Categories: Економіка

Україна виходить на довоєнні можливості морського експорту: підприємець Костянтин Жеваго пояснив, які фактори на це впливають

Україна вийшла на довоєнні обсяги морського експорту, а загальні можливості експорту сягнули показників до початку повномасштабного вторгнення. Бізнесмен та підприємець Костянтин Жеваго пояснив, які фактори вплинули на позитивну динаміку та збільшення надходжень до бюджету. 

Експерт зазначив, що це стало можливим завдяки зняттю блокади у Чорному морі, домовленностям України з партнерами про отримання військових кораблів для захисту суден у зерновому коридорі та страхуванню суден, які входять у вітчизняні порти.

Для порівняння, лише за перші два місяці 2024 року наша державна експортувала майже 17 млн. тонн продукції морським шляхом. 

«Це свідчить про перспективність цього виду перевезень і подальший розвиток морського експорту допоможе нівелювати важливість і залежність від перевезень суходолом. А відтак, Україна не буде вразлива до будь-яких блокад на кордонах з сусідніми державами, як це зараз відбувається на прикладі Польщі. Україна не буде перебувати у залежності, не буде втрачати заробіток і зазнавати збитків», – зазначає підприємець Костянтин Жеваго. 

Запуск українського морського логістичного коридору розблокував поставки зерна на зовнішні ринки, що дозволило розв’язати проблеми сільськогосподарського експорту. Лише з початку року 70% з цих вантажів склала аграрна продукція українських сільгоспвиробників.

Разом із запуском морського коридору, в Україні запрацювала система страхування від воєнних ризиків. Цей проєкт забезпечив безпеку суден, які входять в українські порти. Такий підхід сприятиме залученню більшої кількості компаній, які обиратимуть доставку своїх вантажів морем. Збільшенню попиту на морський експорт сприяло і зниження вартості страховки. Для порівняння, у жовтні 2023 року ставки страхування доходили до 4% вартості всього вантажу, то в лютому цього року вартість страховки 0,75% – майже в шість разів нижче.

«За таких умов набагато більше українських компаній шукатимуть можливості для перевезення своїх вантажів морем, а якщо врахувати факт блокади кордону з боку Польщі, то це найефективніша альтернатива. Особливо для великого бізнесу», – аналізує бізнесмен Костянтин Жеваго.

Програма передбачає можливості для страхування не лише суден, що перевозять агропродукцію, а й кораблів, які везуть решту товарів – руду, сталь, верстати та багато інших товарів. 

Розвиток морського експорту сприяє акумулюванню внутрішніх ресурсів держави, а додаткові кошти йдуть не лише на зміцнення економіки воюючої країни, а й на підсилення оборони, забезпечення військових необхідною зброєю, технікою та амунцією, а також на інвестування у нові продукти і розробки оборонно-промислового комплексу України. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

2 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

2 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

2 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

2 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

2 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

3 години ago