Мільйони людей святкують народження Ісуса Христа 25 грудня. Ця дата стала загальноприйнятою в християнській традиції, проте історичні дослідження та аналіз Біблії вказують на те, що вона навряд чи є реальною. Крім того, вважається, що Ісус навіть не народився в 1 році нашої ери.
Професор Мадридського університету Хав’єр Алонсо Лопес вважає, що питання точної дати народження Ісуса не хвилювали перших християн першого і другого століть нашої ери, а встановлення 25 грудня днем Різдва було питанням релігійної політики.
В імператорському Римі між 17 і 23 грудня відбувались Сатурналії, які відзначалися на честь Сатурна — бога-покровителя посівів. Це були кількаденні народні веселощі, гуляння, прикрашання будинків рослинами, обмін подарунками та певна моральна поблажливість, коли раби могли сідати за стіл з господарями і ті їх навіть обслуговували. За словами Лопеса, Сатурналії були святом, яке дуже любили, тому коли імперія прийняла християнство придушення язичницького свята було дуже бажаним.
Крім того, свято майже збігалося з зимовим сонцестоянням, коли дні знову починали подовжуватися, завершуючи період “темряви” і відкриваючи шлях до все більшої насолоди сонцем, що також було використано релігією, як спосіб показати “світло бога”.
“У будь-якому разі, коли в 325 році нашої ери вся імперія прийняла християнство як офіційну релігію, язичницькі дати почали замінюватися християнськими. Так, у 350 році нашої ери папа Юлій I запропонував відзначати народження Ісуса 25 грудня, а через чотири роки його наступник Ліберій офіційно оголосив цей день вихідним”, — пише Хав’єр Алонсо Лопес
Деякі історики схиляються до думки, що Ісус міг народитися навесні. Це пояснюється тим, що згідно з біблійними текстами пастухи пасли отари овець. Однак така діяльність не могла відбуватись у грудні, коли випадає сніг. У своїй книзі “Ісус-єврей: політика та міф” історик Ігнасіо Л. Гьотц припускає, що Ісус міг народитися “пізньою весною того року, тому що вагітність почалася восени після збору врожаю і було достатньо грошей на весільний бенкет”.
Також у дослідників не має точного року народження Ісуса. Більшість учених спираючись на біблійний опис та історичні відомості про правління царя Ірода Великого вважає, що Ісус народився між 6 і 4 роками до нашої ери. Відомо, що Ірод помер у 4 році до н.е., а історія про побиття немовлят, коли він наказав убити дітей у Віфлеємі, свідчить про те, що народження Христа могло статися незадовго до цієї події.
Деякі дослідники пропонують гіпотези щодо року народження Ісуса, орієнтуючись на астрономічні явища. Наприклад, є припущення, що Вифлеємська зірка була результатом об’єднання Венери та Юпітера, що утворило яскраву зорю в небі, яку могли бачити в червні 2 року до н. е. Інші вчені вважають, що це могло бути об’єднання Сатурна з Юпітером, яке сталось у жовтні 7 року до н. е.
Попри століття досліджень, точна дата народження Ісуса залишається таємницею. Проте святкування Різдва 25 грудня стало важливою символічною датою для мільйонів вірян, яка відображає глибокий духовний сенс, а не історичну точність.
У 2024 році були внесені суттєві зміни до політики мобілізації студентів та аспірантів. Вони впливають на…
У січні 2025 року на Землі очікуються кілька магнітних бур, які можуть вплинути на самопочуття,…
В Україні перевірять людей, які оформили інвалідність протягом останніх трьох років. Таку заяву зробив народний депутат Руслан…
Інфляція в Росії продовжує прискорюватися. За тиждень індекс споживчих цін додав ще 0,33%, від початку…
Обмеження доступу до державних реєстрів Мін'юсту, включно з Реєстром прав на нерухоме майно, через російську…
Сертифікована дієтологиня та експертка з довголіття з Японії Мічіко Томіока розповіла про переваги для здоров'я морських водоростей…