Зеленський підписав закон про мобілізацію: хто має протягом 60 днів оновити дані в ТЦК

16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав новий закон про мобілізацію. Він передбачає деяке посилення мобілізації в Україні. Згідно з документом, такого поняття як повістка фактично не буде – діятимуть інші правила. Розповідаємо, що тягне за собою їх порушення і кого можуть покарати.

Новий закон про мобілізацію 2024 – яким буде покарання для ухилянтів

“У законі прописані доволі жорсткі вимоги”, – розповів у коментарі виданню “Фокус” Микола Максимов, адвокат юридичної компанії Riyako & Partners. Згідно з новим документом, щойно ухвалений законопроект юридично набуває чинності, починається відлік 60 днів. За цей термін абсолютно всі чоловіки, яких визнано військовозобов’язаними, зобов’язані прийти в ТЦК і СП, щоб оновити й уточнити свої дані. Ті, хто цього не зробить, автоматично стають ухилянтами.

На думку юриста, цілком можливо, що глобально оновлювати дані всіх і кожного не будуть – військкомати занадто завантажені. Найімовірніше, у ТЦК просто зіставлять ту інформацію, яка в них є, з інформацією з державних реєстрів. І, якщо виявиться, що у військкоматі інформації про цю людину немає, її змусять оновити дані.

Як це виглядатиме на практиці? Військкомати звертатимуться до поліції з проханням оголосити порушників у розшук. Якщо ж поліція не зможе знайти і доставити в ТЦК ухилянта, то йому військкомат надішле вимогу письмово. Цікаво, що цей документ зовсім не обов’язково вручати особисто в руки, каже юрист, – якщо адресата листоноша не знайде, то просто зазначить, що вимогу не вдалося вручити. У такому разі людина, яка обіймає керівну посаду в ТЦК, чекає 10 днів і звертається до суду з проханням обмежити права ухилянта. Насамперед це стосується можливості водити машину, але додатково навіть можуть оштрафувати.

Щодо того, чи будуть оголошувати в розшук ухилянтів, то цей механізм, за словами Максимова, працює і зараз. Але його застосовують у виняткових випадках, оскільки процес довгий. Нинішній механізм, вважає експерт, теж застосовуватимуть рідко – поліція просто не зможе шукати всіх, хто перебуває в розшуку, а для судів це буде величезний обсяг роботи. “З іншого боку, якщо людина потрапить до бази “Оберіг”, на будь-якому блокпосту її вправі після перевірки документів доправити до військкомату, – каже Максимов. – Оскільки в нас чимало випадків застосування сили щодо тих, хто добровільно не йде в ТЦК і СП, ця норма може збільшити кількість подібних інцидентів”.

Коли набуде чинності новий закон про мобілізацію

Нагадаємо, що 11 квітня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект про мобілізацію. Це рішення підтримали 283 народні депутати. 

Новий закон про мобілізацію набуває чинності через місяць з дня, наступного після його оприлюднення.

Ольга Степанова

Recent Posts

Вибори в США: американці ненавидять політику Байдена, а Трампа як особистість

Видання The Hill пише про те, що президент Джо Байден непопулярний серед виборців. Жодне опитування…

19 години ago

Прибуток найбільших банків Росії впав

Найбільші банки Росії почали сильніше відчувати на собі санкції за війну в Україні: прибуток 20…

19 години ago

Чи корисні перекуси: важливі поради

Під час сучасного ритму життя перекуси стають необхідною складовою здорового харчування. Однак, чи завжди корисні…

19 години ago

У Yasno повідомили про поточний стан в енергетиці

В Україні  через значний дефіцит в енергосистемі та імпорту електроенергії для покриття споживання,  вводилися екстрені…

20 години ago

Rheinmetall хоче відкрити в Україні підприємство з протиповітряної оборони

Компанія Rheinmetall планує заснувати в Україні підприємство, яке спеціалізуватиметься на системах протиповітряної оборони.

20 години ago

Які сумки будуть у тренді літом 2024

Залежно від вашого стилю та уподобань, виберіть сумку, яка найбільше відповідає вашому образу.

20 години ago