Новини

Японія запустила найбільший у світі термоядерний реактор

У Японії було запущено найновіший і найбільший у світі реактор термоядерного синтезу JT-60SA в Японії. Цей реактор використовує магнітні поля від надпровідних котушок для утримання іонізованого газу у вакуумній камері у формі пончика з метою стимулювання злиття ядер водню та вивільнення енергії. Машина, заввишки чотири поверхи, здатна утримувати плазму, нагріту до 200 млн градусів Цельсію, протягом приблизно 100 секунд. Про це пише Science.

«Цей успіх доводить світові, що реактор виконує свою основну функцію», – заявив менеджер проекту Fusion for Energy Сем Девіс. Однак потрібно ще два роки, щоб JT-60SA почав виробляти плазму, необхідну для фізичних експериментів.

JT-60SA надаватиме підтримку ITER, найбільшому міжнародному реактору термоядерного синтезу, що на стадії будівництва у Франції. У свою чергу, ITER спиратиметься на технології та експлуатаційний досвід, які пройдуть тестування на JT-60SA.

Угода, викладена в угоді між Японією та ЄС ще 2007 року, передбачала модернізацію старого японського реактора JT-60,  який працював із середини 1980-х років. Будівля JT-60 була збережена, поки реактор перебудовувався від основи догори за нерозголошену вартість.

Реактор JT-60SA, висотою 15,5 метра, вдвічі менший за розмірами, ніж французький ITER. Незважаючи на численні затримки та проблеми у проекті, такі як землетрус у Тохоку у 2011 році та коротке замикання у 2021 році, команда JT-60SA продовжує працювати над реалізацією своїх цілей.

Однак реактор має обмеження: в експериментах використовуватиметься тільки водень і його ізотоп дейтерій, а не тритій – радіоактивний ізотоп водню, який вважається найбільш ефективним для виробництва енергії.

До 2050 року Японія також планує побудувати DEMO – демонстраційну електростанцію, яка стане проміжним етапом від досліджень JT-60SA та ITER до комерційного термоядерного синтезу.

Ольга Степанова

Recent Posts

Олексія Навального могли поступово труїти малими дозами в колонії – ЗМІ

Російського опозиціонера та критика Путіна Олексія Навального могли поступово труїти малими дозами в колонії. Саме…

5 години ago

ЗСУ здатні тримати оборону на захід від Авдіївки – ISW

Сили оборони України здатні створити нові оборонні рубежі неподалік від Авдіївки та зупинити наступ військ…

5 години ago

Перемога Трампа посилить позиції Туреччини – ЗМІ

Можлива перемога на президентських виборах у США Дональда Трампа може спонукати Євросоюз до перегляду відносин…

6 години ago

Стало відомо, як спецпідрозділ ГУР звільняв Харківщину

Командир другої штурмової роти "Кракена" Куджо поділився деталями бойових завдань спецпідрозділу ГУР МО і спогадами…

6 години ago

Вчені розробили модель ШІ, яка допомагає визначити, чи сумісні ліки один з одним

Вчені розробили модель штучного інтелекту, здатну визначити, чи сумісні різні ліки один з одним. Це досягнення відкриває…

6 години ago

На Черкащині врятували чоловіка, який заблукав у лісі: харчувався травою та корінням

20 лютого на Черкащині врятували 39-річного чоловіка, який заблукав у лісі ще 7 числа –…

7 години ago