Китай продовжує вражати амбітними проєктами. На цей раз у країні з’явится нова стіна, і хоча вона набагато коротша за Велику китайську – лише 3 тисячі кілометрів проти 21-ї тисячі, проте вона повністю складається з дерев. Історію мегапроєкту розповів сайт IFLScience.
Такла-Макан – найбільша пустеля країни, і її площа поступово зростає, як і інших пустель на півночі країни. Щоб цьому запобігти, ще 1978 року, після закінчення Культурної революції, в країні було задумано грандіозний план – обмежити всі пустельні території «зеленим поясом».
Увесь проєкт має назву «Три півночі» і буде завершено не раніше 2050 року. Але вже в 2024 КНР змогла повністю оточити лісосмугою найбільшу зі своїх північних пустель, Такла-Макан. Загальна протяжність поясу – 3046 кілометрів.
Основні породи дерев, які використовували для посадки, – саксаули та червоні верби. За задумом, дерева повинні не лише зупинити зростання пустелі, а й уберегти навколишні території від піщаних бур та вітрів, що шкодять сільському господарству.
Загалом у рамках проєкту «Три півночі» буде висаджено близько ста мільярдів дерев – це буде найграндіозніший рукотворний ліс в історії. Він торкається приблизно 27% території країни та змінить життя 400 мільйонів людей. Втім, у багатьох учених викликає сумніви подальша його перспектива – чи зможуть дерева прижитися і чи зможе природа підтримувати цей процес без постійного втручання людини.
Критики проєкту називають такі аргументи: по-перше, обрані дерева не рідні для регіону. По-друге, справжній ліс складається з великої кількості різних видів дерев і рослин, які доповнюють один одного, а лісосмуга з однієї або декількох культур не зможе підтримувати себе і ризикує вимерти від першого захворювання. Крім того, є також сумніви, що дерева зупинять піщані бурі.
Зростання пустель викликають неправильне ведення сільського господарства, вирубування лісів та зміни клімату. За даними вчених, у 2020 році 77,6% напівзасушливих районів на земній кулі стають ще безводнішими, ніж 30 років тому, і процес повільно триває.
Як пояснює видання, Китай – країна, яку процес опустелювання територій у перспективі має торкнутися найсильніше. Але стосується він усього світу – екологи передбачають, що, наприклад, у Європі вже цього століття перетворитися на пустелі можуть частини Португалії, Іспанії, Греції, Кіпру, Болгарії та Румунії.
Над Україною вкотре помітили пасажирський літак. За даними Flightradar24, російський авіалайнер потрапив у закритий авіаційний простір України…
Деякі українці ризикують у рази переплачувати за природний газ, навіть за мінімального споживання. У якому…
На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…
Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…
Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…
Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…