Путін готує у Росії соціальний вибух

Багато ЗМІ вирішили передрукувати дані державної соціології РФ від ВЦВГД (Всеросійський центр вивчення громадської думки). Там вони показали, що за тиждень рейтинг Путіна знизився на 3,5%, а рівень довіри – на 2,6%. Але при цьому довіра все ще вища за 70%.

Цим ВЦІОМ, звичайно, не можна довіряти. Бо, по-перше, сама контора обслуговує Кремль, а по-друге, чекати від росіян винятково чесних відповідей не варто. Через страх перед репресіями та ефекти «соціально прийнятної відповіді». Це не каже, що вони не підтримують Путіна чи війну, але якісь конкретні цифри в паблику – фуфло. Але те, що результати опитування з’явилися саме в такому вигляді, а в їхнє поширення вклали великі ресурси свідчить, що реальна соціологія набагато гірша.

Публікація таких даних може (і, найімовірніше, є) елементом спроби каналізувати напругу. Знайти відповідальних за Курськ, постійні атаки по російському тилу, теракти ІДІЛ, економічні негаразди доведеться. Призначати і публічно карати винних теж. Потім буде вдало, що влада «чує простий народ» і працює над вирішенням проблем.

Крім того, потрібно підготувати суспільство до можливих непопулярних кроків чи поганих новин. Від провалів на фронті до можливої ​​нової хвилі мобілізації. Відповідно, публікація інформації про зниження підтримки може бути кроком для встановлення інформаційного контролю за невдоволенням, щоб завдяки пропаганді регулювати наратив – чим можна обурюватись, а чим не варто.

Дані за рівнем тривожності (це вже більш релевантне дослідження), що різко зросла за 2 тижні на 9% – до 46% – більш показові для прямої аналітики. Так, показник дуже далекий від рекорду часів першої хвилі мобілізації у 2022 – тоді вона долітала до 70%, але вже можна порівняти з періодом бунту Пригожина.

Через те, що більшості росіян наплювати на будь-що, крім власного комфорту, жодних черг до військкоматів не спостерігається навіть після вторгнення в російський хартленд. Спостерігається роздратування та пошук відповідальних. Російське суспільство, як від нього не приховують реальність затяжної та кривавої війни, перебуває у стані постійного відчутного стресу.

Джерелом цього роздратування є в тому числі те, що спочатку мобілізація, потім бунт Пригожина, а зараз постійні атаки по тилах і вторгнення до Росії порушують соціальний договір між російським суспільством і путінським режимом: «економічна стабільність, відносна безпека та телевізійна велич в обмін на аполітичність ».

Так, таке суспільство не може організувати повстання проти влади. Але – розчароване та роздратоване – не піде на мобілізацію сил задля збереження режиму, не підтримуватиме його (що саме Пригожин довів), а у разі глибокої кризи швидко скотиться до хаотичного насильства. Тому так, навіть поточний рівень тривожності може мати довгострокові наслідки внутрішньої стабільності РФ.

Таким чином, публікація даних про зниження підтримки та реальне зростання тривожності населення РФ вимагають від Путіна і Ко спробувати зробити це невдоволення контрольованим. Направлятимуть його на поганих бояр, а також на «внутрішні та зовнішні вороги»: мігрантів, геїв, українців, Захід, рептилоїдів тощо. Це звичайна практика для автократій та диктатур, але за планом все йде не завжди. Провокація ненависті завжди породжує ненависть. Насильство породжує насильство.

Сегментація суспільства з пошуком внутрішніх ворогів – якщо щось піде не так – породжує ризики внутрішнього вибуху, миттєвого чи відкладного. З непередбачуваними наслідками, яких можна уникнути. Якщо закінчити війну, усунути Путіна, розпочати процес денацифікації російської держави та суспільства. Але чи здатні цього у Росії? На сьогоднішній день – ні. Тому їм рано чи пізно буде ще страшніше і набагато болючіше. Так, Курська операція кинула в цей процес кілька дров. Але ніхто не покинув їх більше, ніж Путін.

Юрій Богданов, “Фейсбук”

Лисенко Катерина

Recent Posts

В Ірпені з п’ятого поверху гуртожитку вистрибнув голий чоловік. ВІДЕО

Про це повідомляють місцеві Telegram-канали. За даними очевидців, після падіння «трюкач» вижив, але зламав кінцівки.…

15 хв. ago

Стало відомо, яким буде щомісячний платіж за економічне бронювання від мобілізації

Щомісячний платіж за економічне бронювання від служби в українській армії складатиме для чоловіків 20-30 тисяч гривень. Про…

30 хв. ago

Повістки в Україні вручатимуть по-новому: що хочуть змінити

В Україні продовжується процес вручення повісток військовозобов'язаним чоловікам через повномасштабну війну. Наразі цей документ можуть виписати у…

40 хв. ago

Хризантеми восени: як правильно висаджувати квіти

Хризантеми вважаються окрасою будь-якої ділянки. Коли вже все відцвіло, вони можуть бути яскравим промінцем на…

45 хв. ago

Мобілізація в Україні: багатодітні батьки не завжди мають право на відстрочку

Терцентри комплектування (ТЦК), коли ідеться про відстрочку для батьків трьох або більше дітей, звертають увагу на заборгованість…

55 хв. ago

Заморозки вже не за горами: коли зміниться погода

У вересні в Україні очікується поступове зниження температури без різких похолодань. Згідно з повідомленням «ТСН», до кінця…

1 годину ago