Світовий океан стрімко закислюється: вчені б’ють на сполох

Закислення океану наблизилось до критичного порогу. Це створює загрозу для морських екосистем і глобальної життєздатності. Про це йдеться у звіті вчених про стан світових систем життєзабезпечення, пише The Guardian. 

Звіт Потсдамського інституту досліджень впливу клімату (PIK) ґрунтується на багаторічних роботах учених, які показують, що є дев’ять систем і процесів – так званих планетарних меж, які сприяють стабільності функцій життєзабезпечення планети. До теперішнього часу було перевищено пороги шести меж. Нині ж промислова цивілізація наблизила світовий океан до порушення сьомої планетарної межі. 

«Закислення океану наближається до критичного порогу, особливо у високоширотних регіонах, йдеться в останньому звіті про межі планет. Дедалі більший вплив підкислення створює все більшу загрозу для морських екосистем», – йдеться у статті. 

Закислення океану – це явище підвищення кислотності (зниження pH) в океанічній воді через поглинання атмосферного CO2. Цей процес веде до руйнування харчового ланцюга і знижує ефективність океану як життєво важливого поглинача вуглецю.

Левке Цезар, кліматичний фізик із PIK і співавтор звіту, сказав, що є дві причини, через які рівні закислення океану викликають занепокоєння. «Одна з них полягає в тому, що індикатор закислення океану… наближається до порогу порушення безпечної межі», – попередив науковець.

По-друге, за словами Цезаря, навіть поточні умови можуть бути проблематичними для різних морських організмів, що вказує на необхідність переоцінити те, які рівні насправді можна назвати безпечними. Він додав, що підкислення океану погіршується в усьому світі, причому наслідки найбільш виражені в Південному та Північному Льодовитому океанах .

Як пояснює науковець, це означає, що будь-яке людське порушення довкілля не можна розглядати як окремі проблеми, тому що такий підхід ігнорує те, що компоненти системи Землі взаємодіють, утворюючи велику мережу, де зміни в одній сфері впливають на інші.

До слова, через глобальне потепління у європейських морях може стартувати новий бізнес. Невдовзі в європейських морях можуть уперше почати вирощувати перли, оскільки італійські фермери, які займаються вирощуванням устриць, прагнуть використати несподівану можливість, надану швидким потеплінням Середземного моря. 

Романчук Микола

Recent Posts

Росіяни вихваляються першим застосуванням в Україні вакуумної бомби

Російська окупаційна армія, з непідтвердженою інформацією, вперше застосувала в Україні вакуумну бомбу ОДАБ-9000. У соцмережах поширюють…

3 хв. ago

Оренда житла в Україні: у яких містах найбільше зросли ціни

За останні вісім місяців ринок оренди житла продовжує відновлюватися, а ціни – зростати. Загальною тенденцією стало зростання…

12 хв. ago

“Український легіон” без українців: в Польщі засмучені кількістю добровольців

У Польщі створили "Український легіон", до якого можуть записатися всі охочі українці. Втім, з моменту…

20 хв. ago

Королева Камілла відмовила короля Чарльза ІІІ від зустрічі з Гаррі

Королева Камілла не рекомендувала королю Чарльзу III примиритися з його сином, принцом Гаррі. Про це пише Daily…

29 хв. ago

“Дощ йде тижнями”: як люди живуть у найвологішому місті на планеті

Індія як країна контрастів відома своїми дивовижними історичними пам’ятками, еклектичною та смачною кухнею, яскравими фестивалями…

38 хв. ago

Коли осінні канікули в школах України і де їх можуть скасувати

Українські школярі деяких регіонів залишаться без осінніх канікул, проте матимуть довші зимові. Згідно з рішенням…

46 хв. ago