Нелегальне працевлаштування у Польщі – не рідкість. Без офіційного оформлення погоджуються працювати й чимало українців – лише у 2023 році таких виявили майже 5 тисяч осіб.
Чим загрожує нелегальна робота для українців у Польщі, розповідає платформа EWL.
У Польщі 2023 року виявили майже 4,8 тисячі українців, які працювали нелегально. Такі дані Національної інспекції праці (PIP). Найбільше нелегальних працівників – у будівельній галузі.
Торік інспектори здійснили понад 9 тисяч перевірок легальності працевлаштування іноземців. Також провели 39,4 тис. перевірок законності доручення роботи. Найбільше інспектування стосувалося громадян України – 29,6 тис. Під час перевірок виявили 4747 українців, які працювали без належного оформлення. У 2022 році на нелегальних роботах попалися 3948 українських громадян.
Кожен четвертий нелегально працевлаштований українець працював на будівництві. Також багато громадян України виконували роботу незаконно у сфері адміністративних послуг, через агентства тимчасової зайнятості, у промисловій переробці, у готелях та закладах харчування.
Під час перевірок найчастіше виявляли такі порушення:
Також в інспекції повідомили, що 2023 року від українців надійшли 2, 6 тис. скарг. Це майже вдвічі більше, ніж у 2022 році. Найчастіше скарги стосувалися невиплати заробітної плати або невиплати мінімальної погодинної ставки за цивільно-правовими договорами. Громадяни України також повідомляли про відсутність необхідного трудового договору.
Ддля українців у Польщі зараз спрощений доступ до ринку праці. Достатньо оформити статус тимчасового захисту та укласти трудовий договір перед тим, як розпочати роботу з перевіреним роботодавцем.
“Натомість часто через бажання заробити більше люди погоджуються працювати без трудового договору. Це одна з найпоширеніших схем нелегального працевлаштування. В результаті недобросовісний роботодавець може затримувати зарплату, платити не все або взагалі не заплатити. І ви не маєте офіційних підстав вимагати у нього свої зароблені гроші”, – попереджає директор міжнародної рекрутації платформи EWL Марцін Колодзейчик.
Ескперт поянює, що для працівника така робота матиме правові наслідки:
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…