Тригером для обурення мілких та середніх провайдерів стала стаття Данила Гетманцева на Главкомі, де він ций прошарок підприємців називає не інакше, як «сірі» провайдери. Гетманцев вважає, що ця сфера не сплачує достатньо податків і хоче привести її до європейських стандартів ведення бізнесу. Що на це відповіли провайдери і що збираються робити – розбирався Інформатор.
Що вчергове задумав Гетманцев
Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в своєму блозі на Главком заявив, що держава має достатньо інструментів, щоб приводити тих, хто не хоче жити за європейськими стандартами ведення бізнесу, до тями. Звучить, як погроза.
«Йдеться про надавачів доступу до фіксованого зв’язку та Інтернету. Галузь доволі багата, а в умовах, коли через часті знеструмлення вона залишається працювати стабільно – вона має додаткові переваги та, відповідно, зростання виручки», – порахував Гетманцев.
Отже, за його цифрами, загальні доходи від надання послуг фіксованого зв’язку у 2023 році склали 21,2 млрд. грн.
«Зростання порівняно з попереднім роком на 33,3% (для порівняння – доходи операторів мобільного зв’язку – 61,7 млрд. грн., темпи збільшення порівняно з 2022 роком – лише 9,8%). Середній дохід на одного користувача послуг фіксованого зв’язку – 219 грн. (проти 102,1 грн. у мобільного). Тож зрозуміло, що сегмент фіксованого зв’язку та Інтернету не зміг не скористатись можливістю масово маскуватись під фізичних осіб-підприємців. Адже вигода безсумнівна – отримуючи від одного користувача 219 грн. доходу, при використанні спрощеної системи оподаткування з них сплачується усього 10,95 грн. (!!!) податків, тоді як податкове навантаження на загальній системі склало б 75,34 грн. – у сім разів вище», – наголосив Гетманцев.
Далі він розлого пояснює, як це погано для держави – ненадходження доходів – і пояснює, що з цим треба робити. Якщо коротко, «у програші усі, окрім, зрозуміло, сірих провайдерів», тому треба приймати певні заходи – обкладати податками тих, хто добре працює.
«Держава має достатньо інструментів, щоб приводити тих, хто не хоче жити за європейськими стандартами ведення бізнесу, до тями, послідовно закриваючи ті шпарини, які ще залишаються для того, щоб великі компанії маскувалися під малий бізнес, діючи на шкоду інтересам держави», – заключив Гетманцев.
Як на це відреагували провайдери
За словами директора інтернет-провайдера Elite-Line з Краматорська Миколи Кучерука, Гетманцев без «всяких аргументів» стверджує про те, що інтернет-провайдери не сплачують податки, купують сіре обладнання, мають гіршу якість і не дбають про персональні дані абонентів.
«Наше підприємство ТОВ Інтернет Схід Груп – загалом сплачує 21.6% податків зі свого обороту. Бо платники єдиного податку платять не тільки 5% від обороту, як рахує Гетьманцев. Вони так само сплачують ПДФО зі співробітників, військовий збір, страхові і всі інші виплати», – пише Кучерук.
Зокрема, провайдер відмітив неточності в аргументах Гетманцева щодо доходів, оподаткування й інвестицій в обладнання серед великих провайдерів.
«Давайте відповімо на просте питання — якщо чотири оператори вклали 70% капітальних інвестицій — то чому не працює інтернет від „Київстару“ в період блекаутів? А у „Волі“? Якщо такі великі суми інвестицій — то чому в купи „сірих операторів“, яких так не любить Гетманцев — черги на підключення майже до кінця року?», — запитує Микола Кучерук.
За його словами, більшість абонентів на технології PON в Україні — це клієнти невеликих та середніх провайдерів, які використовують ССО (спрощену систему оподаткування).
«Невеликі та середні провайдери охоплюють у рази більше віддалених куточків України та малонаселених районів міст, ніж великі гравці. Вони готові працювати у селищах та малоповерхових будинках, куди великі гравці не зацікавлені вкладати гроші», — говорить директор Elite-Line.
Він пояснив, що спрощена система оподаткування дає змогу невеликим провайдерам займатись розвитком власних мереж, а не «витрачати час на адміністрування податків». Кучерук нарікає на демпінг із боку великих гравців, який «дуже шкодить розвитку ринку телекомунікацій» в Україні.
«Найбільший оператор за кількістю клієнтів — ПрАТ „Київстар“ через найнижче АРПУ — майже не платить податків з фіксованого зв’язку, не вкладається в сучасні технології (має мінімальну кількість клієнтів на технології PON)», — стверджує Кучерук.
Він зауважив, що «нажаль, Київстар не викладає структуру своїх податків з розподіленням на мобільний зв’язок та фіксований інтернет публічно». Проте, Кучерук навів дані, що великі провайдери на Загальній системі оподаткування платять від 4 до 23% від загальних надходжень.
Директор Elite-Line також говорить, що «великі гравці не можуть швидко реагувати на кризові ситуації» й повільно відновлюють пошкоджені лінії після обстрілів».
Реакція громадськості – Інтернет Асоціація України звернулася до Президента
Інтернет Асоціація України, яка об’єднує понад 220 суб’єктів господарювання у сфері електронних комунікацій опублікувала 1 серпня відкритий лист Президенту України щодо захисту законних прав малого бізнесу галузі електронних комунікацій.
В Асоціації перш за все зауважили, що Державна податкова служба без жодних правових підстав, в умовах відсутності впродовж понад 2,5 років відповідних змін як у галузевому, так і у податковому законодавстві України, почала відмовляти підприємствам мікро- та малого бізнесу – постачальникам послуг доступу до мережі Інтернет у праві використання спрощеної системи оподаткування.
«Суди раз за разом скасовують незаконні рішення податкової, але, на жаль, у малих підприємств замало ресурсів і часу для задіяння судових механізмів захисту своїх законних прав», – йдеться в листі.
Крім того, кілька крупних телеком-операторів з іноземними власниками стимулюють в медіапросторі маніпулятивну піар-кампанію проти вітчизняного малого бізнесу сфери електронних комунікацій з кінцевою метою монопольного перерозподілу ринку на свою користь.
«До кампанії з дискредитації підприємств нашої галузі в намаганні заперечити їх законне право на використання спрощеної системи оподаткування долучаються високі державні посадовці і політики. Прикладом є стаття у виданні «Главком» Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. Якщо інтерес іноземних власників крупного телеком-бізнесу у захопленні українського ринку електронних комунікацій є цілком природнім (хоча й має контролюватись державою), то підігрування їм у цьому питанні з боку українських топ-політиків під гаслом збільшення податків та боротьби з «сірістю» обурює», – заявили в Асоціації.
Інтернет Асоціація України закликає державу виконувати Закон.
«Не має бути колективної відповідальності цілої галузі за те, що хтось «мімікрує» під когось (тим більше, якщо і в самій цій «мімікрії» немає порушення закону, а вона просто комусь чомусь заважає). Держава має всі механізми, щоб у законний спосіб закривати такі «шпарини», а не ліквідувати законну можливість використання спрощеної системи оподаткування для цілої окремої галузі і тим самим вбивати весь малий вітчизняний телеком-бізнес на угоду великим гравцям з іноземними власниками, діючи на шкоду своїм інтересам. Адже ми рухаємось до ЄС, де такий спосіб «підтримки» малого і мікробізнесу є категорично неприйнятним», – наголосили в Асоціації.
Що кажуть експерти
Свою точку зору висловив медіаексперт Олександр Глущенко. На своїй сторінці у Фейсбук він звернувся до міністра Михайла Федорова з проханням відреагувати на «дивні активності пана Данило Гетманцев по відношенню дрібних та мілких провайдерів».
Глущенко нагадує, що в 2021 році в Україні було оголошено про проведення цілої кампанії із основного і додаткових етапів інтернет-субвенцій.
«Головною задачею яких було – побороти цифровий розрив, а саме, – привести інтернет в населенні пункти, де інтернету ніколи не було. Бо не вигідно, не рентабельно, далеко, мало людей.. І завдяки такій ініціативі був поштовх розвитку та інтернетизація сіл – оптичний інтернет прийшов туди, де про нього ніколи не мріяли. Завдяки субвенціями, в багатьох сільських школах відновилась змога навчатись на рівні з міськими навчальними закладами. Завдяки подоланню цифрового розриву, жити в селі стало комфортніше. І цим фактом пишались. Основні постачальники цих послуг – якраз ті самі дрібні, мілкі, малі провайдери проти яких пан Гетманцев розпочав свій хрестовий поход!», – зауважив Глущенко.
Експерт сказав, що PON-мережі – це найстійкіша технологія на сьогодні.
«Консультанти пана Гетманцева, напевно, не повідомили патрону, що він намагається просто знищити провайдерів, які побудували PON-мережі і блекаути останніх двох місяців показали. що це найстійкіша технологія і абоненти були на зв`язку, навіть при багаточасових блекаутах, коли мобільні мережі не працювали, ретранслятори Т2 мовчали. А зв`язок малі, дрібні та середні провайдери готові давати 72 години послуг в режимі он-лайн. Що не може показати будь-яка інша технологія!», – наголосив Глущенко.
Він переконаний, що «пан Гетманцев просто хоче знищити пласт дрібних, мілких і малих провайдерів. Просто тому що хоче!». Експерт теж апелює до Президента України, а також до голови Верховної Ради і прем’єр-міністра україни.
«Володимир Зеленський, ви сьогодні обіцяли, що в українських школах повинні бути офлайн заняття з осені. Вибачте, а що у вас за дисконект, коли представник Слуга Народу активно хоче залишити сільські школи без доступу до мережі інтернет? Про яке навчання та доступ до інформації йде мова? Відбувається дискримінація дітей за географічною ознакою?
Ruslan Stefanchuk, ви контролюєте активності ваших депутатів? Можливо деякі з них забули про інтереси України? Денис Шмигаль як ви відноситесь до деградації послуг зв`язку і зникнення його в деяких регіонах України? Комфортно буде виживати українцям в таких умовах? Олександр Федієнко, ви можете пояснити колезі по фракції, що він вирішив просто зруйнувати український ринок телеком і поставити хрест на розвитку галузі?», – задається питаннями Глущенко.
Як відреагували на це українці в соцмережах
Користувачи соцмереж залишили свої коментарі під дописами у Фейсбуку Миколи Кучерука і Олександра Глущенка. Ось деякі з них: