Вже у цьому столітті світ може зіткнутися с новим супервиверженням вулкана. Як пише Interesting Engineering, у 1815 році в Індонезії сталося найпотужніше в історії виверження вулкана на горі Тамбора, наслідки якого відчував увесь світ.
Величезний шлейф попелу охолодив планету, і наступний рік увійшов в історію як “Рік без літа”. Глобальна температура різко впала, врожайність різко впала, спричинивши глобальний голод, а пандемія холери забрала тисячі життів.
Науковці прогнозують, що нове супервиверження може статися протягом цього століття, з імовірністю 1 із 6. За словами професора кліматології Маркуса Стоффеля з Женевського університету, наслідки можуть бути ще гіршими, оскільки світ нині значно густіше заселений і вже стикається з наслідками кліматичної кризи. Однак конкретного плану на випадок подібної катастрофи досі не розроблено.
“Наразі людство не має жодного конкретного плану подолання такої катастрофічної події”, – йдеться у публікації.
Окрім попелу, вулкани викидають гази, серед яких особливо небезпечний діоксид сірки. Потрапляючи у стратосферу, цей газ утворює дрібні частинки, які відбивають сонячне світло й спричиняють охолодження. Такі частинки можуть залишатися в атмосфері роками, як це було після виверження Тамбора, яке знизило глобальну температуру приблизно на 1°C.
Йдеться, що сьогодні близько 800 мільйонів людей проживають у зонах активних вулканів. Потужне виверження може спричинити знищення міст, значні економічні втрати та тривалий хаос. Наприклад, Кампі Флегрей, вулкан поблизу Неаполя, демонструє ознаки активності й загрожує мільйону людей.
“Навіть невелике зниження температури на 1°C може спровокувати збої в сільському господарстві, екстремальні погодні явища та соціальні потрясіння. За оцінками, подібне до Тамбора виверження може завдати економічних збитків понад 3,6 трильйона доларів лише у перший рік”, – наголошують автори.
Місце наступного супервиверження залишається непередбачуваним. Особливе занепокоєння викликають вулканічно активні регіони, такі як Індонезія та Єллоустоунський національний парк у США.
Вчені звертають увагу на те, що, хоча тимчасове охолодження через виверження вулкана може пригальмувати нагрівання планети, з часом Земля повернеться до поточних кліматичних тенденцій. Однак жертви можуть бути жахливими.
2024 рік став останнім для багатьох знакових моделей автомобілів. Від суперкарів, що вражали своєю потужністю, до…
2025 рік стане періодом змін для українців за кордоном. Зокрема 3 країни суттєво посилюють правила…
Jakku Song переглянув 4500 відео 18+ і з часом помітив, що вільно розуміє та розмовляє…
Українська державна поштова компанія "Укрпошта" опинилася в центрі скандалу через запровадження обов'язкового "благодійного" внеску, що…
В Україні з 1 січня 2025-го регламентовано новий спосіб накладення штрафів на 425 грн за відсутність поліса…
В останній день 2024 року Кабінет міністрів України врегулював питання закриття ФОП. Він діятиме в…