Учені створили універсальну групу крові: вона вирішить проблему з пошуком донорів

Під час нещодавнього дослідження групи фахівців з Технічного університету Данії (DTU) і Лундського університету виявили ферменти, здатні видаляти з червоних кров’яних тілець особливі цукри, що утворюють проблемні антигени A і B. Вони можуть прокласти шлях до створення універсальної донорської крові, що значно спростить процес її переливання і залишить пошук потрібної групи в минулому, пише ScienceDaily.

Наукове дослідження, опубліковане в журналі Nature Microbiology, показує, що ці нещодавно відкриті ферментні коктейлі можуть ефективно видаляти не тільки добре відомі антигени A і B, а й раніше не розпізнані варіанти, які становлять ризик для людей під час переливання крові. Професор Махер Абу Хашем із DTU, один із провідних авторів дослідження, наголосив, що, незважаючи на багатообіцяючі результати, досягнуті під час роботи з кров’ю групи В, необхідно провести додаткові роботи, щоб впоратися зі складнощами, пов’язаними з перетворенням крові групи А. Ця важлива співпраця об’єднала знання DTU про ферменти кишківника людини з досвідом Лундського університету в галузі вуглеводів групи крові та трансфузійної медицини. Отримана синергія відкрила нові можливості в галузі переливання завдяки використанню природних ферментів, що виробляються бактеріями кишечника, зокрема Akkermansia muciniphila. Ця бактерія, що процвітає в травному тракті людини, довела свою ефективність у розщепленні схожих цукрових структур, виявлених як у кишковому слизу, так і в клітинах крові.

Створення універсальної донорської крові може значно скоротити витрати і логістичні проблеми, пов’язані з використанням і зберіганням декількох груп крові в медичних установах. Вона також обіцяє звести до мінімуму втрати запасів крові, термін придатності яких добігає кінця, і поліпшити загальну доступність крові для людей, незалежно від наявності тієї чи іншої групи, що може зовсім залишитися в минулому. Крім того, відмова від переливання груп крові, що не збігаються, може запобігти важким імунним реакціям, які можуть бути небезпечними для життя.

Заглядаючи в майбутнє, фахівці DTU і Лундського університету вже отримали патент на свій інноваційний метод ферментної обробки. Вони з оптимізмом дивляться на те, які успіхи можуть принести їхні майбутні спільні проекти. Фінансовані різними престижними організаціями, зокрема фондом Novo Nordisk і Шведською дослідницькою радою, дослідження, що тривають, покликані швидше наблизити клінічні застосування. Однак шлях від лабораторії до лікарні включає в себе контрольовані випробування на пацієнтах для забезпечення безпеки та ефективності.

Ольга Степанова

Recent Posts

Російські воєнкори погрожують атакою по Львівщині: яка головна ціль окупантів

У російських пропагандистських каналах з'явилися повідомлення про начебто місцезнаходження військової бази НАТО на Яворівському полігоні…

23 секунди ago

На Київщині витратять колосальні кошти, аби відремонтувати укриття в інтернаті

На Київщині планують відремонтувати підвальне приміщення у психоневрологічному інтернеті, облаштувавши у ньому укриття. Проте питання…

7 хв. ago

Гучний скандал у ТЦК: у Волинському центрі комплектування пояснили причину бунту

Бунт у ТЦК намагався підняти в минулому засуджений громадянин — це провокація, яка матиме наслідки.…

16 хв. ago

Польща зібралася перекрити кордон з Україною

Прикордонний пункт пропуску Медика-Шегині буде закрито для вантажівок із завтрашнього дня з 9:00, оскільки польські…

25 хв. ago

Американський мільярдер планує придбати “Північний потік-2”, – WSJ

Американський мільярдер Стівен Лінч, який має бізнес у Росії, звернувся до уряду США з проханням дозволити…

33 хв. ago

“Буде те саме, що з Фаріон”. Глава “Братства” Корчинський заявив, що йому загрожують

Голова "Братства" Дмитро Корчинський заявив, що його хочуть вбити. Про це він сказав у відеозверненні.…

42 хв. ago