонів. У компанії наголошують, що їхні супутники перевищують галузеві стандарти щодо можливості знищення в атмосфері.
Однак останні дослідження вказують на можливу шкоду. Зокрема, вчені почали виявляти метали з космічних апаратів у стратосфері. Минулого літа на канадській фермі знайшли уламок алюмінієвої конструкції масою 2,5 кг, який, за оцінками експертів, походить від супутника Starlink. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США зафіксувало алюміній та рідкісні метали у 10% частинок, що містяться в повітрі на великих висотах. У майбутньому ця частка може зрости до 50%, якщо темпи запусків не знизяться.
У жовтні 2024 року група науковців звернулася до FCC із закликом призупинити запуски нових супутників, посилаючись на потенційну загрозу від металевих частинок та хімічних речовин, які потрапляють у повітря під час їх згоряння.
На думку експертів, подальше зростання кількості супутників на низькій орбіті вже зараз має помітний екологічний слід. Які саме наслідки це матиме для атмосфери та життя на планеті — поки що не з’ясовано.