Сенат Чехії схвалив закон Lex Ukrajinа. Здебільшого він спрямований на продовження в Чехії тимчасового захисту українських біженців. Але одна з поправок цього закону вводить заборону на видачу чеського громадянства росіянам, які перед цим не відмовилися від паспорта РФ.
Про це повідомляє видання Настоящее время.
Автори закону і його прихильники вважають, що ускладнення отримання паспорта країни ЄС росіянами виправдане в нинішніх умовах. По-перше, Росія вже три роки веде загарбницьку війну в Україні, по-друге, серед російської діаспори в Чехії багато прихильників Кремля і людей, пов’язаних зі спецслужбами Росії.
Усі поточні заявки на отримання чеського громадянства від росіян, старших за 15 років, будуть припинені до закінчення дії закону Lex Ukrajinа – а він у новій версії буде безстроковим. Поправка не поширюватиметься лише на невелику кількість людей. Серед них – біженці, діти віком до 15 років, а також ті, хто зробив особливий внесок в економіку або культуру Чехії.
Росіяни, які живуть у Чехії (а їх приблизно 35 тисяч), і деякі депутати вважають ухвалений закон дискримінаційним. Омбудсмен Чехії раніше надіслав листа міністру внутрішніх справ країни Віту Ракушану, чия партія і була ініціатором поправки.
Правила отримання громадянства в Чехії – одні з найсуворіших у Європі. Для отримання паспорта іноземцям потрібно прожити щонайменше 10 років у країні, щонайменше п’ять із них – із дозволом на постійне проживання. Також треба не мати судимостей, володіти мовою, довести наявність стабільного доходу і знань культури, історії та устрою Чехії. Кандидатів також ретельно перевіряють Служби безпеки Чехії та МВС. Винятки з цих умов можливі в окремих випадках, наприклад, для біженців, осіб із чеським корінням або в разі укладення шлюбу з громадянином Чехії.
Нагадаємо, одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Чехія ухвалила рішення більше не видавати візи та дозволи на проживання росіянам і білорусам. Однак уряд Чехії вирішив створити умови для діяльності опозиції або студентів, які виступають проти російського та білоруського режимів.
Уряд Чехії після подій кінця лютого 2022 року припинив видачу віз громадянам Росії, а згодом і Білорусі, за винятком гуманітарних випадків і без конкретного терміну дії.
У лютому 2025 року Головна санітарна інспекція Польщі (GUS) розпочне всеосяжну перевірку пунктів вакцинації, яка…
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12429, який передбачає суттєві зміни в оподаткуванні імпортованих товарів, зокрема…
Порівняно високі зарплати держслужбовців та їхніх керівників неодноразово ставали об'єктом суспільної уваги та критики. В умовах військового…
У січні 2025 року в Україні різко активізувалися шахраї, які використовують Telegram-канали для маніпуляцій із…
Російська Федерація закупила понад 22 тис. верстатів з числовим програмним керуванням, компонентів і витратних матеріалів…
Воєнний стан та загальна мобілізація в Україні продовжується. При цьому військовозобов'язані, які мають право на відстрочку,…