В Україні можуть зрости податки — Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №11416д, який вже назвали “історичним”. Наразі це не закон і документ очікує другого читання.
Проте вже зараз можемо говорити про те, що податки для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) та найманих працівників можуть зрости. Планується введення військового збору для тих ФОПів, які його досі не платили. А ті, що платили — тепер віддаватимуть 10, а звичайні наймані працівники — 5%, а не 1,5%. З’являється певна ясність щодо економічного бронювання.
“Телеграф” розповідає детальніше, що саме чекає українських підприємців. Також пояснюємо, чому документ містить “машину часу” і підвищить податки аж так скоро (з 1 жовтня):
Як йдеться у документі №11416д, запроваджуються такі зміни:
Підвищення ВЗ обмежене податковим періодом, в якому буде скасовано воєнний стан — тобто до 31 грудня року, коли стан скасують. ВЗ буде спрямовуватись через спецфонд виключно на фінансування ЗСУ.
Документ містить норму про встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25%. Небанківські фінустанови — це кредитні спілки, ломбарди, лізингодавці, колекторські компанії.
Планується встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%. Це один із контроверсійних пунктів — проти того, щоб віддавати половину прибутку, виступали НБУ та Мінфін.
Роздрібні продавці пального зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожну окрему АЗС. Розцінки внесків такі:
1) Для АЗС, де не продають алкоголю чи тютюну:
а) 60 тисяч гривень, але є винятки (це наступні два пункти);
б) 30 тисяч гривень — торгівля виключно скрапленого газу;
в) 45 тисяч гривень — коли АЗС продають кілька видів пального, але частка продажу скрапленого газу за місяць більше 50%.
2) АЗС, які продають алкоголь і тютюн:
а) 80 тисяч гривень, але є винятки (це наступні два пункти);
б) 40 тисяч гривень — АЗС, яке продає виключно скраплений газ;
в) 60 тисяч гривень — АЗС, де продають кілька видів пального, але скрапленого газу понад 50%.
Запроваджується щомісячна звітність з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Він становить 18%
Документ передбачає історичне збільшення податків на 58 млрд грн в цьому році та 137 млрд в наступному. Ці кошти мають піти на сектор безпеки та оборони:
“Збільшення доходів бюджетів за рахунок додаткових надходжень від військового збору та податку на прибуток підприємств”, — йдеться у пояснювальній записці.
Уважні критики звернули увагу на те, що до жовтня закон в цілому не буде прийнято. Тому, впровадження буде “заднім числом” з 1 жовтня, навіть якщо його приймуть після цієї дати.
У цьому вбачають навіть фінансові втрати найближчим часом: доведеться сплачувати підвищені податки за звільнених з 1 жовтня працівників.
Діру у 500 млрд грн у бюджеті закриє “білий” легальний бізнес і прості українці, що платять податки. Відповідно, можливий розквіт “чорного” ринку, прогнозує “Телеграфу” Павло Розенко, ексміністр праці та соціальної політики (2014-2016), віце-прем’єр-міністр (2016-2019).
“За збільшення податків хто заплатить? Тільки ті, хто платить податки. Тобто навантаження лягає на “білий” бізнес, а про історію з “чорним” ринком, ціною алкоголю, електронної техніки, що робиться на митниці, ніхто говорити не хоче. Мовляв, ні-ні-ні, воно ж не дасть так швидкого ефекту”, — каже Розенко.
Ексміністр натомість радить брати кошти із скорочення витрат державного апарату.
“Просто треба зрозуміти, що ми не можемо розкошувати. Але я дивлюсь бюджет на наступний рік, вибачте, всі органи влади: Офіс президента, Державне управління справами, Кабінет міністрів, секретаріати, прокуратури, судді — знову йде збільшення видатків на їх утримання. Тобто ми наступного року повторюємо ті ж самі помилки. Цього року ми знову говоримо, що будемо фінансувати роздутий державний апарат, а пенсії та соціальні виплати на наступний рік заморожуємо“, — каже Розенко.
Народна депутатка від “Євросолідарності” Ніна Южаніна стверджує, що законопроєкт є податковим тягарем для “білих” перед законом і чесних людей, які не можуть себе захистити.
У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…
Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…
Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…
Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…
Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…