Підвищення ренти на видобуток газу в Україні: з чим пов’язане таке рішення Офісу президента

В Раді зареєстрований законопроєкт, який передбачає: чим вища ціна газу — ти вища ставка ренти. Якщо закон приймуть, то надходження в бюджет зростуть в рази. Офіс президента знає, куди їх витратити. 

Про це повідомляє Експерт з посиланням на Цензор. НЕТ.

Голова податкового та фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев 9 лютого зареєстрував законопроект (№7038) про внесення змін до Податкового кодексу, який передбачає введення диференційованих ставок ренти на видобуток природного газу.

У разі прийняття законоперокту в чинній редакцій, він вступить в дію з квітня 2022 року, крім норм про введення диференційованих ставок ренти на газ, видобутий з нових свердловин. Вони набирають чинності з січня 2023 року.

На даний момент видобуток газу оподатковується рентою за ставкою 29% — для свердловин глибиною до 5 км, 14% — для свердловин глибиною понад 5 км, 12% для нових свердловин до 5 км, що були введені в експлуатацію з початку 2018 року і 6% для таких свердловин з глибиною покладів понад 5 км.

Рента на видобуток газу входить в ТОП 5 найбільших статей доходів державного бюджету. В 2021 році до державного бюджету надійшло 66,8 млрд грн рентної плати за користування надрами. В тому числі від видобування природного газу надійшло 54,7 млрд грн.

У разі прийняття цього законопроекту без змін надходження ренти від видобутку газу при середньорічних цінах в $900 за тис. куб м зростуть в рази. В 2021 році в Україні було видобуто 19,8 млрд куб м газу. При ринкових цінах у $900 за тис куб. м розмір ренти мав би вирости до 69%, або $620 з тисячі кубів, добутих на старих свердловинах глибиною до 5 км.

Якщо б в Україні весь газ видобувався за таких умов, то надходження ренти в рік становило б $12,27 млрд.

Свою ініціативу Гетманцев пояснює тим, що рекордно високі ціни на газ дозволяють газовидобувним компаніям отримувати «екстра-маржу», адже ріст цін не впливає на собівартість.

«Стрімке зростання ціни продажу газу не впливає на собівартість видобутку. Так виникає екстра-маржа, на яку добувні компанії не розраховували. Природні багатства належать народу, тому вигоду від зростання світових цін має в першу чергу отримувати народ через державний бюджет», — пише депутат в пояснювальній записці до законопроекту.

Він посилається на практику низки країн, які ввели, або розглядають введення прогресивних податків на видобуток енергоресурсів.

Саме тому Гетманцев пропонує ввести диференційовані ставки ренти на видобуток газу — чим вища ціна, тим вищий відсоток ренти газодобувним компаніям доведеться сплачувати.

При ціні в $200 за тис куб м ставки ренти будуть незмінними. Однак при рості на кожні $200 рента збільшуватиметься на 10%. Максимальна ціна газу, після якої рента не збільшуватиметься, встановлена на рівні $800 за тис куб м.

Якщо ціна продажу газу коливатиметься в межах $200-400 за тис куб м, то рента зросте до 39% для старих свердловин до 5 км, і до 24% для покладів понад 5 км.

При ціні від $400 до $600 за тис куб м рента зросте до 49% для покладів до 5 км і до 34% для покладів понад 5 км.

Якщо ціна газу за звітний період буде від $600 до $800, то рента зросте до 59% і 44% для покладів глибиною до 5 км і понад 5 км відповідно.

При ціні газу від $800 за тис куб м рентна плата становитиме 69% для покладів до 5 км і до 54% для покладів понад 5 км.

Аналогічний принцип оподаткування газу рентною пропонується і для нових свердловин, введених в експлуатацію з 2018 року. Так для нових свердловин глибиною до 5 км при ціні $200 ставка ренти пропонується на рівні 12% та 6% для покладів глибиною понад 5 км. Далі при рості на кожні $200 рента буде збільшуватись на 10% і після ціни $800 за тис куб м становиме 52% та 46% для покладів до 5 км і понад 5 км відповідно.

Чому Офіс президента вирішив підняти ренту на видобуток газу. Доповнено 02

Базою оподаткування рентною платою за користування надрами пропонується визначити найвищу ринкову ціну з трьох цін, а саме:

  • середньозважена ціна імпорту за визначений період, яка обраховується Митною службою України;
  • середня ціна котирувань, які публікуються у звіті Argus European Natural Gas;
  • середня ціна реалізації газу на Українській енергетичній біржі (УЕБ) без ПДВ.

Головний податковий ініціатор компанди президента пропонує запровадити диференційовані ставки ренти на видобуток газу за аналогією до диференціації рентних платежів з видобутку залізної руди.

В листопаді 2021 Верховна рада прийняла законопроект №5600, яким серед іншого було впроваджено диференційовані ставки ренти на видобуток залізної руди.

За цими правилами база оподаткування рентою була змінена з собівартістості видобутку руди на ринкову ціну в Китаї. А ставка платежу залежить від ціни руди. Чим вища ціна — тим вища ставка ренти.

Співрозмовники БЦ у команді президента розповіли, що існує альтернативний варіант введення диференційованих ставок ренти на видобуток газу. Він більш м’який.

Зокрема, альтернативний законопроект передбачає додавання відсотків до існуючих ставок ренти за таким принципом:

При ціні газу вище $300 пропонується додаткова рента в розмірі 1%, більше $400 — 2,5%, більше $500 — 4%, більше $600 — 5,5%, більше $700 — 7%, більше $800 — 8,5%, більше $900 — 10%, більше $1000 — 11,5%, більше $1100 — 13%, більше $1200 — 14,5%, більше $1300 — 16%.

Хто видобуває газ в Україні

Підхід диференціації в залежності від ціни здається справедливим. У разі прийняття ЗП Гетманцева при ціні газу понад $800 тис куб м дохід видобувників після оподаткування новини ставками ренти буде більшим, ніж за існуючими ставками при ціні $300.

Окрім того, найбільші приватні газовидобувні компанії належать олігархам, які завдяки дефіциту ресурсу на європейському ринку отримують надприбуток.

У 2021 році в Україні було видобуто 19,8 млрд куб м газу (-2,2% до 2020 року), в тому числі найбільший видобувник – державне Укргазвидобування видобуло 13,7 млрд куб м газу (-4% до 2020 року).

ДТЕК Нафтогаз Ріната Ахметова видобув 2 млрд куб м газу.

Третій найбільший результат показала нафтовидобувна компанія Укрнафта, яка видобула 1,1 млрд куб м газу. 50%+1 акція компанії належить державі через НАК «Нафтогаз», близько 42% акцій контролюють структури Ігоря Коломойського та партнерів. При цьому операційне управління компанії знаходиться під контролем оточення Коломойского.

Добувна компанія «Укрнафтобуріння» за 2021 рік видобула 691,3 млн куб м природного газу. Співвласниками УНБ є Ігор Коломойський та Віталій Хомутинник, ще 22,5% компанії належить російському бізнесменові Павлу Фуксу.

Смарт Енерджі Вадима Новинського закриває п’ятірку найбільших видобувних компаній з обсягами видобкту 400 млн куб м (дані за 2020 рік).

Водночас річний видобуток Гео Альянс Віктора Пінчука перевищує 200 млн куб м.

Ще низка газових компаній належать Миколі Злочевському — колишньому міністру екології часів Януковича. У 2021 році він переписав 13 своїх компанії, які входили до Burisma Group Злочевського, на дочок Анну та Карину.

Зокрема, Злочевський переписав на доньок наступні компанії: «Еско-Північ», «Куб-Газ», «Парі», «Перша українська нафтогазова компанія», «Сістемойлінжінірінг», » Надрагаз», «Алдеа-Україна», «Бурізма Сервіс», «Технокомсервіс», «Надрагазвидобування», «Газойлінвест», «Геоюніт», «Нафтогазопромислова геологія». Компанії не публікують свої результати роботи.

Категорично проти введення диференційованих ставок на ренту виступила Асоціація газовидобувних компаній (АГКУ), яка представляє їхні інтереси.

Асоціація заявляє, що збільшення податкового навантаження на газовидобувні підприємства може повторити ситуацію 2014 року, коли уряд Арсенія Яценюка удвічі збільшив ренту на видобуток газу і тримав їх на такому рівні весь 2015 рік.

«Це змусило більшість компаній повністю зупинити інвестиційну діяльність. Уже в 2015 році було згорнуто проєктів на суму $400 млн, що призвело до неможливості буріння 90% свердловин, які раніше компанії планували пробурити. У 2015 році у порівнянні з 2014-тим незалежні газовидобувники зменшили капітальні інвестиції в сектор на 80%. Частина компаній скоротила обсяги видобутку, а в деяких падіння становило 40-50%», — йдеться у заяві.

Однак варто зауважити, що сьогоднішня ситуація на газовому ринку відрізняється від 2015 року тим, що тоді ціни на газ не були на рекордно високому рівні і компанії не отримували незаплановані надприбутки.

На що підуть додаткові гроші від нових ставок ренти

У пояснювальній записці автор законопроекту пише: «Додаткові доходи від диференційованої рентної плати за видобування газу природного дозволять уряду надавати субсидії тим групам громадян та компаній, які найбільше постраждали від зростання цін на газ».

Співрозмовники в Офісі президента більш детально пояснили нам принцип розподілу додаткової ренти.

Так додаткові надходження від диференційованих ставок ренти на тлі рекордно високих цін на газ будуть розподілені між трьома напрямками:

  • закупки імпортного газу Нафтогазом на 2022-2023 опалювальний період;
  • компенсація постачальникам газу для населення різниці між ринковою та соціальною цінами;
  • компенсація облгазам витрат на закупки по ринковим цінам газу для виробничо технологічних втрат.

Закупки імпортного газу Нафтогазом на 2022-2023 опалювальний період

В цьому році, для стабільного проходження опалювального періоду 2022-2023 років, НАК «Нафтогаз України» має накопичити у підземних сховищах газу не менше 19 млрд куб м.

На початку лютого у підземних сховищах перебувало 10,83 млрд куб. м газу — від початку опалювального сезону (2 жовтня 2021 року) запаси знизилися на 42,1%, або на 7,86 млрд куб.

Якщо з цього опалювального сезону Україна вийде з запасами 10-9 млрд куб м, то для проходження наступного НАК має знайти фінансування для закупки 8-9 млрд куб газу. При середній імпортній ціні $600 протягом року — це $4,8-5,4 млрд, водночас при ціні газу $900 за тис куб м витрати на закупку газу в сховища зростають до $7,2-8,1 млрд.

Частково Нафтогаз заощадить за рахунок закачки у ПСГ газу Укргазвидобування, однак все ж більша частина буде закуплена по імпорту. Частково профінансувати ці операції в Офісі президента хочуть за рахунок збільшення надходжень в результаті введення диференційованих ставок ренти.

Компенсація постачальникам газу для населення різниці між ринковою та соціальною цінами

В Україні 70% газу видобуває державне Укргазвидобування (УГВ), що входить в Групу Нафтогаз. Переважну більшість цього ресурсу НАК продає населенню і підприємствам теплокомуненерго (ТКЕ) за зниженими цінами: 7420 грн за тис. кубів ($265).

При цьому, у разі прийняття законопроекту Гетманцева, за існуючої ціни на Українській енергетичній біржі в $1300 за тис. кубів, Укргазвидобування мала б сплатити 69% ренти, або $900 з тисячі кубів. Це втричі перебільшує ціну реалізації соціального газу компанією.

Тому в Офісі президента розглядають варіант при якому Укргазвидобування сплачуватиме диференційовані ставки ренти як і інші компанії. Водночас, Нафтогаз продаватиме газ постачальникам газу населенню та ТКЕ по ринковим цінам. А різниця між пільговою ціною буде компенсована за рахунок додаткових грошей, які бюджет отримає від ренти на видобуток газу.

Компенсація облгазам витрат на закупки газу для виробничо технологічних втрат

Найбільша стаття витрат операторів газорозподільних мереж — це закупівлі газу для виробничо-технологічних витрат (ВТВ).

ВТВ – це газ, який витрачається в процесі регулювання тиску в мережах для доставки палива до споживача. Сюди ж включені втрати газу, які виникають від перепаду температури (так звані температурні коефіцієнти). ВТВ — становить більше 40% витрат облгазів.

Щороку в мережах облгазів «втрачається» 1,4 млрд куб м газу. Відповідно аналогічний обсяг газу їм потрібно відкупити за гроші, які закладені в тарифі на розподіл.

При цьому, у тарифі на розподіл газ облгазам (операторам ГРМ) закладена ціна газу на ВТВ в розмірі 7,42 грн за кубометр, що значно нижче за ринкову ціну. Водночас закупівлю газу для ВТВ облгази зобов’язані здійснювати на ринку за ринковими цінами.

Зрозуміло, що за поточних цін вони цього не роблять, а відбирають ресурс для покриття ВТВ із газотранспортної системи (ГТС). За даними Оператора ГТС, заборгованість облгазів перед ним перевищує 12 млрд грн.

Раніше в ОП розглядали можливість зобовязати Нафтогаз продавати газ для покриття ВТВ облгазами по ціні 7,42 грн/куб м. Однак ця ідея не була реалізована і облгази продовжують відібрати газ із системи та нарощувати борг.

Зараз цей борг планують погасити за рахунок додаткових надходжень від ренти на видобуток газу.

Альтернативні законопроекти, які можуть стати фінальними

14 лютого, після публікації тексту, у Верховній раді було зареєстровано ще два законопроекти про введення диференційованих ставок ренти на видобуток газу. Так законопроект 7038-1 про внесення змін до Податкового кодексу зареєстровано за ініціативою прем’єра Дениса Шмигаля, а інший 7012-2 про внесення змін до закону «Про державний бюджет на 2022 рік» авторства народного депутата від «Слуги народу» Олександра Завітневича.

За словами нардепа від «Голосу» Ярослава Железняка, це фінальні пакети законів про введення диференційованої ренти на видобуток газу.

Вони передбачають, що диференційована ставка ренти на видобуток газу застосовуватиметься з березня 2022 року.

Розрахунок бази оподаткування визначатиметься як і в законопроекті Гетманцева. А саме братиметься найбільша із трьох величин вартості газу:

— середня митна вартість імпортного природного газу;

— вартість газу на європейському хабі Trading Hub Europe;

– вартість газу на українських товарних біржах.

Однак розміри рентних ставок відрізнятимуться від ставок, які пропонував Гетманцев.

«На видобутий з глибини до 5 км газ – від 29% за ціни до $200 за 1 тис. м куб до 74% за ціни понад $1000 – замість нинішніх 29% незалежно від ціни; Видобутий з глибини понад 5 км газ – від 14% за ціни до $200 за 1 тис. м куб до 59% за ціни понад $1000 – замість нинішніх 14% незалежно від ціни; Видобутий із нових свердловин на глибині до 5 км газ – від 12% за ціни до $200 за 1 тис. м куб до 67% за ціни понад $1000 – замість нинішніх 12% незалежно від ціни; Видобутий із нових свердловин на глибині понад 5 км – від 6% за ціни до $200 за 1 тис. м куб до 53 % за ціни понад $1000 – замість нинішніх 6% незалежно від ціни», — пояснює нардеп.

За словами Железняка, закріплена раніше законом гарантія до кінця року не підвищувати стимулюючу ставку на ренту для видобутку газу з нових свердловин припиняє діяти.

В результаті прийняття законопроектів про нові ставки ренти на газ за 10 місяців планують отримати додатково 239 млрд грн.

«Ці додаткові доходи передбачають розподілити так: заходи щодо стабілізації ринку природного газу – 157,9 млрд грн; заходи щодо врегулювання заборгованості суб’єктів ринку природного газу – 46,7 млрд; є-підтримка – 4,1 млрд; сфера освіти – 14 млрд; МВС – 4,5 млрд; Міноборони – 11,8 млрд.

Окрім того в законопроекті Шмигаля закріплено зниження ПДВ для внутрішніх авіаперевізників з 20 до 7% до кінця 2024 року. 

Новости партнеров

Подписаться
Уведомить о
guest
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии