Вчені, які займалися дослідженням крижаного покриву Гренландії, випадково натрапили на секретну американську базу. Йдеться про “Кемп Сенчурі” — місце базування ядерної зброї за часів Холодної війни.
Про це йдеться у звіті Earth observatory NASA. На знахідку наткнувся вчений Чад Грін, який моніторив стан льоду на острові за допомогою радіолокаційного інструменту UAVSAR.
“Наша мета полягала в калібруванні, валідації та вивченні можливостей та обмежень UAVSAR для картування внутрішніх шарів льодовикового покриву та його основи”, — сказав він, додавши, що вчені не були там заради пошуків “Кемп Сенчурі”
Ця база була побудована у 1959 році Інженерним корпусом США. Вона являє собою 21 тунель загальною протяжністю 3 кілометри в товщі льоду, через що отримала альтернативну назву “місто під льодом”.
Спочатку база планувалася як місце для розміщення персоналу з 200 осіб та до 600 балістичних ракет середньої дальності. Через віддалене місцеперебування у неї навіть був свій ядерний реактор.
Спочатку вважалося, що база буде частиною мережі стартових майданчиків, які спроможні витримати перший удар у разі ядерної війни. Втім, пізніше виявилося, що крига не настільки стабільна, як вважалося раніше, а тому базу покинули вже 1967 року в недобудованому стані. Згодом лід і сніг продовжували накопичуватися, через що тверді конструкції опинилися на глибині не менше 30 метрів під поверхнею.
Хоча доступ до бази отримати неможливо, проте “Кемп Сенчурі” ніколи не “зникав з радарів”. Мало того, його доля знову почала турбувати вчених.
Річ у тому, що там залишаються поховані близько 200 тисяч літрів нафтопродуктів та приблизно 24 мільйони літрів неочищених стічних вод. Якщо льоди Гренландії продовжать танути, то весь цей “скарб” може потрапити в океан і стати причиною екологічної катастрофи.
Втім, згідно з оцінками, зробленими у 2021 році, про втрату льоду над базою можна не турбуватися щонайменше до 2100 року. Тому цей об’єкт поки що залишається “бомбою уповільненої дії”, з яким доведеться мати справу майбутнім поколінням.
У Тбілісі грузини знову вийшли на протести до будівлі парламенту. В одному з кабінетів почалася пожежа,…
Законопроєкт №10449 регулює можливість призову чоловіків-українців, які навчаються в тих чи інших освітніх установах. В останньому…
У Збройних Силах України продовжується реалізація заходів, спрямованих на повернення військовослужбовців, які раніше самовільно залишили…
КомЧергові ядерні загрози Путіним спровокували розмови щодо реальної можливості ядерної війни. Видання Newsweek проаналізувало можливі…
Понад 170 пасажирів, серед яких є російські туристи, застрягли в Антарктиці на розкішному круїзному лайнері…
Під час бойових зіткнень між сирійськими урядовими силами та опозиційними збройними угрупованнями в Алеппо загинув…