Штучний інтелект навчився редагувати ДНК: що це обіцяє людству

Учені зі США створила нову технологію, яка здатна редагувати ДНК, виправляючи гени, що містять спадкові захворювання. Зокрема, з допомогою цієї технології можна подолати серповидноклітинну анемію та сліпоту. Проте нова технологія відразу здобула як немало прибічників, так і немало критиків.

Про нову методику редагування генів за допомогою штучного інтелекту повідомила компанія Profluent, розташована у Каліфорнії.

Нова технологія, розроблена стартапом Profluent, отримала назву OpenCRISPR-1. Цей відкритий редактор генів OpenCRISPR створено на основі білка, схожого на Cas9, та направляючої РНК. За допомогою розробки каліфорнійських учених можна вносити зміни у гени, які несуть у собі інформацію про спадкові недуги. Зокрема, з допомогою редагування генів можна позбутися таких хвороб як серповидноклітинна анемія та спадкова сліпота.

Віце-президент Profluent  Пітер Кемерон вважає, що їхня розробка стане “переломним моментом”, який дозволить людству позбутися тягаря спадкових захворювань.

Завдяки редагуванню генів будуть народжуватися здорові діти навіть у тих батьків, які є носіями генів зі спадковими захворюваннями. Причому нові редактори генів, створені за допомогою ШІ, вже показали свої можливості. Вони значно ефективніші за ті, що виникли внаслідок еволюції.

Ця технологія відразу здобула як немало прибічників, так і немало скептиків. У тому числі й серед колег-науковців. Так, дехто каже, що вона може мати негативні побічні ефекти. А хтось взагалі вважає таке втручання у ДНК неетичним. Хоча, що може бути неетичного в тому, щоб дати можливість повноцінного життя людині, яка була приречена на тяжку інвалідність, незрозуміло.

Втім, будь-яке наукове відкриття можна використати як на благо людству, так і на шкоду. І звісно ж, можливість редагувати гени – це потужна зброя, яка може бути використана не лише із благородною метою.  

Ольга Степанова

Recent Posts

Заморозки триватимуть: прогноз погоди на вівторок, 14 травня

Завтра в Україні очікується прохолодна погода. Найхолодніше буде на півдні, там максимальна температура повітря досягне вдень +10+14…

14 хв. ago

Битва за чипи: США та ЄС вливають $80 млрд у створення процесорів, щоб перемогти Китай

США, Європейський союз та їхні країни-союзники виділили 81 млрд доларів на створення напівпровідників наступного покоління,…

17 хв. ago

Переплутала діловий візит із модним показом: Меган Маркл влетіло за вибір вбрання в Нігерії

Після короткого візиту до Лондона принц Гаррі на три дні вирушив до Нігерії, цього разу з…

22 хв. ago

Звільняти з роботи стануть частіше: які сфери опинилися в зоні ризику

У найближчому майбутньому в Україні збільшення кількості наймів планується лише в одній галузі — будівництві. В інших…

25 хв. ago

Жінка стверджує, що не їла і не пила 16 років: що показали медичні обстеження

Жінка, яка стверджує, що не приймала їжі та води протягом 16 років, каже, що медики…

27 хв. ago

Як будуть карати українців за неоновлення даних у ТЦК: в Раді розкрили механізм

З 18 травня, після набуття чинності нового закону про мобілізацію, військовозобов'язані чоловіки віком від 18 до…

42 хв. ago