Голова НБУ Андрій Пишний вимагає від банків не ігнорувати запити Бюро економічної безпеки (БЕБ) і розкривати банківську таємницю клієнтів протягом 10 днів після отримання звернення. Українські банки зобов’язані розкривати банківську таємницю у потрібному обсязі та форматі, при цьому ігнорувати запити не можна.
Про це йдеться у внутрішньому листі Нацбанку №24-0006/81883 із заголовком “Про дотримання термінів та способу надання інформації на запити Бюро економічної безпеки України”, який опинився у розпорядженні видання “Страна”.
Лист з’явився через скарги БЕБ на несвоєчасне інформування, про що НБУ пише в документі, посилаючись на окремий лист Бюро з цього приводу.
Силовикам не подобається, що не всі банки вчасно та в потрібній формі розкривають БЕБ банківську таємницю своїх клієнтів. А хтось робить це недостатньо безпечно, передаючи клієнтську інформацію не по захищеному каналу зв’язку. Цей канал називається АРМ-НБУ-інформаційний, як уточнюється у листі регулятора, ним потрібно користуватися “за правилами використання завдання “Т” (листування у захищеному вигляді, ідентифікатор)”. Фінансисти ж надсилають дані просто поштою.
Нацбанк зазначає не лише порушення регламенту, а й терміну надання відомостей, наголошуючи на тому, що банки мають вкладатися в 10 днів. А також уточнює дані, що потрібно надавати на запит: “Інформацію про банківські рахунки клієнтів та операції, проведені на користь або за дорученням клієнта, серед яких операції без відкриття рахунків, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та за конкретною юридичної чи фізичної особи, фізичної особи-підприємця”.
Ще НБУ заявив, що банки зобов’язані забезпечувати конфіденційність та гарантовану доставку відомостей, коли відбувається розкриття банківської таємниці клієнта. І наголосив, що забороняється пересилати документи з грифом “Банківська таємниця” з використанням факсу та іншими незахищеними каналами. Із чого ясно, що такі випадки були.
Окремо НБУ зажадав, щоб банки не ігнорували запити про банківську таємницю та надавали всі потрібні БЕБ дані клієнтів. А також щоб фінансисти нікому не повідомляли про свої звіти (наприклад, не попереджали клієнтів). Якщо вони не виконуватимуть цих вимог, їх пообіцяли карати.
“Враховуючи вищесказане, зазначаємо, що ненадання БЕБ на його запит інформації, надання свідомо недостовірної інформації або інформації в неповному обсязі, порушення встановлених правилами №267 та іншим законодавством України строків та/або способів її надання, повідомлення третіх осіб щодо того, що про них збирається така інформація, є порушенням вимог банківського законодавства про порядок розкриття інформації, яка становить банківську таємницю, у тому числі норм статті 1076 Цивільного кодексу України, статті 62 закону про банки та правила № 267, за яким Національним банком можуть застосовуватися заходи впливу”, – йдеться у повідомленні. у листі №24-0006/81883.
Його підписав не заступник голови НБУ Дмитро Олійник, який контролює цей напрям, як відбувається зазвичай, а голова Нацбанку Пишний.
Всесвітня організація охорони здоров'я визначила перелік патогенів, які становлять найбільшу загрозу для людства. Для боротьби…
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив про готовність Росії до діалогу зі США, але…
В Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію до 7 лютого 2025 року. На особливий період критично…
Перші сильні снігопади очікуються в Україні вже 14-16 листопада 2024 року. Температура впаде трохи нижче нуля, а от…
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху 5 листопада ухвалив рішення звільнити голову Міністерства оборони Йоава Галланта. Його посаду…
Адвокат, а також військова 92-й окремої штурмової бригади Євгенія Закревська вважає, що в Україні слід…