У В’єтнамі багаті вже не можуть сховатися за грошима — тепер їх змушують буквально торгуватися за життя. Труонг Мі Лан, магнатка нерухомості і одна з найбагатших жінок країни, стоїть перед вибором: повернути $11 мільярдів викрадених коштів або померти від смертельної ін’єкції. Ця справа стала найбільш резонансною частиною в’єтнамської антикорупційної кампанії, яка вже отримала промовисту назву — “палаюча піч”.
Прокуратура В’єтнаму вимагає від Лан повернути три чверті від загальної суми викраденого. Якщо їй вдасться зібрати ці кошти, суд може переглянути смертний вирок і замінити його довічним ув’язненням. Проте, поки що ця перспектива виглядає примарною, пише BusinessTimes.
Лан, колишню голову компанії Van Thinh Phat Group, у квітні цього року визнали винною у розкраданні $12,3 мільярда з банку “Сайгон”, підкупі урядовців і порушенні банківських правил. Її також звинуватили у відмиванні $17,5 мільярда і незаконному перевезенні через кордон ще $4,5 мільярда.
Юридична команда Лан робить відчайдушні спроби зібрати гроші. Адвокат Джан Хонг Тхань заявив, що вже вдалося домовитися з групою міжнародних інвесторів, які погодилися надати $400 мільйонів. Але цього явно недостатньо для виконання умов суду. “Ми сподіваємося, що вона зможе уникнути страти, повернувши хоча б частину коштів”, — сказав адвокат.
Паралельно, інші потенційні кредитори працюють над документами для фінансування, але процес займає час, а його у Лан майже не залишилося.
На останньому засіданні у суді Лан виглядала шокованою, а її голос тремтів, коли прокурори заявили, що наполягатимуть на смертній карі. Судді дозволили їй захищатися, сидячи, але жінка, схоже, була не в змозі це зробити. Її адвокати наполягають на перегляді вироку, аргументуючи це тим, що Лан працює над поверненням коштів.
Ця справа є частиною масштабної антикорупційної кампанії у В’єтнамі, яку очолив колишній Генеральний секретар Комуністичної партії Нгуєн Фу Чонг. Нинішній лідер кампанії, То Лам, продовжує жорсткий курс, який охопив усі рівні суспільства.
Затримання десятків топ-чиновників та бізнесменів стало сигналом: у В’єтнамі більше немає “недоторканих”. Серед нещодавніх прикладів — дисциплінарні заходи проти колишнього голови парламенту Вуонг Дінь Хуе за порушення антикорупційних норм.
Ця справа не лише про корупцію, а й про те, як грошовий еквівалент життя змінює підхід до правосуддя. Для когось це — справедливість, для інших — спосіб багатим уникнути найгіршого. Але у випадку Лан питання залишається відкритим: чи зможе вона зібрати $11 мільярдів вчасно, щоб врятувати власне життя?
Остаточне рішення суду очікується найближчим часом, але вже зараз очевидно: у В’єтнамі правила гри для корупціонерів назавжди змінилися.
У Польщі затримали скандального блогера Crawly. Його планують депортувати до України, адже він нібито громадянин…
У п'ятницю, 29 листопада, в Ізраїлі терорист ХАМАСу відкрив вогонь по цивільному автобусу на Західному березі річки…
Чоловіків, які не досягли офіційно встановленого мобілізаційного віку, 18-25 років, планують стимулювати до добровільного вступу…
Скандали із закупівлею забезпечення для військових в Україні виникають все частіше. Українці пам'ятають закупівлю “літніх-зимових”…
Китайські електромобілі з їхніми "розумними" технологіями стають новою загрозою для національної безпеки країн Заходу. Десятки…
Міністр закордонних справ Росії та відомий кремлівський брехун з оточення Путіна Сергій Лавров, як з’ясувалося, живе подвійне…