Навіщо Путін полетів до Азербайджану?

Путін у Азербайджані. Згідно з офіційною інформацією, його візит триватиме два дні – 18 та 19 серпня. За повідомленням Кремля, під час візиту обговорюватимуться питання розвитку союзницьких та стратегічних відносин між Азербайджаном та Росією.

Очікується, що Путін також обговорить із президентом Ільхамом Алієвим мирний процес між Азербайджаном та Вірменією, пише ВВС .

Це перший візит Володимира Путіна до Азербайджану після того, як він розпочав війну проти України два роки тому.

Цей візит також відбувається у той час, коли Україна вторглася на російську територію і бої точаться у самій Росії.

Після того, як Захід ізолював Путіна за анексію українських земель, він прагне зміцнити свої зв’язки з союзниками та знайти нових.

Він підписав угоду про союзництво з Азербайджаном у ті дні, коли його армія вторглася на українську територію. Незважаючи на те, що азербайджанський уряд зберігає добрі відносини з Україною та Заходом, він ніколи не відвертався від Путіна. Нинішній державний візит також є можливістю для російського лідера продемонструвати світові, що має підтримку.

Примітно, що до візиту до Азербайджану Путін здійснив державні візити до Північної Кореї та В’єтнаму.

Питання газу

Після вторгнення Росії в Україну та запровадження західних санкцій Москва припинила експорт газу до європейських країн. Натомість Азербайджан підписав угоду з Європейським союзом та погодився збільшити експорт газу для постачання країн Європи, які залишилися без російського газу.

Політичний аналітик Фуад Шахбазов вважає, що основні цілі поточного візиту Володимира Путіна до Азербайджану пов’язані з економічними та насамперед енергетичними питаннями.

На його думку, під час візиту може бути підписано новий документ щодо транспортування газу між Азербайджаном та Росією.

«Може бути підписаний документ про постачання російського газу до Азербайджану в обмін на збільшення обсягів експорту азербайджанського газу до Європи. Тобто, російський газ можна буде використовувати для внутрішнього ринку. Крім того, може бути підписаний документ про співпрацю в економічній сфері», – вважає Фуад Шахбазов.

За словами Шахбазова, інша мета цього візиту може полягати у зміцненні позицій Росії у мирному процесі між Вірменією та Азербайджаном.

Він вважає, що останнім часом західні інститути активізувалися у врегулюванні конфлікту між двома країнами, і Росія зацікавлена ​​у тому, щоб відновити свій вплив у регіоні південного Кавказу.

“Цей візит спрямований на підтвердження інтересу Росії до регіону”, – зазначив Шахбазов.

Підтримка мирної угоди

«Російська сторона, як і раніше, готова всіляко сприяти нормалізації відносин між Азербайджаном та Вірменією», — пише «РИА Новости» з посиланням на Кремль.

Азербайджан та Вірменія в останні місяці ведуть прямі переговори про делімітацію кордонів та укладання мирного договору, висловлюючи готовність до підписання мирної угоди.

У серпні Баку та Єреван виключили з проекту мирної угоди пункт про транспортну магістраль, що зв’язує Азербайджан та його ексклав Нахічевань, або, як її називають у Баку, «Зангезурський коридор». Це питання було відкладено для обговорення на наступному етапі переговорів.

Баку та Москва хотіли, щоб дорога між Азербайджаном та Нахічуванням контролювалася Росією, але Вірменія виступила проти цього.

Розбіжності між Вірменією та Росією виявилися після Другої Карабахської війни. Офіційний Єреван незадоволений тим, що Росія та ОДКБ не надали йому допомоги під час війни. Звернення Вірменії до західних країн за зброєю та підготовкою армії також викликало невдоволення Росії. Офіційна Москва не вітає присутність країн-членів НАТО у Вірменії.

Ці фактори (а також особиста неприязнь між Путіним та прем’єр-міністром Вірменії Ніколом Пашиняном ) віддалили Росію та Вірменію останніми роками.

Незважаючи на те, що Росія та Вірменія є союзниками, Володимир Путін не поїхав туди, оскільки Вірменія є членом угод щодо виконання рішень Міжнародного кримінального суду (МКС). 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна.

Чи є зв’язок візиту з Іраном?

Незадовго до сьогоднішнього візиту Путіна, 6 серпня в Азербайджані побував секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу та зустрівся з президентом Ільхамом Алієвим. Його маршрут до Баку проходив через Іран.

Сергій Шойгу відвідав Іран через тиждень після вбивства лідера ХАМАС Ісмаїла Ханії у Тегерані та провів зустріч у Баку, після чого повернувся на батьківщину. Під час візиту Шойгу говорив про такі питання, як мир та безпеку на Південному Кавказі, але відвідав із країн регіону лише Азербайджан.

Експерти вважають, що візит високопоставленого російського чиновника спочатку до Тегерану, а потім до Баку може бути пов’язаний з можливою ескалацією конфлікту між Іраном та Ізраїлем. На думку аналітика Фуада Шахбазова, Росія стурбована можливою прихованою підтримкою Ізраїлю з боку Азербайджану у разі конфлікту між Іраном та Ізраїлем.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Встигни оформити пай: нові терміни та зміни в податках

В Україні продовжено термін оформлення невитребуваних земельних паїв. Наразі власники та спадкоємці землі можуть оформити…

32 секунди ago

Якою має бути зарплата та стаж в українця, аби в 60 років отримувати понад 10 тис. грн пенсії

В Україні розмір пенсії залежить не тільки від норми страхового стажу чи віку виходу на…

10 хв. ago

Українці мають до липня сплатити податок за “зайві” метри житла

У 2025 році власники житлової нерухомості мають сплатити податок за додаткові квадратні метри до липня.…

18 хв. ago

Дітям 12-13 років хочуть ввести нову вакцину: про що йдеться

З 2026 року в Україні можуть запровадити обов’язкову вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для…

29 хв. ago

8 найкращих продуктів для здоров’я очей

Підтримка здоров'я очей є важливим аспектом загального стану організму. Поліпшити зір та уникнути хвороб можна…

38 хв. ago

Оренда житла в Європі – що треба знати українцям про пошук квартири

У кожній країні оренда житла має власні характерні особливості, з якими варто ознайомитися заздалегідь, щоб не потрапити…

46 хв. ago