Китай замінив російське вугілля монгольським

У 2024 році Росія стала єдиним експортером вугілля до Китаю, поставки якого впали. І покращення ситуації для галузі, яка зазнає найбільших втрат у російській економіці, не очікується. Місце російських шахтарів у забезпеченні Китаю займають монгольські, пише The Moscow Times.

Минулого року Китай закупив рекордні обсяги вугілля – 543 млн тонн (+14% до 2023 року). Збільшення імпорту забезпечили насамперед Австралія та Монголія – майже на 60% та 19% відповідно. За обсягами поставок (близько 83 млн тонн кожна) дві країни впритул наблизилися до Росії, експорт якої впав майже на 7% до 95,1 млн тонн, за даними Митної адміністрації Китаю.

Незважаючи на зміцнення стратегічних зв’язків між Пекіном і Москвою, Росія програє через те, що її вугілля занадто дороге, вимушена переорієнтація поставок на Азію призвела до серйозних логістичних проблем, а західні санкції ще більше підірвали привабливість російських постачальників для китайських покупців. Монголія ж виграє від близькості до Китаю, розвиває з ним залізничне сполучення, продає високоякісне вугілля, якого їй не вистачає (у 2024 році вона забезпечувала 60% імпорту коксівного вугілля для китайської сталеливарної промисловості), покращує свої позиції у постачанні енергетичного вугілля, зазначає Bloomberg. Парламент Монголії схвалив 16-річну угоду між головним шахтарем країни Ерденесом Таваном Толгоєм і чотирма китайськими компаніями, включаючи China Energy Investment Corp., найбільшу комунальну компанію, щорічний експорт, як очікується, досягне 20 мільйонів тонн через п’ять років.

Тим часом російська вугільна промисловість скочується в кризу. Втративши західні ринки та зіткнувшись із падінням попиту в «дружніх» країнах (той же Китай ввів мита на російське вугілля), компанії за січень-вересень 2024 року отримали 91 млрд рублів збалансованих збитків, що стало рекордним показником серед усіх секторів економіки. За даними Росстату, половина підприємств галузі, до складу якої входить понад 30 моногалузевих міст і сотні тисяч працівників, виявилася збитковою. Аналітичний центр при Міністерстві енергетики AC FEC наприкінці жовтня попередив, що вся вугільна галузь перебуває на межі банкрутства.

За допомогою шахтарям довелося звернутися до Володимира Путіна, який у грудні зажадав вжити екстрених заходів для підтримки підприємств.

Собівартість видобутку у російських вугільних підприємств вища, ніж у конкурентів, цитує аналітиків Galaxy Futures Reuters. Ситуація, за їхніми словами, ускладнюється проблемами з пропускною здатністю залізниць: через це зростає вартість доставки вугілля, плюс РЖД вважає за краще перевозити більш вигідні вантажі.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Українців можуть оштрафувати на 7 тисяч гривень: про що варто знати

В Україні запровадили штрафи за незаконне носіння, продаж та виготовлення державних нагород. Це пов’язано з…

5 хв. ago

Цих чоловіків можуть мобілізувати насамперед: хто потрапив до списку

В Україні вкотре продовжили воєнний стан - до 9 травня 2025 року. Це означає, що в лютому,…

14 хв. ago

Ощадбанк попередив власників карток: готуйтеся до жорстких перевірок та комісій

Ощадбанк запровадив суворіші процедури перевірки клієнтів для транзакцій, сума яких дорівнює або перевищує 5000 гривень,…

17 хв. ago

Мільйони готівкою, елітні авто та нерухомість: якими статками володіє головний психіатр ЗСУ

Психанув на мільйон доларів – мільйони готівкою, чотири нових БМВ останніх моделей, кожна – за…

19 хв. ago

На Київщині викрито масштабну схему торгівлі людьми: понад 30 жінок стали жертвами

Поліція Київщини разом зі Службою безпеки України викрили злочинну схему торгівлі людьми. Зловмисники утримували понад…

27 хв. ago

Не 40 і не 100 тисяч: скільки миротворців зможуть гарантувати мир в Україні

Президент України Володимир Зеленський заявив, що для гарантій безпеки після війни потрібно щонайменше 200 тисяч…

29 хв. ago