Національний банк України трохи більше ніж рік тому відмовився від фіксованого офіційного курсу гривні до долара. У результаті після того, як національну валюту відпустили фактично у “вільне плавання”, долар подорожчав щодо гривні майже на 13%. Голова НБУ Андрій Пишний у Facebook пояснив, чому так сталося.
Глава НБУ визнав, що далеко не всі українці з розумінням віднесуться до такого стрімкого зростання долара. Адже за підсумками року керованої гнучкості люди в першу чергу враховуватимуть показник девальвації офіційного курсу. А офіційний курс гривні до долара послабшав майже на 13%.
За словами Пишного, це сталося на тлі поєднання екзогенних факторів (триваліша та інтенсивніша війна, руйнація енергетики, чутки про “дефолт”), пом’якшення монетарної політики та валютних обмежень Нацбанком, що було критично важливо для бізнесу та стимулювання економічної активності.
Водночас, зазначив Андрій Пишний, така динаміка курсу, по-перше, дозволила утримати інфляцію протягом цього року близько до мети НБУ (5%), а її прискорення у серпні було очікуване та зумовлене факторами на стороні пропозиції продовольчих товарів. По-друге – не підвела подальшого покращення інфляційних очікувань. По-третє, сприяла покращенню стану зовнішньої торгівлі: дефіцит торгівлі за вісім місяців 2024 року знизився до 22,2 млрд доларів порівняно з 24,5 млрд доларів минулого року. По-четверте, таке ослаблення гривні не спричинило привабливості активів у національній валюті.