Бійня в Дагестані 23 червня. Чому ФСБ “проспала” удар ісламістів у найгарячішому регіоні Росії

У російській республіці Дагестан 23 червня сталася серія нападів. У Дербенті озброєні люди обстріляли з автоматів синагогу і церкву, а в Махачкалі атакували пост дорожньо-патрульної служби. Зайняті повномасштабною війною в Україні та боротьбою з інакомисленням усередині країни, спецслужби Росії “проспали” відродження радикального підпілля в одному з найгарячіших регіонів, кажуть сходознавці та експерти-міжнародники.

Списати організацію нападу на мігрантів з азіатських країн або Україну навряд чи вийде. Показовим став нещодавній приїзд у Дагестан заступника директора ФСБ Ігоря Сироткіна. За шість днів до події він проводив нараду в Махачкалі і доводив усім необхідність підвищення ефективності “антитерористичної захищеності об’єктів транспортного комплексу, готелів та інших місць масового перебування людей”. Судячи з результатів дій, заявлені чиновником заходи ніхто не намагався виконати.

“Напад у Дагестані добре організували, ФСБ не впоралося зі своїми функціями. Усі зусилля витрачають на боротьбу з “міфічними українськими агентами”. Підрозділ ФСБ по боротьбі з тероризмом забув про загрозу від радикальних мусульман на Кавказі”, — пояснює заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Ведення повномасштабної війни в Україні, за словами аналітика, дестабілізує Росію зсередини, що живить ґрунт для збільшення кількості подібних випадків. Можна згадати низку нападів у 2024 році. У московському “Крокус-Сіті” 22 березня терористи ІДІЛ розстрілюють з автоматів тих, хто прийшов на концерт гурту “Пікнік”. Далі вранці 16 червня члени “Ісламської держави” захоплюють заручників у СІЗО в Ростові-на-Дону.

Данілов підкреслює, що осередки “Ісламської держави” і руху “Салафія” давно присутні в Росії. Остання організація об’єднує прихильників “старого” ісламу, які закликають орієнтуватися на спосіб життя і сповідування віри “праведних предків”. Салафіти сповідують архаїчні норми часів пророка Мухаммеда і близькі за ідеологією до ваххабізму — символу войовничого ісламу на Заході.

“Загальна атмосфера агресивності в Росії і війна підливає масло у вогонь. Салафітська течія в Дагестані поширена, не виключені подальші сплески насильства”, — додав він.

Під час контртерористичної операції вдалося ліквідувати шістьох стрільців

Хронічна хвороба екстремізму

Те, що сталося 23 червня в Дагестані, показує загрози ісламського екстремізму для всіх росіян. Проблема для Росії — хронічна і тягнеться з радянських часів. У гарячу фазу протистояння з радикалами в Чечні, Дагестані та Інгушетії перейшло з 1991 року, вважає міжнародний оглядач Ілля Куса.

“Заважають боротися з терактами ідеологія Москви і відносини держави з суспільством. Концепція “русского мира” програє і не продається в національних республіках. Суспільство державі не довіряє і бачить у ній репресивний апарат. Місцеві регіональні еліти посилюють вибухонебезпечну суміш створенням кількох центрів лояльності з сімейними кланами”, — розповідає він.

Куса звертає увагу, що стрілки були далеко не бідними людьми. Двоє виконавців — сини, а третій — племінник глави Сергокалінського району Дагестану, секретаря місцевого відділення партії “Единая Россия” Магомеда Омарова. На кадрах штурму будинку видно, що чиновник жив у багатому особняку.

Не можна виключати, що Омаров був місцевим корупціонером і мав зв’язки з іншими впливовими людьми республіки. Чиновник на допиті спецслужб визнав, що деякі з восьми його дітей були ваххабітами кілька років. Омаров каже, що не спілкується із синами і заперечує приналежність до ваххабізму.

“Сім’я Омарова точно не потребувала грошей, у його дітей явно не було проблем із соціальним ліфтом”, — зауважує експерт.

Напад на церкву і синагогу в Дагестані: як це було

У Дербенті та Махачкалі бойовики ввечері 23 червня напали на два православні храми, синагогу і пост ДПС поруч зі ще однією синагогою. У селі Сергокала, адміністративному центрі Сергокалинського району, напали на автомобіль, поранено поліцейського.

Судячи з дій нападників у Дербенті та Махачкалі, їхніх висловлювань і зовнішнього вигляду, вони належать до міжнародної ісламістської терористичної організації. Деякі пов’язані з ваххабітськими колами, зазначали джерела РБК.

В американському Інституті вивчення війни вважають, що в Дагестані діяли члени осередку ІДІЛ “Вілаят Кавказ” на Північному Кавказі. Бойовики активізувалися після нападу на “Крокус Сіті Хол” і посилили вербування на Північному Кавказі з квітня 2024 року.

Стрілянину планували заздалегідь і невипадково цілями нападу стали релігійні об’єкти. Священика вбили у велике православне свято — День Святої Трійці. Протоієрей Микола Котельников прослужив у церкві понад 40 років.

Нападники стріляли по поліцейських біля церкви в Махачкалі

Злочинці зникли з місця злочину на білому Volkswagen Polo. Також група злочинців стріляла по поліцейських біля церкви в Махачкалі: четверо силовиків загинули, ще кількох було поранено. Нападники сіли в автомобіль ВАЗ-2114 і зникли.

Глава Дагестану Сергій Меліков повідомив, що під час нападу стрільців сумарно загинули 15 поліцейських, включно з начальником відділу поліції міста Дагестанські Вогні Мавлудіном Хідірнабієвим. Він виїхав на допомогу колегам у Дербент, але дістав важкі поранення і помер. Ліквідовано шістьох стрільців, додав Меліков.

Режим контртерористичної операції в Махачкалі та Дербенті зняли з 8:15 ранку 24 червня. Співробітники спецслужб упізнали особи трьох убитих у Дагестані, двох синів і племінника Магомеда Омарова. Самого чиновника затримали співробітники спецслужб, у його будинку відбулися обшуки. Деякі російські ЗМІ пишуть про відставку Омарова.

Нагадаємо, увечері 22 березня в концертному залі Crocus City Hall у Підмосков’ї стався теракт, унаслідок якогозагинули понад сто осіб. Безліч людей було поранено.

Російська влада офіційно звинуватила Україну в причетності до стрілянини в Crocus City Hall і зажадала арешту голови СБУ Василя Малюка.

Ольга Степанова

Recent Posts

Принцеса Анна поділилася першою заявою після струсу мозку

Принцеса Анна поділилася своїм першим повідомленням після того, як її виписали з лікарні, де вона…

15 хв. ago

Астронавти NASA застрягли в космосі на пів року через поломку корабля

Американські астронавти Баррі Вілмор та Суніта Вільямс, які мали повернутися на Землю після тижневої місії…

18 хв. ago

В Україні з’явиться новий податок: ціни збільшаться на низку популярних продуктів

До Податкового кодексу введуть нову ставку податку на мінеральні та газовані води з додаванням цукру…

21 хв. ago

Уряд погодився збільшити бронь від мобілізації для чиновників та працівників держструктур

Кабінет міністрів вніс зміни в організацію призову військовозобов’язаних громадян на військову службу під час мобілізації. Про це повідомив представник…

26 хв. ago

“Все глибша і глибша прірва”: Притула висловився про українців, що виїхали за кордон

Колишній телеведучий та волонтер Сергій Притула розкритикував владу за обмеження українців за кордоном на тлі посилення мобілізації.…

31 хв. ago

Євросоюз перестав купувати в України яйця та цукор без мита

Європейська комісія ухвалила рішення про введення скасованого раніше в рамках торговельного безвізу мита на два…

44 хв. ago