Ексголовком ЗСУ Валерій Залужний свого часу пропонував підірвати не лише газопровід “Північний потік”, а й “Турецький потік” у Чорному морі. Проте операція провалилася – на відміну від планів диверсії на нитках “Північного потоку”, які вдалося реалізувати, хоч і не на 100%. Про це пише німецьке видання Der Spiegel. у черговому розслідуванні, опублікованому 20 листопада.
“Турецький потік” є міжнародним газопроводом, який проходить по дну Чорного моря з Анапського району Росії до Туреччини та є заміною підірваного “Північного потоку”. Але чорноморський газопровід згадується Der Spiegel лише як розвиток теми нібито українських диверсій. Основну увагу видання, як і раніше, приділяє вибухам на Північних потоках, публікуючи нові деталі та продовжуючи просувати “український слід”.
Видання описує подробиці вибуху газопроводів у Балтійському морі. Атаку нібито здійснили близько 12 українців (включаючи одну жінку) – це були військові та цивільні, навчені групою, яка неодноразово планувала та проводила секретні операції для українських спецслужб. Операція називалася “Діаметр”, що коштувала до 300 тисяч євро (що Spiegel вже розкривав).
Німецьке видання стверджує, що з’ясувало імена більшості учасників операції, але не публікуватиме їх, щоб не наражати людей на небезпеку. Водночас, нагадаємо, інші німецькі видання називали імена трьох українців, які нібито підозрюються у диверсії у Балтійському морі.
У операції “Діаметр” використовувалась нібито спеціальна вибухівка, замаскована під балон із киснем для дайверів. Співрозмовник німецьких журналістів на ім’я “Андрій” розкрив, що продумати “вибухову” частину операції допоміг нібито український фахівець-пенсіонер, який втратив сина на війні.
А група дайверів, яка погодилася брати участь в операції, кілька тижнів відпрацьовувала майбутній спуск із вибухівкою на затопленій шахті, де можна занурюватись на глибину до 100 метрів. Німецьке видання стверджує, що дайвері відмовилися від гонорару і навіть вклали власні гроші у підготовку підриву.
Бомби розміщували біля швів труб, де у них слабший захист. Доставляли їх на орендованій яхті “Андромеда”, яка може вміщати якраз до 12 осіб у п’яти каютах.
Der Spiegel стверджує, що у квітні 2022 року операцію “принесли на затвердження” Залужному. Головком нібито був задоволений, що президент України Володимир Зеленський не в курсі – “ці люди не стали б довіряти президенту та його оточенню”. Залужному операція так сподобалася, що він нібито запропонував розширити її й на “Турецький потік”, але цей план зірвався. До речі, німецьке видання (від себе) сумнівається, що Зеленського могли не попередити про операцію такого рівня та резонансу.
Але згодом плани розкрилися – у червні 2022 року про операцію щодо “Північних потоків” дізналися західні розвідки (йдеться, що першим інформацію отримав шведський агент в України) і представник ЦРУ прийшов с цім до Зеленського – так президент і дізнався про підготовку.
Der Spiegel вже називав організатором підриву розвідника Романа Червінського, якому Валерій Залужний буцімто дав добро на операцію, але не поінформував про неї Зеленського. Зараз видання стверджує, що намагалося отримати коментар особисто у розвідника. Червінський, якого представники Spiegel зустріли у лікарні у Києві, начебто сказав, що не хоче обговорювати диверсію на “Північних потоках”, але зазначив, що “наслідки цієї атаки – дуже великий позитив не лише для України, а й для Німеччини”. Щодо німецького слідства, Червінський сказав, що ті роблять свою роботу, “але роблячи її також допомагають Росії”.
“Хто б не підірвав потоки – це була військова ціль”, – сказав він, і наголосив, що ніхто крім газопроводу не постраждав.
Тож після розголосу та сигналу від ЦРУ керівництво України надало сигнал на скасування операції, стверджує Der Spiegel. Але керівники операції вирішили почекати, і сигнал не дійшов до виконувачів.
У серпні 2022 року водолази із бомбами поїхали до Польщі. Вибухівку, заховану у балонах, вдалося непомітно перевезти через кордон. Учасники під’їжджали окремо до точки збору в Польщі, після чого взяли “чисті” телефони для подальшої координації та ще довго чекали на підроблені документи з громадянством Болгарії та Румунії (як каже видання, “не дуже якісні”).
За версією Der Spiegel, “Андромеда” вирушила до місії з кількома дайверами на борту, зокрема жінкою, капітаном, помічником та командиром операції. Яхту орендували за 11 900 євро на період з 27 серпня по 24 вересня.
Протягом вересня команда пересувалася Балтійським морем у водах чотирьох країн – Польщі, Німеччини, Данії та Швеції, підбираючи “правильний момент і правильне місце”, щоб там було не надто глибоко і не було надто інтенсивного морського трафіку.
У дні операції погода була несприятлива, дайвери довго вагалися, чи безпечно пірнати, і в процесі зазнавали численних труднощів. У морської адміністрації польського міста, куди вони повернулися після місії, виникли підозри щодо команди та їх паспортні дані записали, але “на цьому все закінчилося”, каже видання.
У результаті диверсанти нібито заклали шість бомб, але одна не вибухнула, через що труба Б “Північного потоку-2” залишилася недоторканою. Яхта “Андромеда” повернулася до порту Ростока, з якого спочатку вирушала, 23 вересня, стверджує Der Spiegel.
Видання оцінює план як “авантюру, яка могла вдатися лише через навіжену рішучість і величезний характер”, а також недостатню пильність служб безпеки та політичних інтриг. Так і вийшло.
Зокрема, Der Spiegel наголошує, що Берлін знав заздалегідь про підрив, що готується на “Північних потоках”, але не вжив вчасно належних заходів щодо запобігання. Німеччина нібито отримала інформацію від союзників, але не сприйняла це як серйозну загрозу та відповідні німецькі відомства не отримали попереджень та інструкцій, як діяти
Північний потік” проходить через Балтійське море в Німеччину. Восени 2022 року обидві нитки газопроводу, а також одна з двох ниток “Північного потоку-2” буди пошкоджені вибухами. Росія та Захід звинувачують в цьому один на одного, але кожен заперечує свою причетність.
німецький генеральний прокурор Єнс Роммель видав перший ордер на арешт головного підозрюваного у підриві “Північного потоку-2”. Ним є українець, інструктор з дайвінгу, якого звуть Володимир. Останнім часом чоловік проживав у Польщі. Володимир досі не заарештований. Вочевидь, він зміг виїхати з Польщі Місце його перебування наразі невідоме.
Як стверджують розслідувачі видання The Wall Street Journal, президент Володимир Зеленський знав про планування операції з підриву “Північного потоку” і дав усну згоду на її проведення. Однак як тільки про ці плани дізналося ЦРУ США, він вимагав скасувати операцію. Однак тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не виконав наказ. Україна цю інформацію заперечує.
Наприкінці серпня цього року німецькі ЗМІ писали, що Польща могла попередити українця Володимира Журавльова, якого в Німеччині підозрюють у підривах “Північних потоків”, про ордер на арешт. Йому вдалося вислизнути з рук слідства через відмову польської сторони співпрацювати з Берліном. А в Україну Журавльов міг виїхати на автомобілі українського посольства у Варшаві.
Стрес — невидимий супутник сучасного життя, який дедалі більше вплітається у наше повсякденне життя. Він…
Прийняття та швидке введення в дію нового Закону України "Про дошкільну освіту" спровокувало масове невдоволення…
Україна розглядає нові правила для літніх водіїв, як зазначено в законопроєкті № 8082, який було…
Взимку витрати на оплату житлово-комунальних послуг значно зростають, адже вагома частина припадає на опалення. Однак…
ВРУ внесла законопроект № 12377, пропоноване оновлення житлової політики, спрямоване на покращення чинного законодавства, яке…
Збільшення чисельності Збройних сил України саме по собі не гарантує перемогу у війні з Росією.…