Ми вже деякий час знаємо, що OpenAI відмовилась від своєї власної обіцянки не співпрацювати з урядом та армією для, наприклад, створення зброї. Не так давно компанія підтвердила свій контракт з Пентагоном, дозволивши військовим користуватися ChatGPT. Тепер вона подалася в розробку дронів-убивць.
Як це буде
Новий контракт OpenAI підписала з оборонною компанією Anduril, започаткованою в 2017 році. Назва виробника походить від меча, який фігурував у “Володарі перснів”. Його співзасновником є Палмер Лакі, відомий за стартапом у сфері віртуальної реальності Oculus VR, який він у якийсь момент продав Facebook, повідомляє Wired.
Генеральний директор OpenAI Сем Альтман у своїй заяві про нове партнерство згадав про важливість безпілотників для сучасного світу, який постав перед питанням виживання демократії:
OpenAI створює ШІ, щоб принести користь якомога більшій кількості людей, і підтримує зусилля США, спрямовані на те, щоб ця технологія захищала демократичні цінності. Наше партнерство з Anduril допоможе гарантувати, що технологія OpenAI захистить військовослужбовців США, а також допоможе спільноті національної безпеки зрозуміти та відповідально використовувати цю технологію, щоб забезпечити безпеку та свободу наших громадян, – каже Альтман.
Своєю чергою, Брайан Шимпф, співзасновник і генеральний директор Anduril, зазначив, що моделі штучного інтелекту GPT допоможуть компанії вдосконалити свої системи протиповітряної оборони, зробивши бойові безпілотники, які компанія вже випробувала в Україні, розумнішими та швидшими.
Шимпф каже, що нові рішення дозволять військовим і розвідникам приймати швидші й точні рішення в ситуаціях високого тиску.
Політика різко міняється
В інтерв’ю Wired колишній співробітник OpenAI, який побажав залишитися анонімним, сказав практично те саме: моделі штучного інтелекту компанії OpenAI допоможуть Anduril “швидше й точніше оцінювати загрози від безпілотників, надаючи операторам інформацію, необхідну для прийняття кращих рішень, залишаючись при цьому поза небезпекою”.
До цього OpenAI забороняла будь-яке використання своїх моделей у “військових цілях” або для “розробки зброї”. Однак після того, як у січні різні ЗМІ повідомили, що ця політика була скасована, компанія оголосила в Давосі, що надаватиме Пентагону інструменти кібербезпеки. Цей момент, як писали тоді журналісти, дещо занепокоїв співробітників фірми, але не призвів до відкритого протесту, як це було, наприклад, з працівниками Google, які раніше вимагали припинити співпрацю з Ізраїлем.
На той час компанія говорила, що партнерство з Пентагоном відповідає її внутрішній політиці надання послуг і воно “не передбачає використання технологій для розробки систем, призначених для завдання шкоди іншим”. Цього разу таких коментарів уже немає, оскільки зрозуміло, що після інтеграції ШІ в технології Anduril, дрони будуть повністю залучені у військову справу.