Вчені попереджають про масштабний хаос: світ може зіткнутися з супервиверженням вулкана

Вже у цьому столітті світ може зіткнутися с новим супервиверженням вулкана. Як пише Interesting Engineering, у 1815 році в Індонезії сталося найпотужніше в історії виверження вулкана на горі Тамбора, наслідки якого відчував увесь світ.

Величезний шлейф попелу охолодив планету, і наступний рік увійшов в історію як “Рік без літа”. Глобальна температура різко впала, врожайність різко впала, спричинивши глобальний голод, а пандемія холери забрала тисячі життів.

Науковці прогнозують, що нове супервиверження може статися протягом цього століття, з імовірністю 1 із 6. За словами професора кліматології Маркуса Стоффеля з Женевського університету, наслідки можуть бути ще гіршими, оскільки світ нині значно густіше заселений і вже стикається з наслідками кліматичної кризи. Однак конкретного плану на випадок подібної катастрофи досі не розроблено.

“Наразі людство не має жодного конкретного плану подолання такої катастрофічної події”, – йдеться у публікації.

Окрім попелу, вулкани викидають гази, серед яких особливо небезпечний діоксид сірки. Потрапляючи у стратосферу, цей газ утворює дрібні частинки, які відбивають сонячне світло й спричиняють охолодження. Такі частинки можуть залишатися в атмосфері роками, як це було після виверження Тамбора, яке знизило глобальну температуру приблизно на 1°C.

Йдеться, що сьогодні близько 800 мільйонів людей проживають у зонах активних вулканів. Потужне виверження може спричинити знищення міст, значні економічні втрати та тривалий хаос. Наприклад, Кампі Флегрей, вулкан поблизу Неаполя, демонструє ознаки активності й загрожує мільйону людей.

“Навіть невелике зниження температури на 1°C може спровокувати збої в сільському господарстві, екстремальні погодні явища та соціальні потрясіння. За оцінками, подібне до Тамбора виверження може завдати економічних збитків понад 3,6 трильйона доларів лише у перший рік”, – наголошують автори.

Місце наступного супервиверження залишається непередбачуваним. Особливе занепокоєння викликають вулканічно активні регіони, такі як Індонезія та Єллоустоунський національний парк у США.

Вчені звертають увагу на те, що, хоча тимчасове охолодження через виверження вулкана може пригальмувати нагрівання планети, з часом Земля повернеться до поточних кліматичних тенденцій. Однак жертви можуть бути жахливими.  

Коломієць Надія

Recent Posts

Які авто перестали випускати у 2024 році: список

2024 рік став останнім для багатьох знакових моделей автомобілів. Від суперкарів, що вражали своєю потужністю, до…

1 хв. ago

Три країни ЄС оголосили про суттєві зміни для українців у 2025 році

2025 рік стане періодом змін для українців за кордоном. Зокрема 3 країни суттєво посилюють правила…

7 хв. ago

В Китаї чоловік вивчив японську завдяки перегляду порно

Jakku Song переглянув 4500 відео 18+ і з часом помітив, що вільно розуміє та розмовляє…

10 хв. ago

Не соромляться “доїти” 50 млн: колишній глава Мінекономіки Милованов збирає “данину” за допомогою “Укрпошти”

Українська державна поштова компанія "Укрпошта" опинилася в центрі скандалу через запровадження обов'язкового "благодійного" внеску, що…

16 хв. ago

Автоцивілку перевірятимуть за допомогою камер: з’явився новий спосіб накладати штрафи

В Україні з 1 січня 2025-го регламентовано новий спосіб накладення штрафів на 425 грн за відсутність поліса…

19 хв. ago

В Україні ввели спеціальний порядок закриття ФОП: у чому причина

В останній день 2024 року Кабінет міністрів України врегулював питання закриття ФОП. Він діятиме в…

52 хв. ago