Через повномасштабне російське вторгнення в Україні триває загальна мобілізація. Однак, деякі категорії військовозобов'язаних можуть не воювати - це стосується інвалідів, багатодітних батьків та працівників певних підприємств.
Кого не заберуть до лав армії в квітні розповідає “Апостроф” із посиланням на закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Так, бронювання можливе для військовозобов’язаних працівників, які працюють на підприємствах, які мають важливе значення для національної економіки. Критерії визначення важливості цих підприємств, установ та організацій були затверджені Наказом Міністерства Економіки під № 952. Згідно з поточними вимогами, вони є такими:
Також підлягають бронюванню працівники критично важливих підприємств, які мають відповідати певним критеріям важливості для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Згідно зі змінами до Постанови № 76 ці критерії є такими:
Для резервування працівників, підприємство, установа або організація повинні відповідати щонайменше трьом критеріям із цього переліку. Проте за певних умов підприємства можуть претендувати на резервування працівників, якщо вони відповідають хоча б двом критеріям.
Відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за переліком військовозобов’язаних, що був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 76, під час введення воєнного стану, певні категорії установ та організацій можуть отримати дозвіл на резервування своїх працівників від мобілізації. Кожна з цих категорій повинна виконати різні вимоги та подати відповідні документи для отримання дозволу, за винятком списків працівників.
Бронювати працівників можуть такі підприємства та установи:
Заброньованими можуть бути не більше ніж 50% військовозобов’язаних працівників підприємства. Керівники можуть подавати запит на бронювання більшої кількості працівників, проте повинні обґрунтувати важливість кожного конкретного співробітника для виконання певних завдань.
Для бронювання своїх працівників, підприємство, що відповідає критеріям важливості згідно з законодавством, повинно звернутися до відповідної установи, що має право на резервування військовозобов’язаних.
1. Керівник підприємства, установи чи організації має подати пропозиції щодо потреби в бронюванні військовозобов’язаних до відповідного органу, визначеного Постановою № 76 для його галузі:
2. Пропозиції подаються у паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою додатків 1 чи 2 Постанови № 194 КМУ.
3. Орган, який отримав документи на бронювання, перевіряє їх на відповідність законодавству та правильність заповнення, а потім передає ці списки на погодження до Генштабу ЗСУ (СБУ, Служби зовнішньої розвідки).
4. Документи проходять перевірку та погодження в Генштабі ЗСУ (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
5. Потім документи передаються до Мінекономіки, де також проводиться перевірка й ухвалюється рішення про бронювання.
6. Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов’язаних органам державної влади, якими подані відповідні списки військовозобов’язаних, а також Генштабу ЗСУ (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
7. Органи доводять рішення про бронювання до відома відповідних територіальних центрів комплектування, де в результаті військовозобов’язаного зараховують на спеціальний військовий облік.
Процедура зазвичай триває не більше 25 днів:
Раніше ми писали, що існує десять категорій військовозобов’язаних, які можуть бути покликані щодо мобілізації на військову службу за їхньою згодою і лише за місцем проживання.
Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…
Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…
Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…
В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…
Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…