Вчені попереджають про масштабний хаос: світ може зіткнутися з супервиверженням вулкана

Вже у цьому столітті світ може зіткнутися с новим супервиверженням вулкана. Як пише Interesting Engineering, у 1815 році в Індонезії сталося найпотужніше в історії виверження вулкана на горі Тамбора, наслідки якого відчував увесь світ.

Величезний шлейф попелу охолодив планету, і наступний рік увійшов в історію як “Рік без літа”. Глобальна температура різко впала, врожайність різко впала, спричинивши глобальний голод, а пандемія холери забрала тисячі життів.

Науковці прогнозують, що нове супервиверження може статися протягом цього століття, з імовірністю 1 із 6. За словами професора кліматології Маркуса Стоффеля з Женевського університету, наслідки можуть бути ще гіршими, оскільки світ нині значно густіше заселений і вже стикається з наслідками кліматичної кризи. Однак конкретного плану на випадок подібної катастрофи досі не розроблено.

“Наразі людство не має жодного конкретного плану подолання такої катастрофічної події”, – йдеться у публікації.

Окрім попелу, вулкани викидають гази, серед яких особливо небезпечний діоксид сірки. Потрапляючи у стратосферу, цей газ утворює дрібні частинки, які відбивають сонячне світло й спричиняють охолодження. Такі частинки можуть залишатися в атмосфері роками, як це було після виверження Тамбора, яке знизило глобальну температуру приблизно на 1°C.

Йдеться, що сьогодні близько 800 мільйонів людей проживають у зонах активних вулканів. Потужне виверження може спричинити знищення міст, значні економічні втрати та тривалий хаос. Наприклад, Кампі Флегрей, вулкан поблизу Неаполя, демонструє ознаки активності й загрожує мільйону людей.

“Навіть невелике зниження температури на 1°C може спровокувати збої в сільському господарстві, екстремальні погодні явища та соціальні потрясіння. За оцінками, подібне до Тамбора виверження може завдати економічних збитків понад 3,6 трильйона доларів лише у перший рік”, – наголошують автори.

Місце наступного супервиверження залишається непередбачуваним. Особливе занепокоєння викликають вулканічно активні регіони, такі як Індонезія та Єллоустоунський національний парк у США.

Вчені звертають увагу на те, що, хоча тимчасове охолодження через виверження вулкана може пригальмувати нагрівання планети, з часом Земля повернеться до поточних кліматичних тенденцій. Однак жертви можуть бути жахливими.  

Коломієць Надія

Recent Posts

Чи можуть в Україні мобілізувати з 18 років: повний перелік винятків

За законом, в Україні військовозобов'язаною стає особа, яка досягла 25-річного віку. Однак існує кілька винятків,…

34 секунди ago

Все через атаку на реєстри: у МВС ухвалили нове рішення про номери на автомобілі

Термін бронювання та зберігання номерних знаків на період збою в роботі реєстрів продовжено автоматично. Про…

9 хв. ago

Відомий соціолог розповів, як українці бачать перемогу у війні

Директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович у інтерв’ю ВВС розповів, як українці визначають перемогу. Так про вихід на кордони 1991…

20 хв. ago

Одержувачі державних виплат потраплять під перевірку: хто може мати проблеми

Одержувачі державних виплат потраплять під перевірку, яку регулярно проводить Пенсійний фонд. Громадяни, які не оновили…

29 хв. ago

Що надовго виходить із моди 2025 року, а що повертається: рекомендації стилістів

Експерти зазначають, що нові тенденції в моді будуть присвячені комфорту. Розповідаємо, які тренди не переходять…

37 хв. ago

Такого явища ви ще не бачили: у передноворічну ніч над Україною зійде Чорний місяць

В останні дні перед новим роком українці зможуть побачити унікальне явище – Чорний Місяць. Цей…

44 хв. ago