Країни Східної Європи, які вже стикаються з численними економічними викликами через війну біля своїх кордонів, можуть зіткнутися з новим тиском у разі досягнення миру в Україні – через напружену ситуацію на ринку праці, спричинену можливим поверненням українських працівників.
Про це пише Reuters.
Центральна та Східна Європа прийняла значну частину з понад 4,3 мільйона українців, які виїхали до ЄС після російського вторгнення. Ці люди заповнили робочі місця в умовах історично низького рівня безробіття в регіоні.
“Демографія є ризиком, і він посилиться після вирішення війни в Україні, оскільки частина українців повернеться додому”, – зазначила Шарлотта Руе, керуюча директорка з питань Центральної та Південно-Східної Європи в Європейському банку реконструкції та розвитку під час форуму Invisso у Відні.
Економічне зростання в Центральній та Східній Європі минулого року склало 2,2%, за оцінками Raiffeisen Bank International, що перевищило прогнозовані 0,8% в єврозоні. Українські працівники, які отримали законні права на проживання та роботу в Європі згідно з директивою ЄС від березня 2022 року, сприяли цій динаміці.
За даними Євростату, станом на грудень 2023 року, 22% біженців з України перебували в Польщі та близько 9% – у Чехії. “Частина економічного успіху багатьох країн пов’язана з українцями, які переїхали туди за останні два роки”, – підкреслив Крістіан Петтер, керівник підрозділу Австрії та ЦСЄ в J. Safra Sarasin.
Згідно з опитуванням Польського центрального банку в листопаді, лише 2% біженців та 1% довоєнних мігрантів планували повернутися в Україну протягом року, але ці цифри зросли б до 59% та 34% відповідно у разі закінчення війни.
Безробіття в Польщі знаходиться на історичному мінімумі, що призвело до зростання заробітної плати до 10% минулого року. Чеський уряд також попередив, що майбутній дефіцит робочої сили загрожує економіці країни, і ця тенденція спостерігається в інших країнах регіону.
Банкіри та інвестори відзначають, що зусилля з післявоєнної відбудови України можуть стати перевагою для сусідніх країн, особливо для Польщі. Однак повернення Дональда Трампа в Білий дім та пов’язані з цим загрози створюють складну ситуацію для політиків.
“Загрози всюди”, – заявила Ана Тріпович, державний секретар Міністерства фінансів Сербії. Вона зазначила, що збільшення боргу під час пандемії COVID та енергетична криза, спричинена російським вторгненням в Україну, тепер ускладнюються сильним доларом США, що робить обслуговування міжнародного боргу дорожчим для таких країн, як її власна.
Аналітики з SemiAnalysis стверджують, що ймовірність купівлі Intel Ілоном Маском дуже висока. За їхніми словами, глава Tesla…
Останнім часом серед українців поширюються чутки, що ТЦК можуть самостійно накладати штрафи. Народний депутат Олександр…
В Україні розширили коло суб’єктів господарювання, які повинні встановити платіжні термінали для безготівкових розрахунків. Інакше доведеться…
В середньому українці заробляють 23 тисячі гривень на місяць, за даними Державної служби зайнятості. А у Польщі…
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про нові санкції та оголосив про призначення нового керівника Національної академії…
Наявність іржі на автомобілі впливає на стійкість кузова та може навіть пошкодити певні механічні частини.…