Людство вперше порушило глобальний колообіг води і наражає планету на кризу

Вперше в історії людство порушило колообіг води на планеті, що загрожує глобальною кризою. Відповідно до звіту Глобальної комісії з економіки води, оприлюдненого CNN, зміни, спричинені діяльністю людини, ставлять під удар не лише екосистеми, а й глобальну економіку.

Людський фактор у дисбалансі води

Співголова комісії Йоган Рокстрем заявив: «Ми виводимо глобальний водний цикл з рівноваги, і на опади більше не можна покладатися як на стабільне джерело прісної води». Роки недбалої експлуатації земель, помилок у водному управлінні, а також кліматичні зміни, спровоковані людською діяльністю, призвели до безпрецедентного тиску на глобальний водний цикл.

Звіт попереджає: порушення балансу води вже вплинуло на майже 3 мільярди людей, що відчувають дефіцит водних ресурсів. Через це знижується урожайність сільськогосподарських культур, а населені пункти опускаються через виснаження підземних вод.

Економічні наслідки водної кризи

У звіті прогнозують, що якщо не вжити невідкладних заходів, наслідки будуть катастрофічними. Водна криза загрожує більш ніж 50% світового продовольчого виробництва, а до 2050 року світовий ВВП може скоротитися на 8%. Найбільше постраждають країни з низьким рівнем доходів, де втрати можуть досягти 15%.

Два типи води та їхня роль

Документ розрізняє два типи води: «блакитна вода», яка зосереджена у річках, озерах і підземних водах, та «зелена вода», яка міститься у ґрунті та рослинності. Зелена вода є критично важливою для підтримання рослинного покриву, який поглинає вуглець і тим самим запобігає глобальному потеплінню.

Проте, людська діяльність, зокрема вирубка лісів і осушення водно-болотних угідь, скорочує природні резервуари вуглецю, прискорюючи кліматичні зміни. Крім того, зростання температури спричиняє висихання ландшафтів, зменшуючи рівень вологи та підвищуючи ризик виникнення пожеж.

Зростаючий попит на воду

Звіт також наголошує на зростаючому попиті на воду. Середня людина використовує близько 4 тисяч літрів води щодня для забезпечення гідного рівня життя, що значно перевищує рекомендовані ООН 50-100 літрів для базових потреб. Автори закликають уряди країн переглянути політику використання води, визнавши її спільним ресурсом, і вжити заходів для вирішення цієї глобальної проблеми колективно.

Перегляд ролі води в економіці

Вчені закликають до «перегляду ролі води в економіці» і наполягають на тому, що її управління повинно стати центральним питанням політичного порядку денного. Без зміни підходів, людство може зіткнутися з наслідками, які значно перевищать поточні прогнози, створивши нову хвилю бідності та нестабільності.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Бог шлюбу: Японець має 4 дружин, 2 коханок і 10 дітей

36-річний Рюта Ватанабе з північної префектури Хоккайдо, Японія, вирішив побудувати сімейне життя, яке кидає виклик…

31 хв. ago

Lufthansa отримала рекордний штраф за дискримінацію єврейських пасажирів

Авіакомпанія Lufthansa опинилася в епіцентрі скандалу після звинувачень у дискримінації, коли групі єврейських пасажирів відмовили…

37 хв. ago

Осінні канікули скасовано: деякі школярі залишаються без відпочинку

Українська система освіти опинилася під серйозним тиском через війну та енергетичну кризу, що змусило деякі…

41 хв. ago

Українці масово скуповують авто зі США: у тренді Tesla та Ford

Український ринок вживаних авто переживає справжній бум — у 2024 році американські машини стали особливо…

49 хв. ago

Російське судно «Григорій Ловцов» перекинулося біля берегів Сахаліну

У російській Сахалінській області чергова катастрофа на воді — вантажне судно «Григорій Ловцов», яке транспортувало…

54 хв. ago

Знову біля корита: Зять Путіна Шамалов очолив кооператив «Озеро»

Колишній зять президента Росії Володимира Путіна, Кирило Шамалов, став новим головою правління скандального кооперативу «Озеро».…

1 годину ago