Українські біженці у Чехії втратять безкоштовне житло з 1 вересня

Чехія тривалий час підтримує біженців з України, які знайшли у цій країні притулок від російської агресії. Водночас чехи прагнуть посилити самостійну участь біженців у сплаті за житло. Зараз деякі біженці з України мають можливість безкоштовно проживати у гуманітарних помешканнях, але з 1 вересня 2024 року вони втратять такий привілей. Зміни стосуватимуться навіть вразливих категорій населення. 

Як пише proukrainu.blesk.cz, з огляду на нові правила, влада Чехії з 1 серпня запровадила додаткову допомогу для українських біженців. Нова сума підтримки становить 6000 чеських крон на місяць для вразливих осіб і 4000 чеських крон на місяць для інших осіб з тимчасовим захистом. За ці кошти біженцям з України компенсовуватимуть оренду житла.

З 01.09.2024 вносяться зміни щодо можливості проживання у гуманітарному житлі. Усім українцям із тимчасовим захистом буде надано безкоштовне житло на максимальний період 90 днів з моменту надання першого тимчасового захисту. Зміна також стосуватиметься вразливих осіб, які більше не матимуть права на це безкоштовне житло через 90 днів після надання першого тимчасового захисту.

Для оцінки права заявника на гуманітарну допомогу стан його доходів оцінюється, як стандартний, а також вартість житла, відповідно до типу житла та кількості членів сім’ї. Тому для забезпечення житла необхідно визначити суму в межах гуманітарної допомоги, до якої будуть включені витрати на житло заявників на отримання гуманітарної допомоги. Новий розмір відрахованих витрат буде визначено незалежно від того, чи йдеться про житло у квартирах, включених до реєстру квартир та договорів. 

Як категорії населення у Чехії вважаються вразливими?

Вразливими категоріями населення у Чехії вважаються діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи, у яких встановлено інвалідність та їхні опікуни. Загалом йдеться про:

  • дітей, віком до 18 років та студентів, віком до 26 років;
  • дорослих, що здійснюють догляд за дітками, вік яких не перевищує 6 років;
  • вагітних жінок;
  • людей, вік яких понад 65 років;
  • осіб з інвалідністю та їхніх опікунів.

Як українським біженцям в Чехії оплачувати житло з 1 вересня?

Українські біженці можуть подавати заявки на отримання допомоги на оренду житла протягом серпня та вересня. Отримання компенсацій напряму залежатиме від умов, які будуть вказані у договорі оренди житла. Йдеться про такі варіанти:

  • якщо за оренду житла орендодавцю слід заплатити наперед за місяць – заявку треба подати у серпні. Документ слід подати у МОР в Центрах зайнятості. Надані кошти слід використати на оплату оренди житла у вересні.
  • якщо оплата за оренду житла за вересень відбудеться у вересні – жодних дій робити не треба. Чехія ще оплачує житло за серпень
  • якщо у вересні гроші за оренду сплачені протягом серпня з допомоги MOP, у заяві на гуманітарну допомогу за вересень треба вказати, що у попередньому місяці не мали безкоштовного житла
  • якщо за оренду житла за вересень треба платити у вересні – слід подати заяву на отримання грошової допомоги MOP у Центрі зайнятості й використати ці кошти;
  • з жовтня за оренду житла слід платити із підвищеної гуманітарної допомоги. Для цього треба продовжувати у заяві вказувати, що у попередньому місяці не були забезпечені безкоштовним житлом.

Які документи подавати до заявки на допомогу за оренду житла?

Українські біженці можуть звернутися по допомогу за оренду житла у Чехії до місцевих Центрів зайнятості. Для цього їм із собою слід мати такий перелік документів:

  • документ про розмір доходу всіх членів домогосподарства;
  • заява про загальний соціальний і фінансовий стан всіх осіб, які спільно оцінюються;
  • інформація про суму витрат на житло, яку треба сплатити за оренду.

Українські біженці у Чехії

На початок липня у Чехії були зареєстровані близько 362 тисяч людей із тимчасовим захистом. За даними Мінпраці Чехії, гуманітарну допомогу отримують близько 97 тисяч українських біженців. З них близько 66 тисяч належать до категорії вразливих. За останніми даними соціологів, все менше українських біженців у Чехії хочуть повернутися додому.

Ольга Степанова

Recent Posts

Хто з українців може не платити за комуналку під час воєнного стану

Голову Комітету "Асоціації адвокатів України" з нерухомості та будівництва Тетяна Даниленко розповіла, що не платити…

1 хв. ago

Автомобілістів попередили: тепер хочуть позбавляти прав

Новий законопроект, зареєстрований у Верховній Раді, спрямований на суттєве посилення покарання за повторні порушення правил дорожнього…

3 хв. ago

Кліматичні зміни пришвидшили урагани по всьому світу – Bild

Вчені дійшли висновку, що кліматичні зміни посилюють урагани: за останні шість років швидкість вітрів атлантичних…

5 хв. ago

Ще пара обстрілів, і темрява стане нормою: експерт про реальність зими без світла

Україна готується до суворої зими, але, за словами експерта з питань ЖКГ Олега Попенка, готовність…

2 години ago

Їж і молодій: 7 фруктів, які уповільнюють старіння краще за креми від зморшок

Кажуть, що вічна молодість — це міф. Але хто сказав, що її не можна продовжити?…

2 години ago

Де в Європі туристів обкрадають найчастіше: список найнебезпечніших країн

Європа приваблює мільйони туристів щороку, але за мальовничими краєвидами та величними пам’ятками часто ховаються кишенькові…

2 години ago