Іран відмовився воювати за Росію: новий договір виявився порожнім папірцем

Так звана велика угода про «всеосяжне стратегічне партнерство» між Росією та Іраном, помпезно підписана диктаторськими режимами цих країн у п’ятницю в Москві, насправді є документом, який ні до чого не зобов’язує, і покликаний виконувати лише пропагандистську функцію напередодні інавгурації обраного президента США Дональда Трампа.

Договір не передбачає взаємної військової допомоги

Зазначений договір не передбачає взаємної військової допомоги в разі нападу на одну з країн. Це випливає з тексту документа, опублікованого на сайті Кремля, передає Dialog.UA.

У договорі лише сказано про те, що в разі якщо одна з країн «зазнає агресії», інша не повинна надавати жодної допомоги стороні, яка напала, а також сприятиме тому, щоб розбіжності, які виникли, вирішувалися на основі Статуту ООН та інших норм міжнародного права.

При цьому угода передбачає проведення спільних військових навчань, підготовку військових кадрів, обмін делегаціями, участь у військових виставках і прийом кораблів один одного.

Як відомо, одним із головних аспектів взаємодії російського та іранського режимів є взаємні поставки озброєнь. Зокрема, Іран постачає Росії дрони-камікадзе, які та застосовує у війні проти України.

У тексті угоди жодної конкретики щодо цього немає.

Порожній папірець

Східознавець Михайло Крутіхін, коментуючи підписану між Росією та Іраном угоду, зазначає, що вона фіксує не справи і навіть не наміри, а обмін люб’язностями, який нікого ні до чого не зобов’язує.

Наприклад, ця угода не йде в жодне порівняння зі 100-річним договором, підписаним напередодні між Україною та Великою Британією. Угода між Києвом і Лондоном є не просто декларацією про наміри, але гарантує отримання Україною фінансової та військової допомоги для боротьби з російською агресією.

«Це традиційно порожній папірець, реверанс і ввічливий уклін, якими багато країн обмінюються у великій кількості», – сказав аналітик про договір між РФ та Іраном.

За словами експерта, мета підписання цієї угоди – суто пропагандистська. Обидва режими хочуть показати, що вони кидають виклик міжнародній ізоляції. У зв’язку з цим не дивно, що підписання угоди відбулося якраз перед інавгурацією Трампа. Таким чином Москва і Тегеран намагаються вразити Білий дім своєю солідарністю.

Аналітик упевнений, що цей договір не стимулюватиме розвиток російсько-іранського співробітництва в різних сферах. Для таких цілей укладаються інші угоди, в яких ставляться конкретні завдання.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

1 годину ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

2 години ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

2 години ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

2 години ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

2 години ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

2 години ago