Українці платитимуть за в’їзд до ЄС: коли змінять правила та яка сума

Українці приблизно з весни 2025 року будуть змушені платити за в’їзд у Європейський Союз. ЄС для всіх третіх країн вводить додатковий збір інформації (ETIAS) та плату, яку треба буде вносити раз на три роки. Вартість – 7 євро (близько 305 грн в еквіваленті).

Як повідомляє профільне видання etias-info, ETIAS розшифровується як Європейська система інформації та авторизації подорожей. Система перевірятиме дані про безпеку і стягуватиме плату з мандрівників, які відвідують країни-члени ЄС з діловими, туристичними, медичними або транзитними цілями. Мандрівники, які наразі відвідують ЄС без віз, можуть в’їжджати до країн-членів ЄС та Шенгенської зони безкоштовно і без будь-якої цифрової перевірки безпеки до прибуття в Європу. ETIAS не є візою, і його правильніше називати безвізом.

Якщо не буде затримок у впровадженні, ETIAS має набути чинності в 2025. Після початкового запуску може бути короткий період (3-6 місяців), протягом якого ETIAS не буде обов’язковою для подорожей. Як заявила речниця Європейської комісії Аніта Гіппер: “ми плануємо, що ETIAS буде готова до введення в експлуатацію навесні 2025 року“.

Система EES реєструватиме ім’я мандрівника, його біометричні дані, дату й місце в’їзду та виїзду. Усі ці дані зберігатимуться в електронній базі протягом трьох років після кожної поїздки.

Починаючи з 2025 року близько 1,4 млрд осіб із більш ніж 60 безвізових країн повинні мати дозвіл на в’їзд до більшості країн ЄС. У переліку держав, громадяни яких мають отримувати дозвіл, є українці.

“Маючи чинний дозвіл на в’їзд ETIAS, ви можете в’їжджати на територію цих європейських країн так часто, як захочете, для короткострокового перебування – зазвичай до 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Однак це не гарантує в’їзд. Коли ви приїдете, прикордонник попросить показати ваш паспорт та інші документи і підтвердити, що ви відповідаєте умовам в’їзду“, – йдеться в документі.

Подання заяви на отримання дозволу на в’їзд ETIAS коштує 7 євро, хоча деякі мандрівники звільняються від цього збору. Найчастіше заявка оброблюється протягом кількох хвилин.

Однак можливо, що обробка заявки займе більше часу. Якщо так, ви отримаєте рішення протягом чотирьох днів. Зверніть увагу, що цей період може бути продовжений на термін до 14 днів, якщо вас попросять надати додаткову інформацію або документацію, або до 30 днів, якщо вас запросять на співбесіду.

Термін дії ETIAS становить три роки. Як перетинати кордон із ЄС:

  • подайте заявку на отримання дозволу на в’їзд ETIAS завчасно – до того, як ви придбаєте квиток або забронюєте житло;
  • переконайтеся, що ваші паспортні дані збігаються з даними, зазначеними у вашому дозволі ETIAS – вам буде відмовлено у посадці та в’їзді на кордоні, якщо вони не збігаються;
  • переконайтеся, що ваш дозвіл на в’їзд ETIAS все ще чинний;
  • перевірте, як довго ви можете залишатися в європейських країнах, які потребують ETIAS;
  • переконайтеся, що ваш паспорт діє протягом трьох місяців після передбачуваного виїзду з європейських країн, які вимагають ETIAS – вам буде відмовлено у в’їзді на кордоні, якщо це не так (застосовуються винятки).

Рішення про введення нової системи було ухвалене Євросоюзом ще у 2016 році, а у 2018 році Європарламент затвердив законодавство, що встановлювало параметри роботи ETIAS. Спочатку запуск системи планували на 2022 рік, але через різні обставини, включно з пандемією COVID-19, ці дати неодноразово переносилися.

Важливо зазначити, що ETIAS не є візою. Це дозвіл на безвізовий в’їзд, який не гарантує автоматичного доступу до ЄС. Остаточне рішення про в’їзд завжди залишається за прикордонною службою конкретної країни. Система ETIAS передбачає кілька пільг для окремих категорій громадян:

  • діти до 18 років та особи старші за 70 років можуть отримати дозвіл безкоштовно;
  • громадяни, що подорожують із чинними шенгенськими або довгостроковими візами, не потребують ETIAS;
  • для людей, які користуються гуманітарними програмами або мають документи про тимчасовий захист, також передбачені винятки.
Ткаченко Валентина

Recent Posts

Радник, який говорив про зниження мобілізаційного віку, подав на звільнення

Радник комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Назарій Волянський подав на звільнення після заяви,…

4 години ago

Усик здобув перемогу над Ф’юрі

Український боксер Олександр Усик здолав британця Тайсона Ф'юрі та здобув титули чемпіона світу за версіями WBC, WBA,…

4 години ago

Райські острови для зимового відпочинку: названо найкращі

Зимовий відпочинок у теплих краях набирає все більшої популярності. Ба більше, дослідження показують, що більше людей віддали…

5 години ago

Як впливають фізичні вправи на мозок людини: вчені розкрили секрет

Відомо, що фізичні вправи покращують роботу вашого мозку, підвищуючи інтелект і пам’ять. Але як довго тривають…

5 години ago

Порушив комендантську годину – віддав півзарплати: в Україні планують збільшити штрафи

ВіКабінет Міністрів України представив законопроект, спрямований на посилення контролю за дотриманням комендантської години. Про це повідомив Олексій…

5 години ago

Податок на будинки та квартири: скільки потрібно платити за квадратні метри – цифра велика

З 1 грудня 2024 року військовий збір виріс до 5% замість 1,5%. Він поширюється майже…

5 години ago