Людство вперше порушило глобальний колообіг води і наражає планету на кризу

Вперше в історії людство порушило колообіг води на планеті, що загрожує глобальною кризою. Відповідно до звіту Глобальної комісії з економіки води, оприлюдненого CNN, зміни, спричинені діяльністю людини, ставлять під удар не лише екосистеми, а й глобальну економіку.

Людський фактор у дисбалансі води

Співголова комісії Йоган Рокстрем заявив: «Ми виводимо глобальний водний цикл з рівноваги, і на опади більше не можна покладатися як на стабільне джерело прісної води». Роки недбалої експлуатації земель, помилок у водному управлінні, а також кліматичні зміни, спровоковані людською діяльністю, призвели до безпрецедентного тиску на глобальний водний цикл.

Звіт попереджає: порушення балансу води вже вплинуло на майже 3 мільярди людей, що відчувають дефіцит водних ресурсів. Через це знижується урожайність сільськогосподарських культур, а населені пункти опускаються через виснаження підземних вод.

Економічні наслідки водної кризи

У звіті прогнозують, що якщо не вжити невідкладних заходів, наслідки будуть катастрофічними. Водна криза загрожує більш ніж 50% світового продовольчого виробництва, а до 2050 року світовий ВВП може скоротитися на 8%. Найбільше постраждають країни з низьким рівнем доходів, де втрати можуть досягти 15%.

Два типи води та їхня роль

Документ розрізняє два типи води: «блакитна вода», яка зосереджена у річках, озерах і підземних водах, та «зелена вода», яка міститься у ґрунті та рослинності. Зелена вода є критично важливою для підтримання рослинного покриву, який поглинає вуглець і тим самим запобігає глобальному потеплінню.

Проте, людська діяльність, зокрема вирубка лісів і осушення водно-болотних угідь, скорочує природні резервуари вуглецю, прискорюючи кліматичні зміни. Крім того, зростання температури спричиняє висихання ландшафтів, зменшуючи рівень вологи та підвищуючи ризик виникнення пожеж.

Зростаючий попит на воду

Звіт також наголошує на зростаючому попиті на воду. Середня людина використовує близько 4 тисяч літрів води щодня для забезпечення гідного рівня життя, що значно перевищує рекомендовані ООН 50-100 літрів для базових потреб. Автори закликають уряди країн переглянути політику використання води, визнавши її спільним ресурсом, і вжити заходів для вирішення цієї глобальної проблеми колективно.

Перегляд ролі води в економіці

Вчені закликають до «перегляду ролі води в економіці» і наполягають на тому, що її управління повинно стати центральним питанням політичного порядку денного. Без зміни підходів, людство може зіткнутися з наслідками, які значно перевищать поточні прогнози, створивши нову хвилю бідності та нестабільності.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Найкращі сімейні кросовери з пробігом вартістю до $25 000

Придбання кросовера з пробігом — це чудова можливість отримати практичний і надійний автомобіль за привабливою…

4 хв. ago

Як стилізувати светр: 5 нестандартних образів для осені

Осінь — пора, коли стильні багатошарові луки стають основою гардеробу. Це час, коли можна поєднувати…

17 хв. ago

Майже 25% українських біженців не бачать себе в Україні після війни: опитування

Українські біженці у Європі роблять складний вибір: повертатися додому чи залишатися на новому місці. Опитування,…

28 хв. ago

Десятки квартир і дорогі авто: стало відомо про розкішне життя лікарів Вінницької МСЕК

Корупційні скандали у медико-соціальній експертизі не обмежуються лише Хмельниччиною. Журналісти видання OBOZ.UA виявили значні статки…

36 хв. ago

НАТО порівняли з феміністками, які не знають, що робити далі

НАТО, яке колись було символом сили та єдності, сьогодні більше схоже на організацію, що заблукала…

44 хв. ago

Стало відомо, коли Україна востаннє переведе годинники на зимовий час у 2024 році

27 жовтня 2024 року стане історичною датою для всіх українців. Це буде останній раз, коли…

1 годину ago