У Росії прискорюється скорочення видобутку газу на тлі припинення поставок палива до Європи транзитом через Україну. Наприкінці лютого показник знизився на 11,3% у річному обчисленні, до 57,2 млрд кубометрів. При цьому лютневі темпи падіння виробництва були вищими, ніж у січні, коли вони становили 3% у річному обчисленні. За підсумками двох місяців було видобуто 131 млрд кубометрів газу, що на 7,3% нижче, ніж роком раніше, повідомили «Комерсанту» джерела, знайомі зі статистикою Міненерго.
Видобуток “інших виробників”, що майже повністю відображає показники “Газпрому”, у лютому впав на 13,2% у річному обчисленні, до 38,2 млрд кубометрів, а за два місяці з початку року – на 8%, до 81,5 млрд кубометрів. Найбільший незалежний газовидобувний компанія «НОВАТЕК» скоротила видобуток у лютому на 1,5%, до 6,4 млрд кубометрів, а за два місяці – на 1,4%, до 13,6 млрд кубометрів. Видобуток «ЛУКОЙЛУ» з початку року скоротився на 13,3%, до 1,3 млрд куб. м, а з початку року – на 9,7%, до 2,8 млрд куб. “Роснефть” скоротила видобуток газу в лютому на 14%, до 5,5 млрд кубометрів, а за два місяці – на 12%, до 11,6 млрд кубометрів. Видобуток газу «Газпром нафта» в лютому скоротився на 8,3%, до 2,2 млрд кубометрів, тоді як за два місяці – на 5%, до 4,8 млрд кубометрів.
До 1 січня Росія експортувала на європейський ринок через Україну близько 15 млрд кубометрів газу на рік. Після припинення транзиту у «Газпрому» був лише один трубопровідний маршрут до Європи – «Турецький потік» потужністю трохи менше 16 млрд кубометрів на рік. Окрім закриття транзиту через Україну, на зниження видобутку також вплинуло скорочення внутрішнього попиту на тлі аномально теплої погоди, каже заступник голови Фонду національної енергетичної безпеки Олексій Гривач. За словами джерела “Комерсанта”, на споживання газу також починає впливати скорочення попиту в енергоємних галузях (виробництво сталі, будівельних матеріалів та основних хімікатів) через уповільнення економіки. При цьому співрозмовник видання зазначив, що температурний фактор впливає на виробництво “Газпрому” більше, ніж на незалежних виробників, через високу частку в продажах поставок населенню, житлово-комунальному господарству та електростанціям. Тепла погода в Казахстані та Узбекистані також може призвести до зниження експорту до Центральної Азії, додало джерело.
Якщо влітку не буде змін у напрямку експорту та погодних аномалій, тенденція виробництва суттєво не зміниться, вважає Гривач. Згідно з консенсус-прогнозом Центру цінових індексів, видобуток газу в Росії до кінця 2025 року залишиться на рівні минулого року завдяки збільшенню трубопровідних поставок газу до Китаю та збільшенню експорту СПГ. У 2024 році в країні було видобуто 685 млрд кубометрів газу, що на 7,6% перевищує рівень 2023 року.
Водночас, як нагадують аналітики БКС World of Investment, перспективи відновлення одного із закритих маршрутів для експорту російського газу («Північний потік», «Північний потік-2», «Ямал-Європа» та транзиту через Україну) виглядають туманними. Ба більше, Євросоюз планує з 2027 року повністю відмовитися від російських енергоресурсів. “Без суттєвого “потепління” відносин між Росією та ЄС збільшення споживання російського газу в Європі є малоймовірним”, – резюмували аналітики.
Безсоння та труднощі із засинанням – поширена проблема, і одна з найбільших помилок, яку роблять…
Мешканець міста Тайнань, Тайвань, спричинив чималий ажіотаж, розклавши на узбіччі суму, еквівалентну понад 7,5 млн гривень. Про…
Персонал готелів щодня стикається з сотнями клієнтів, кожен із яких має свої звички та уявлення…
Багато українських споживачів газу повідомляють про отримання повідомлень про заборгованість за сумами, які вони не…
Нове дослідження науковців із Гетеборзького університету та Інституту Альфреда Вегенера вказує на потенційно небезпечні наслідки…
У Великій Британії рішення уряду припинити прийом заяв на продовження віз за програмою Homes for…