Які країни і в якому об’ємі постачають підсанкційні товари Росії

Незважаючи на численні міжнародні санкції, введені проти Російської Федерації, країна — агресор продовжує отримувати критично важливі товари, зокрема технології, обладнання та компоненти, що використовуються як у цивільних, так і у військових цілях. Військовий сектор та інші галузі російської економіки активно залежать від імпорту товарів з третіх країн, які обминають обмеження, накладені країнами Заходу. Про те, які країни та в якому об’ємі постачають заборонені санкціями товари у Росію, піде мова в нашому матеріалі.

Російська економіка під санкціями

Попри очікування міжнародної спільноти, російська економіка залишається на підйомі. За даними The Economist, у 2 кварталі 2024 року економіка зросла на 4%, а до цього — на 5,4% у попередньому кварталі.

Після повномасштабного вторгнення в Україну, починаючи з 2022 року, Європейський Союз, США та інші країни прийняли десятки пакетів санкцій, однак ці заходи не змогли повністю зупинити потік товарів до РФ. Щоб обійти обмеження на прямий експорт товарів подвійного призначення до Росії, компанії з третіх країн імпортують товари з Європи або США, а потім продають їх у Росію. Наприклад, Казахстан та Вірменія стали важливими транзитними точками для експорту технологій та обладнання до РФ.

Крім того, країна-агресор розвиває власну промисловість в країнах-посередниках: компанії в Центральній Азії та на Кавказі збільшили обсяги виробництва товарів, які потім експортуються до Росії. Наприклад, у Казахстані зростання промислового виробництва дозволяє країні постачати більше товарів на російський ринок.

Також санкції були введені проти країн Заходу збоку самою Росією, яка від 2022 року заборонила прямий в’їзд вантажівок з ЄС. Тому, навіть дозволені товари, такі як сільськогосподарська продукція, потрапляють до РФ через треті країни. Наприклад, кількість сільськогосподарських товарів, що йдуть через Казахстан, подвоїлася з 2021 по 2023 рік.

Уряд Росії не приховує, що готується до довготривалого санкційного тиску на економіку країни. Дмитро Бірічевський, директор департаменту економічного співробітництва МЗС Росії, зокрема, заявив: “Ця ситуація триватиме десятиліттями. Незалежно від того, як саме завершиться процес врегулювання військового конфлікту”. Він також натякнув, що навіть після закінчення війни з Україною, Росія все ще відчуватиме тиск санкцій.

Країни, що постачають санкційні товари

Китай: За даними українських урядовців, більшість іноземних компонентів, що використовуються у російській зброї, походять із Китаю. Китайська електроніка, мікрочіпи та інші технології є ключовими для підтримки оборонної індустрії РФ. Владислав Власюк, уповноважений Президента України з питань санкційної політики, зокрема, зазначив – “Якщо розглядати всі види звичайного озброєння та врахувати іноземні складові, то приблизно 60% їх походять з Китаю. Ми мали тривалі перемовини з низкою виробників щодо цього питання”. Він також додав: “Я б сказав, що найбільша загроза — це КНР”.

Індія: останніми місяцями Індія різко збільшила експорт критично важливих технологій до Росії. За даними Bloomberg, обсяг експорту мікрочіпів, мікросхем та інших підсанкційних товарів перевищив $60 млн щомісяця в квітні і травні 2023 року, а в липні ця сума зросла до $95 млн. Індія є одним із ключових постачальників цих технологій для російської оборонної промисловості. Крім того, Індія стала провідним покупцем російської нафти, незважаючи на зусилля західних країн обмежити експорт. За інформацією офіційних джерел, ключовим фактором цього розвитку є велика кількість рупій, яку Росія накопичила в результаті продажів нафти, про що повідомляє Bloomberg.

Наразі Індія, через свою роль як транзитної країни, перебуває у фокусі уваги санкційних агентств ЄС та США. Представники країн Заходу неодноразово відвідували Індію з метою переконати її уряд зупинити постачання заборонених товарів у Росію, і кілька індійських компаній вже потрапили під західні санкції.

Також важливу роль у постачанні підсанкційних товарів Росії відіграють країни Центральної Азії та Кавказу, зокрема:

Казахстан: у 2023 році експорт технологічної продукції з Казахстану до Росії збільшився з $40 млн у 2021 році до $298 млн у 2023-му. Одночасно, імпорт електроніки з Європи до Казахстану зріс з $250 млн до $709 млн. Це свідчить про те, що Росія знайшла обхідні шляхи для отримання технологій з європейських країн через Казахстан.

Вірменія: у період з 2021 по 2023 рік Вірменія значно збільшила імпорт хімікатів, ІТ-обладнання та електроніки з Європи. Імпорт електроніки зріс у чотири рази, ІТ-обладнання — у 5 разів, а хімікатів — удвічі. Велика частина цих товарів потім потрапляє до Росії.

Туреччина: Туреччина є важливим постачальником побутової техніки та електроніки для Росії, що використовується для виготовлення безпілотників та іншого військового обладнання. За оцінками США, турецькі фірми виготовляють електроніку, яка потім постачається російському військово-промисловому комплексу.

Як зупинити постачання підсанкційних товарів до Росії?

Західні країни прагнуть посилити контроль за потоками підсанкційної продукції до Росії через треті країни, однак цей процес ускладнений через економічні та політичні зв’язки цих країн з Москвою. Існує кілька шляхів, які можуть допомогти зменшити обсяги торгівлі підсанкційними товарами з РФ:

  • Жорсткі санкції щодо третіх країн: Європейський Союз та США можуть запровадити санкції проти фірм і банків у країнах Центральної Азії та Кавказу, які сприяють постачанню підсанкційних товарів до Росії. Наприклад, у грудні 2023 року ЄС включив до списку санкцій кілька компаній у Вірменії та Узбекистані.
  • Економічна допомога: деякі країни можуть бути мотивовані до зменшення торгівлі з Росією через економічну допомогу з боку Заходу. Наприклад, Вірменія почала закривати фірми, що торгують з РФ, після того, як ЄС виділив їй 270 млн євро допомоги та позик.
  • Тиск на ключових постачальників: Китай та Індія є найбільшими постачальниками підсанкційних технологій до Росії, тому міжнародна спільнота має тиснути на уряди цих країн з вимогою зупинити незаконний експорт.

Незважаючи на значні міжнародні санкції, Росія продовжує отримувати необхідні товари через треті країни. Казахстан, Вірменія, Туреччина, Китай та Індія є ключовими партнерами РФ у цьому процесі. Західним країнам необхідно посилити тиск на ці держави, щоб обмежити експорт санкційної продукції до Росії та підтримати економічний тиск на режим Путіна.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Прогноз погоди на вихідні 23–24 листопада: Україну заллє дощами та засипле снігом

За даними Sinoptik.ua, погода на вихідні в Україні всім переконливо покаже, що зима близько. У…

11 хв. ago

Назвали найефективніший спосіб позбутися другого підборіддя

Найбільш ефективний спосіб позбутися другого підборіддя – це знизити кількість жиру в організмі, іншими словами, схуднути.…

18 хв. ago

Чому Байден дозволив удари далекобійною зброєю по РФ: Reuters дало відповідь

Перемога Дональда Трампа на виборах у США та відправлення солдатів КНДР до РФ змінили думку Джо Байдена…

26 хв. ago

Сума шокує: скільки Великій Британії коштувала коронація Чарльза III

Коронація Чарльза III у травні 2023 року коштувала британським платникам податків щонайменше 86 млн євро.…

30 хв. ago

Експерти прогнозують значні втрати серед військових КНДР

Російське командування надає перевагу швидкому набору новобранців замість їх якісної підготовки. Це ж стосується і…

33 хв. ago

На замітку: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл

Водіям розповіли, що означає новий знак у Австрії – білі кола на дорозі. Про це повідомив Telegrafi. В…

39 хв. ago