Стрес є природною реакцією організму, проте його вплив на імунну систему залежить від тривалості та інтенсивності. Короткочасний стрес може навіть зміцнювати імунітет, тоді як тривалий – його послаблює.
Видання Health Line розповіло, як саме стрес впливає на імунну систему, чому це важливо розуміти та як можна мінімізувати його наслідки.
Коли ми стикаємося зі стресовою ситуацією, організм починає адаптуватися та мобілізує свої ресурси. Частота серцевих скорочень збільшується, дихання стає частішим, а процеси травлення сповільнюються. Ці реакції допомагають нам пристосуватися до загрози чи подолати виклик.
Імунна система теж реагує, активізуються певні імунні клітини, які прямують до ділянок тіла, що найбільше ризикують зустріти віруси, бактерії чи інші патогени (наприклад, до шкіри). Це є частиною фази гострого стресу, яка також відома як реакція “тривоги”.
Проте, якщо стрес затягується, це вже може стати причиною проблем. Хронічний стрес знижує здатність організму до самовідновлення та ослаблює імунітет.
Короткостроковий стрес
У фазі гострого стресу організм тимчасово зміцнює імунітет. Однак, після завершення цього періоду активізація змінюється на виснаження, що робить нас більш вразливими до інфекцій.
Хронічний стрес
Тривалий вплив стресу запускає цикл запальних та протизапальних процесів. Це може призвести до:
Такий стан також сприяє виникненню так званої “хворобливої поведінки”, яка проявляється втомою, порушеннями концентрації та когнітивними труднощами.
Стрес може проявлятися як на фізичному, так і на психологічному рівні. Основні симптоми включають:
Прогресивне розслаблення м’язів
Ця техніка допомагає швидко зняти напруження. Потрібно поступово розслабляти кожну частину тіла, починаючи з ніг і просуватися до голови. Вона може виконуватись будь-де і займе лише кілька хвилин.
Фізична активність
Регулярні вправи, такі як біг, йога, плавання чи ходьба, допомагають знизити рівень стресу як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
Медитація
Практика усвідомленості дозволяє зосередитися на теперішньому моменті, відкидаючи непотрібні думки. Це ефективний спосіб боротьби з тривогою та стресом.
Ведення журналу
Записування власних думок і почуттів допомагає звільнитися від негативних емоцій, а також знайти нові підходи до розв’язання проблем.
Професійна допомога
Якщо стрес впливає на ваше життя надто сильно, зверніться до спеціаліста з психічного здоров’я. Вони можуть запропонувати терапію чи медикаменти, що допоможуть у подоланні стресу.
Включіть у свій розпорядок дня техніки управління стресом, займайтеся фізичною активністю, не забувайте про медитацію та турботу про своє психічне здоров’я. Це допоможе не лише покращити самопочуття, а й захистити ваш імунітет від негативних наслідків.
Оброблене червоне м'ясо, зокрема, ковбаси і сосиски, вважається одним з найшкідливіших м'ясних продуктів. ВООЗ давно…
Українські пенсіонери, які планують переїзд за кордон на постійне місце проживання, можуть отримати свої виплати…
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган виграє у кремлівського диктатора Володимира Путіна сирійську партію, вважає політолог…
В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація. Військовозобов'язаних громадян можуть викликати до ТЦК та СП…
Вранці невідомий безпілотник пролетів над російським посольством у Стокгольмі, скинувши фарбу на територію дипустанови. Про…
Оцінка придатності до військової служби зможе проводитися без медичного огляду чоловіків від 17 до 25…