Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза виробляє недостатньо інсуліну або організм не здатен ефективно його використовувати. В Україні діабет посідає третє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкологічних хвороб.
Які продукти категорично заборонені при цьому захворюванні, йдеться у дописі дієтолога Олега Швеця у Facebook.
Споживання певних продуктів та напоїв може збільшувати ризик розвитку переддіабету, діабету та його ускладнень, а також інших хронічних захворювань. Обираючи корисні продукти та обмежуючи інші, можна знизити цей ризик, підтримуючи стабільний рівень глюкози в крові в межах цільового діапазону.
Деякі продукти та напої здатні підвищувати рівень глюкози та інсуліну в крові, а також викликати неконтрольоване запалення, що збільшує ризик переддіабету, діабету та інших хронічних хвороб, зокрема серцевих. Обмеження таких продуктів сприяє контролю над станом здоров’я та запобігає ускладненням.
Продукти з доданим цукром
Наприклад, хлібобулочні вироби (торти, печиво, пироги). Виключення таких продуктів сприяє підтримці рівня глюкози в межах норми. Рекомендована кількість доданого цукру – до 25 грамів (6 чайних ложок) на день для жінок і до 36 грамів (9 чайних ложок) для чоловіків.
Солодкі напої
Газовані солодкі напої, лимонади, енергетики та фруктові соки з нектарами містять багато цукру і мало поживних речовин. Їх споживання підвищує рівень глюкози та жиру в крові та ризик жирової хвороби печінки.
Продукти з насиченими жирами
Насичені жири можуть підвищувати рівень холестерину і ризик серцевих хвороб. Вони не мають перевищувати 10% від щоденної калорійності раціону. Це м’ясо та молочні продукти з високим вмістом жиру, пальмова та кокосова олії.
Алкоголь
Впливає на роботу печінки, яка вивільняє глюкозу, і може заважати діям деяких протидіабетичних ліків. Наприклад, деякі коктейлі мають багато цукру. Перед вживанням алкоголю краще проконсультуватися з лікарем.
Ультраоброблені продукти
Це продукти з високим вмістом цукру, рафінованих злаків, нездорових жирів, консервантів і солі. Їх споживання збільшує ризик розвитку діабету 2 типу.
Продукти, багаті клітковиною
Вона сприяє тривалій ситості та запобігає втомі після солодкої їжі. До таких продуктів належать некрохмалисті овочі, цільні зерна та бобові.
Продукти з високим вмістом білка
Нежирне м’ясо, риба та рослинні джерела білка забезпечують насичення. Уникайте обробленого м’яса, пов’язаного з вищим ризиком діабету та серцево-судинних хвороб.
Фрукти
Джерело вітамінів, мінералів, антиоксидантів і клітковини. Фрукти з низьким або середнім глікемічним індексом сприяють здоровому харчуванню.
Здорові жири
Оливкова олія, авокадо, а також омега-3 кислоти з лосося допомагають знизити рівень цукру, тригліцеридів і «поганого» холестерину.
Несолодкі напої
Рекомендується вода, несолодкий чай або кава, пов’язана зі зниженням ризику діабету, а також ароматизована вода без цукру.
Особливості харчування залежать від типу діабету, метаболізму та інших факторів, тому варто працювати з лікарем і дієтологом для створення індивідуального плану харчування, який включає здорові продукти, контроль порцій та графік прийому їжі.
Вуглеводи є головним джерелом енергії, але їх тип і кількість впливають на рівень глюкози. Організм розщеплює їх на глюкозу, яку інсулін доставляє до клітин. При діабеті 2 типу рівень глюкози може зростати через порушення цього процесу, що викликає підвищення інсуліну та перевантажує підшлункову залозу.
Тому слід ретельно контролювати вуглеводи, щоб уникати різких коливань рівня цукру в крові.
За 9 місяців 2024 року прибуток українських банків зріс на 7%, досягнувши 117,63 млрд грн, попри підвищення…
Електролічильник може виходити з ладу і неправильно вважати обсяг споживаної енергії. Головне, вчасно це помітити,…
В умовах воєнного стану в Україні співробітники територіальних центрів комплектування активно проводять оповіщення громадян. Іноді це включає…
Головна мета російського диктатора Володимира Путіна — не лише продовжувати воєнний терор проти України, але й залучити…
Народні депутати критикують урядову програму Зимова єПідтримка. На думку Ярослава Железняка, грошей не вистачитачить на всіх.…
Омбудсман Дмитро Лубінець закликав надати цивільним, звільненим із російського полону, відстрочку від мобілізації. Це питання…