Independent: Путін усвідомлює неминучий економічний крах РФ

За останні десять років рубль знецінився більш ніж удвічі, а інфляція продовжує швидко зростати. Тепер, коли значна частина населення Росії опинилася на межі бідності, пише журналіст Оуен Метьюс для британського видання Independent (переклад – сайт Charter97.org ), доходи Путіна – це остання перешкода на шляху до миру.

Європейські союзники України сподіваються, що запровадження нових санкцій проти Росії стане вирішальним та найважливішим чинником перемоги України. Час минає, і Україна ризикує втратити захоплені Росією території.

Майже три роки тому Путін планував, що повномасштабне вторгнення в Україну закінчиться за три дні. Ні Путін, ні його військові та економічні радники не очікували запеклого спротиву. Кремль витрачає понад 40% своїх коштів на війну.

Вони також не очікували, що Європа запровадить ефективні санкції, і ще менше вони очікували на руйнування трьох з чотирьох газопроводів «Газпрому» на дні Балтійського моря, які до початку війни забезпечували понад 30 відсотків постачання газу до Європи.

У Росії її спостерігається стрімка інфляція, яка перевищує 9 відсотків. Ставки за кредитами сягнули 21 відсотка, а ціни на основні товари значно зросли, що особливо сильно б’є за звичайними громадянами.

Минулого літа ціни на яйця підскочили на 42 відсотки, на банани на 48 відсотків, на помідори на 39,5 відсотка та на картоплю на 25 відсотків. Російський рубль втратив більше половини своєї вартості з того часу, як Путін вперше вторгся до Криму в 2014 році, і понад 600 мільярдів доларів валютних резервів Кремля було заморожено в західних банках.

Понад 1000 західних компаній, включаючи Ikea та McDonald’s, пішли з Росії, як і західні автовиробники. Західні товари, включаючи технології, надходять через Казахстан та Грузію в обхід санкцій. Минулого місяця російські комунальні підприємства підвищили ціни на електроенергію до 250 відсотків.

«Всі їздять китайськими автомобілями, але запчастин немає», — розповідає 39-річна Олександра, колишня журналістка з Москви, чий колишній чоловік воює в Україні. «Єдині іноземні автомобілі, які можна купити, це праворульні машини [з Японії]. За іпотеками божевільні відсотки. Усі скаржаться, як підскочили ціни.

За даними останнього звіту Міжнародного інституту стратегічних досліджень про військовий баланс, Росія витратила на свої Збройні сили у 2024 році приголомшливі 462 мільярди доларів, що більше, ніж вся Європа разом узята. Військові витрати Кремля призвели до формування армії з 1,5 мільйона осіб, чиї щомісячні виплати становлять 2500 доларів — у чотири рази більше за середню зарплату в найбідніших областях Росії.

Величезні втрати на полі бою збільшили брак особового складу, при цьому рівень безробіття досяг рекордно низької позначки — 2,4 відсотка. Заводи працюють на повну потужність і навіть більше. Глава Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна в листопаді попередила російський парламент, що економіка країни «сягнула меж своїх виробничих потужностей, тоді як попит продовжує зростати», передбачаючи небезпечну комбінацію економічної стагнації та інфляції, відому як «стагфляція».

Кремль може продовжувати витрачати завдяки Індії та Китаю, які імпортують російську нафту у рекордних обсягах. ЄС встановив стелю ціни на російську нафту Urals на рівні 60 доларів за барель, що трохи нижче за поточну ринкову ціну в 67 доларів. Однак так зване «шахрайство з атестацією» — наприклад, створення фіктивних транспортних витрат та інших витрат — дозволяє легко обходити санкції.

А природний газ взагалі ніколи не входив до пакетів санкцій ЄС, і до 1 січня цього року 13 відсотків газу надходило з Росії через Україну до Словаччини та Угорщини.

Південна Європа продовжує імпортувати мільйони кубометрів російського газу через Туреччину. Незважаючи на всі свої заяви, Європа, як і раніше, купує понад 15 відсотків зрідженого природного газу (ЗПГ) з Росії. У 2024 році до європейських портів надійшло близько 17,8 мільйона тонн ЗПГ, що на 2 мільйони тонн більше у порівнянні з попереднім роком, за даними аналітиків Rystad Energy.

Ефективними «санкціями» проти російської енергетичної галузі, яка дає понад дві третини доходу бюджету, стали атаки українських дронів на російські нафтопереробні заводи, насосні станції та сховища. Український вогонь і лють нині завдають шкоди військовій економіці Росії, чого не змогли досягти європейські санкції.

Міжнародний тиск утруднив, але не унеможливив для російської військової машини отримання важливих компонентів, таких як напівпровідники. За словами Олівера Рута з Лондонського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень, санкції, безумовно, «сягнули важливої ​​мети — гостра дестабілізація економіки Росії у середньостроковій та довгостроковій перспективі». Високі витрати, які неможливо довго підтримувати, підштовхують Путіна до завершення конфлікту. Загроза є і для економіки України.

Російські удари по енергетичній інфраструктурі та відтік громадян значно погіршують економічну ситуацію в країні. Європейський Союз зараз фінансує бюджетні виплати мільйонам солдатів та держслужбовців Києва. Україна не змогла б забезпечити всі ці витрати без прямої фінансової допомоги із Брюсселя.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Росія будує новий флагман, який більший за крейсер “Москва”

Російська Федерація будує свій найбільший корабель "Іван Рогов" у Керчі. Судно може перевершити ракетний крейсер…

9 хв. ago

60-річний мер надіслав відео своєї мастурбації не туди, куди планував: подробиці курйозу

Мер міста Майнот, штат Північна Дакота, США, подав у відставку після того, як надіслав вульгарне відео, на якому він…

6 години ago

За прогули дітей у школах можуть штрафувати на сотні тисяч: аж до позбавлення батьківських прав

У Європейському союзі прогули в школі можуть призвести до серйозних наслідків як для учнів, так…

6 години ago

Українців дурять у магазинах: чому важливо звертати увагу на чек

Українців попередили, як можуть обманювати на касах магазинів. Про це йдеться у матеріалі ТСН. Люди поділяються на дві…

6 години ago

Пенсіонерів заженуть у злидні: встановили недосяжні умови для гідної пенсії

Українцям встановили практично недосяжні умови для отримання гідної пенсії, якої вистачатиме для більш-менш комфортної старості.…

7 години ago

Новий податок до свят: українцям доведеться викласти по 5000 грн до Великодня — як платити

Починаючи з 2025 року, індивідуальні підприємці (ФОП) знову будуть зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЕСВ).…

7 години ago