Українцям за кордоном обмежили права: в Раді вимагають пояснень, юристи критикують рішення

У Верховній Раді вважають, що Міністерство закордонних справ “напівзаконно” видало розпорядження про припинення надання консульських послуг за межами країни українським громадянам.

Про це заявила членкиня комітету нацбезпеки ВРУ Соломія Бобровська під час ефіру “Радіо Свобода”.

За її словами, розпорядження про припинення надання консульських послуг має сумнівний результат і зміст. У зв’язку з цим Комітет з нацбезпеки хоче викликати представників зовнішньополітичного відомства для роз’яснень.

Нардеп наголосила, що після набуття чинності нового закону про мобілізацію, тобто після 18 травня, у чоловіків призовного віку є два місяці на оновлення військово-облікових даних, тоді як обмежень на консульські послуги до цього не мало б бути. Водночас Міноборони обіцяло розробити механізм, як оновити свої дані в електронному кабінеті.

Рішення щодо призупинення надання консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном критикують юристи. Новий закон про мобілізацію передбачає, що послуги в консульствах надаватимуть тільки після уточнення, чи виконала особа обов’язок з військового обліку. Якщо громадянин його проігнорує, то крім відмови в послугах, з нього стягнуть штраф від 510 до 850 грн. За повторне порушення – до 1,7 тис. грн.

Також на розгляді парламенту перебуває законопроєкт, який збільшить розмір штрафу за порушення правил військового обліку під час воєнного стану до 22,5 тис. грн.

“Несплата штрафу протягом 10 днів може призвести до відкриття виконавчого провадження і внесення особи до реєстру боржників, що тягне за собою ще цілу низку обмежень у правах, зокрема, щодо розпорядження майном і права вести підприємницьку діяльність. Процедура зняття цих обмежень може займати до пів року”, – повідомила ЗМІ юристка Ганна Іщенко.

На її думку, українську владу чекають численні судові позови через непропорційну жорсткість у штрафах проти чоловіків за кордоном.

Директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко також вбачає дискримінаційний підхід. Теж вважає, що громадяни можуть оскаржити у суді нові норми. Зокрема, будуть апелювати до Європейської конвенції з прав людини.

Ольга Степанова

Recent Posts

Віткофф: РФ може отримати частину окупованих територій України

Росія може зберегти під своєю владою частину окупованих територій України. Про це заявив спеціальний представник президента…

1 хв. ago

Як не набрати зайві кілограми та не переїдати на Великдень: корисні поради

Великодні свята - це період, коли дуже легко набрати кілька зайвих кілограмів. Смачна паска, великодні…

11 хв. ago

Обмінники підвищили курси валют: скільки зараз коштують долар та євро в Україні

Курс долара в обмінних пунктах України продовжив зростання. Єдина європейська валюта також подорожчала. Про це…

23 хв. ago

Опубліковано підписаний меморандум щодо угоди про надра: читайте повний текст

Кабмін опублікував підписаний учора меморандум щодо угоди про надра. У ньому сказано, що переговори щодо…

34 хв. ago

Європа почала висилати українських біженців: Польща б’є на сполох — що відбувається

У період із січня 2024 року по лютий 2025 року понад 10 000 осіб було…

39 хв. ago

Експерт розкрив головний «секрет» Путіна

Якщо Путін захворів чи ховається у себе в бункері, то все одно мелькає на екранах…

44 хв. ago