Витрачає сотні тисяч євро: РФ намагається всіма силами відновити шпигунську мережу в ЄС

Росія дедалі частіше вдається до шантажу і фінансових стимулів, щоб наймати німців для шпигунства на її користь після удару, завданого її розвідувальним службам висилкою з Європи близько 600 російських дипломатів. Про це пише Reuters.

Федеральне відомство із захисту конституції (BfV) заявило, що російські спецслужби витрачають великі кошти на вербування агентів у Німеччині, попри спроби Заходу обмежити їхні операції після вторгнення Москви в Україну.

“Росія докладає всіх зусиль, щоб компенсувати скорочення німецьким урядом кількості російських агентів у Німеччині”, — заявив голова відомства Томас Хальденванг на пресконференції після представлення річного звіту агентства.

За даними BfV, двом громадянам Німеччини, яким у серпні минулого року було висунуто обвинувачення в державній зраді за шпигунство на користь Росії, заплатили приблизно по 400 000 євро за їхні послуги.

“Гонорари шпигунів показують, що російські служби, як і раніше, мають у своєму розпорядженні величезні фінансові ресурси для досягнення своїх розвідувальних цілей”, — додається в доповіді.

Особливому ризику стати мішенню російських спецслужб піддавалися німці, які жили в Росії або регулярно туди їздили, зокрема німецькі дипломати, вразливі для шантажу.

“Щойно в РФ отримують компрометуючу інформацію про об’єкти, ці служби не соромляться використовувати агресивні методи вербування”, — повідомив Хальденванг.

Цього місяця НАТО підтвердило своє занепокоєння з приводу російського шпигунства і закликало до більш жорстких дій у відповідь на те, що, за його словами, є кампанією ворожих дій, включно з диверсіями і кібератаками. Німеччина, нагадаємо, є однією з 32 держав НАТО.

Вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року стало грубим пробудженням для багатьох представників силових структур Німеччини після багатьох років, протягом яких Берлін намагався прив’язати Москву до міжнародного правового порядку через мережу торговельних і особливо енергетичних зв’язків.

Нещодавній сплеск підтримки вкрай правої партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD) та авторитарно-лівої партії BSW також допоміг спровокувати серйозне переосмислення. Обидві сторони часто повторюють тези Кремля про війну, зокрема у своїй незгоді з наданням Україні зброї для самозахисту.

Згідно зі звітом BfV, кількість правих і лівих екстремістів минулого року знову зросла на 4,6% і 1,4% відповідно до 40 600 і 37 000, що сприяло переходу суспільного дискурсу від фактичних дебатів до “агресивної конфронтації”.

Росія довела свою здатність адаптуватися в пошуку способів впливу на події в Німеччині навіть після того, як її канали ЗМІ були заборонені і 600 її дипломатів, які перебували по всій Європі, були вислані, повідомляє BfV.

Деякі з тих, хто здійснює вплив, переключилися на платформу соціальних мереж Telegram, яку важко контролювати, а шпигуни тепер прикріплюються до міжнародних організацій. Російські офіцери, яким доручено працювати з інформаторами, тепер подорожують, а не базуються в Німеччині.

Крайні праві групи також є сприйнятливою аудиторією для російських операцій впливу. До їхнього числа входять теоретики змови Reichsbuerger (“Громадяни Рейху”), деякі з яких зараз постають перед судом за підготовку державного перевороту проти німецького демократичного порядку, для якого вони шукали підтримки у Росії.

Ольга Степанова

Recent Posts

В Україні продовжують мобілізувати пенсіонерів, хто відмовляється – в’язниця

На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…

54 секунди ago

Розкриття банківської таємниці в Україні: експерт пояснив, в чому криється небезпека

Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…

9 хв. ago

ЗМІ розповіли про штраф сина Порошенка: сума може збільшитись

Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…

19 хв. ago

Меркель висловила сумнів, що Україна може зберегти незалежність

Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…

28 хв. ago

283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль

На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…

36 хв. ago

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

43 хв. ago