Реактор ядерного синтезу в Китаї, який називають “штучним сонцем”, побив власний рекорд зі збереження надгарячої плазми. Це наблизило людство до майже необмеженої чистої енергії.
Експериментальний удосконалений надпровідний токамак (EAST) термоядерного реактора підтримував стабільний, дуже замкнутий цикл плазми – високоенергетичного четвертого стану матерії – протягом 1066 секунд. Це більш ніж удвічі перевищило його попередній найкращий показник із 403 секундами, пише LiveScience.
За словами науковців, реактори ядерного синтезу називають “штучним сонцем”, оскільки вони генерують енергію подібно до сонячної – шляхом злиття двох легких атомів в один важкий атом за допомогою тепла та тиску.
Оскільки Сонце має набагато більший тиск, ніж земні реактори, вчені компенсують це за допомогою температур, які у багато разів вищі за сонячні, зазначають експерти.
Відомо, що ядерний синтез пропонує потенціал майже необмеженого джерела енергії без викидів парникових газів або великої кількості ядерних відходів. Проте вчені працюють над цією технологією понад 70 років, але вона не прогресує настільки швидко, щоб стати практичним вирішенням кліматичної кризи.
Дослідники очікують, що термоядерний синтез людство отримаємо протягом наступного десятиліття, але це може зайняти набагато більше часу.
За словами науковців, новий рекорд EAST не одразу стане початком того, що називають “Священним Граалем” чистої електроенергії, але це крок до можливого майбутнього, коли термоядерні електростанції вироблятимуть електроенергію.
Експерти пояснюють, що EAST – це реактор з магнітним утриманням, або токамак, призначений для безперервного горіння плазми протягом тривалого часу.
Реактори, подібні до цього, ніколи не досягали запалювання, яке є точкою, коли ядерний синтез створює власну енергію та підтримує власну реакцію. Але новий рекорд є кроком до підтримки тривалих, обмежених плазмових петель, які майбутні реактори знадобляться для виробництва електроенергії, сподіваються вчені.
“Пристрій термоядерного синтезу повинен працювати стабільно з високою ефективністю протягом тисяч секунд, щоб забезпечити самопідтримувану циркуляцію плазми, яка є критичною для безперервного виробництва електроенергії майбутніх установок термоядерного синтезу”, – сказав директор Інституту фізики плазми Сонг Юньтао.
EAST є одним із кількох реакторів ядерного синтезу в усьому світі, але наразі всі вони споживають набагато більше енергії, ніж виробляють, кажуть фахівці.
Відомо, що Китай є частиною програми Міжнародного термоядерного експериментального реактора (ITER), в якій беруть участь десятки країн, включаючи США, Великобританію, Японію, Південну Корею та Росію.
Цікаво, що на півдні Франції будується реактор ITER, який містить найпотужніший у світі магніт, проте він запрацює не раніше 2039 року. ITER буде експериментальним інструментом, призначеним для створення стійкого термоядерного синтезу для дослідницьких цілей, але він може прокласти шлях для термоядерних електростанцій.
У горах Буковини ведмеді через незвично теплу зиму відмовилися від зимової сплячки. Замість того, щоб ховатися у…
З початку 2024 року в Україні закрили 127 відділень банків. Про це повідомив голова Комітету Верховної…
В Україні середня зарплата чиновників у центральних державних органах у грудні 2024 року сягнула 79,8 тис. грн.…
В Україні можуть змінитися підходи до організації канікул для школярів. Голова постійної комісії освіти і…
Попри те, що офіційний мобілізаційний вік в Україні становить 25 років, деяких громадян можуть мобілізувати до досягнення…
У лютому Головна санітарна інспекція (GUS) розпочне масштабну перевірку карток вакцинації дітей по всій Польщі.…