Порушує сон і псує настрій: лікарі розповіли, як на нас впливає переведення годинників

Щороку багато хто з нас проходить через ритуал переходу на літній час, переводячи стрілки годинника на годину вперед. Це зрушення покликане забезпечити нам більше вечірнього денного світла, але воно не позбавлене недоліків. Однак лікарі зазначають, що ця, здавалося б, незначна зміна може істотно вплинути на наше здоров’я і самопочуття, пише Harvard Health Publishing.

Суть проблеми полягає в тому, як це годинне коригування впливає на циркадні ритми нашого організму — наш внутрішній годинник, що регулює сон, настрій і апетит протягом 24 годин, каже доктор Чарльз Чейзлер, експерт з медицини сну з Гарвардської медичної школи. Перехід на новий день може порушити ці ритми, що призведе до зниження ранкової освітленості, а це, своєю чергою, може призвести до зниження рівня серотоніну — гормону, що підвищує наш настрій. Крім того, більша кількість світла ввечері може порушити вироблення мелатоніну, що ускладнює засинання. У багатьох порушується графік сну, що призводить до недосипання і підвищеної стомлюваності, що може навіть призвести до сплеску автомобільних аварій відразу після зміни годинника.

Попри те, що перехід на літній час покликаний продовжити вечірній світловий день для відпочинку і скоротити споживання енергії, багато хто сумнівається в його актуальності. Значна частина населення воліла б відмовитися від нього, посилаючись як основну причину на проблеми зі здоров’ям. Проте, спроби скасувати це піврічне переведення годинників зайшли в глухий кут у законодавчих органах.

Доктор Чейзлер пропонує практичні кроки для полегшення переходу. Поступове коригування часу сну перед зміною годинника, короткий денний сон за необхідності та ранкове освітлення можуть допомогти перебудувати наш внутрішній годинник. Він також радить відкласти ранкові заняття і скоротити споживання речовин, що порушують сон, таких як алкоголь і кофеїн, на період зміни часу. Ці стратегії допоможуть пом’якшити короткострокові наслідки переходу на літній час для нашого тіла і психіки, зробивши адаптацію плавнішою і такою, що менше впливає на наше повсякденне життя.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

3 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

3 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

3 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

3 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

3 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

3 години ago