Скільки українців нелегально працювали в Польщі торік: дані дослідження

За даними Національної інспекції праці (PIP), у 2023 році майже 4,8 тисячі українців у Польщі працювали нелегально. Найбільше таких випадків виявлено в будівельній галузі, – повідомляє Міграційна платформа EWL.

У 2023 році інспектори здійснили 9,1 тис. перевірок легальності працевлаштування іноземців. Також провели 39,4 тис. перевірок законності доручення роботи. Найбільше стосувалося громадян України  – 29,6 тис. Під час перевірок на нелегальних роботах торік виявили 4747 громадян України (в 2022 році – це було 3948 громадян України).

Кожен четвертий нелегально працевлаштований українець працював на будівництві. Також багато громадян України виконували роботу незаконно у у сфері адміністративних послуг, через агентства тимчасової зайнятості, у промисловій переробці та в галузі розміщення та харчування.

Під час перевірок найчастіше виявляли такі порушення: відсутність необхідного дозволу на працевлаштування, виконання роботи на іншій посаді чи на умовах, відмінних від зазначених у дозволі на роботу, неукладення обов’язкових трудових або цивільно-правових договорів.

Також в інспекції повідомили, що у 2023 році від українців отримали 2, 6 тис. скарг  від громадян України. Це майже вдвічі більше, ніж у 2022 році. Найчастіше вони стосувалися невиплати заробітної плати або невиплати мінімальної погодинної ставки за цивільно-правовими договорами. Громадяни України також повідомляли про відсутність необхідного трудового договору.

Експерти Міграційної платформи EWL повідомляють, що зараз для українців спрощений доступ до ринку праці в Польщі. Достатньо оформити статус тимчасового захисту та обов’язково укласти трудовий договір перед тим, як розпочати роботу з перевіреним роботодавцем.

“Натомість часто через бажання заробити більше, люди погоджуються працювати без трудового договору. Це одна з найпоширеніших схем нелегального працевлаштування. В результаті недобросовісний роботодавець може затримувати зарплату, платити не все або взагалі не заплатити. І ви не маєте офіційних підстав вимагати у нього свої зароблені гроші, а для вас така робота матиме правові наслідки  – штрафи, проблеми в отриманні посвідки на тимчасове проживання, пильний контроль за вашим перебуванням чи депортація у майбутньому”, – твердить директор міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL Марцін Колодзейчик.  

Ольга Степанова

Recent Posts

У США звільнили ключових прокурорів, які вели справи про штурм Капітолію

Міністерство юстиції США усунуло з посад трьох прокурорів, котрі займалися резонансними справами, пов’язаними зі штурмом…

5 години ago

В Україні підвищать пенсії після дня народження: які суми доплат передбачені

У 2025 році українці можуть отримати надбавку до пенсій після досягнення певного віку. Розмір доплати…

5 години ago

На пляжах Одеси аншлаг: попри обстріли, туристів стало більше

Цього літа в Одесі спостерігається рекордний наплив відпочивальників — у місті відкривають усе більше пляжів,…

5 години ago

“Нефункціональна, популістична”: нардепка Безугла розкритикувала Конституцію України

Народна депутатка Мар’яна Безугла розкритикувала чинну Конституцію, назвавши її нефункціональною та популістичною. Про це вона…

5 години ago

Росія стягує стратегічну авіацію до кордонів України: зафіксовано 10 літаків

Біля України перебувають уже 10 стратегічних бомбардувальників, які Росія може використати для обстрілів. Такі дані…

6 години ago

В Україні з обігу зникнуть популярні банкноти: що зміниться для українців

Національний банк фіксує різкі зміни у структурі готівкового обігу. За даними пресслужби НБУ, в країні…

6 години ago