Штучний інтелект навчився редагувати ДНК: що це обіцяє людству

Учені зі США створила нову технологію, яка здатна редагувати ДНК, виправляючи гени, що містять спадкові захворювання. Зокрема, з допомогою цієї технології можна подолати серповидноклітинну анемію та сліпоту. Проте нова технологія відразу здобула як немало прибічників, так і немало критиків.

Про нову методику редагування генів за допомогою штучного інтелекту повідомила компанія Profluent, розташована у Каліфорнії.

Нова технологія, розроблена стартапом Profluent, отримала назву OpenCRISPR-1. Цей відкритий редактор генів OpenCRISPR створено на основі білка, схожого на Cas9, та направляючої РНК. За допомогою розробки каліфорнійських учених можна вносити зміни у гени, які несуть у собі інформацію про спадкові недуги. Зокрема, з допомогою редагування генів можна позбутися таких хвороб як серповидноклітинна анемія та спадкова сліпота.

Віце-президент Profluent  Пітер Кемерон вважає, що їхня розробка стане “переломним моментом”, який дозволить людству позбутися тягаря спадкових захворювань.

Завдяки редагуванню генів будуть народжуватися здорові діти навіть у тих батьків, які є носіями генів зі спадковими захворюваннями. Причому нові редактори генів, створені за допомогою ШІ, вже показали свої можливості. Вони значно ефективніші за ті, що виникли внаслідок еволюції.

Ця технологія відразу здобула як немало прибічників, так і немало скептиків. У тому числі й серед колег-науковців. Так, дехто каже, що вона може мати негативні побічні ефекти. А хтось взагалі вважає таке втручання у ДНК неетичним. Хоча, що може бути неетичного в тому, щоб дати можливість повноцінного життя людині, яка була приречена на тяжку інвалідність, незрозуміло.

Втім, будь-яке наукове відкриття можна використати як на благо людству, так і на шкоду. І звісно ж, можливість редагувати гени – це потужна зброя, яка може бути використана не лише із благородною метою.  

Ольга Степанова

Recent Posts

Гроші українців хочуть автоматично заарештовувати: кому і за що

Народні депутати ухвалили у першому читанні законопроект №9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації…

6 хв. ago

Удар новою балістикою по Дніпру: як це змінює війну

Удар по Дніпру балістичною ракетою "Орешнік" та заяви правителя РФ Володимира Путіна, на думку аналітиків, не…

8 хв. ago

Ще одній категорії дадуть відстрочку від мобілізації: до ТЦК більше не треба

Омбудсман України Дмитро Лубінець запропонував надати відстрочку від мобілізації для чоловіків, які раніше були незаконно…

12 хв. ago

У США з’явилася зброя, здатна розгромити армію Путіна: The Telegraph дізнався подробиці

ВПС США отримали перший екземпляр нової ракети Stand-in Attack Weapon, або SiAW. Виробник зброї Northrop…

13 хв. ago

Кадиров заговорив про переговори та підтримав «лякалки» Путіна про обстріл Європи

Застосування "Орєшніка" може змусити Захід почати натякати на переговори. Про це заявив керівник Чеченської республіки…

15 хв. ago

Кім Чен Ин заговорив про «найбільш руйнівну термоядерну війну»: що відомо

Північнокорейський диктатор Кім Чен Ин звинуватив США в нагнітанні напруженості та провокаціях. Він зауважив, що…

17 хв. ago