Минулого тижня ціни на каву на Нью-Йоркській фондовій біржі підскочили до найвищого рівня за останні 50 років через екологічні проблеми у Бразилії та В’єтнамі, що посилило побоювання щодо глобального дефіциту кави, як повідомляє «РБК-Україна».
Зміна клімату посилила проблему, наблизивши сорт кави, арабіку, що споживається у світі, до потенційного зникнення. Цей ціновий шок має значні глобальні наслідки, особливо для таких країн як Україна.
Бразилія, частку якої припадає 40% світового ринку кави, виробляє як арабіку, і робусту. В’єтнам, другий за величиною експортер кави, є ключовим постачальником робусти, яка є дешевшою альтернативою арабіці. Минулого сезону В’єтнам забезпечив 38% світового виробництва робусти. Проте несприятливі погодні умови в обох країнах спровокували один із найрізкіших стрибків цін за останні роки.
Bloomberg повідомив, що Volcafe, один із найбільших трейдерів кави, знизив свої прогнози щодо виробництва арабіки в Бразилії. Тривала посуха з квітня по вересень серйозно вплинула на бразильські ферми, що призвело до недостатньої вологості ґрунту, втрати листя та недостатнього формування плодів.
Згідно з переглянутою оцінкою Volcafe, до кінця сезону 2024-2025 років. Бразилія виробить лише 34,4 млн мішків арабіки (один мішок дорівнює 60 кг). Це на 11 млн мішків менше, ніж очікувалося раніше.
Навпаки, за даними Міністерства сільського господарства США, попереднього сезону Бразилія виробила близько 45 млн мішків. Цей дефіцит, ймовірно, спричинить глобальний дефіцит у розмірі 8,5 млн мішків кави в сезоні 2025–2026 рр., що продовжить тривожну тенденцію невідповідності пропозиції попиту протягом п’яти років поспіль.
Ф’ючерси на арабіку зросли на 4,7% до 3,44 дол. США за фунт (або 7,58 дол. США за кілограм) минулого тижня, що на 80% більше, ніж торік. Ця ціна перевищує попередній рекорд, встановлений 1977 року, коли катастрофічні заморозки знищили бразильські кавові дерева. Однак із поправкою на інфляцію ціни 1977 року все ще залишаються вищими.
Тим часом ціни на робусту також різко зросли. В’єтнам зіштовхнувся зі своїми власними екологічними проблемами: посуха вплинула на вегетаційний період, а сильні дощі порушили збирання врожаю. В результаті ціни на робусту досягли рекордних 5694 доларів за метричну тонну наприкінці листопада, за даними The Daily Mirror.
Поєднання кількох неврожаїв у ключових регіонах-виробниках призвело до сталого зниження світових запасів кави за останні чотири роки.
Зростання оптових цін на каву значно збільшило витрати для обжарювачів та роздрібних торговців, змусивши підприємства перекладати ці витрати на споживачів. У всьому світі продавці кави вже почали підвищувати ціни та скорочувати знижки, щоб зберегти прибутковість.
Вплив на ринок кави України:
Очікується, що український ринок кави зазнає запізнілої, але істотної реакції на глобальне зростання цін. Міжнародний експерт із кави Вадим Грановський пояснює, що Україна зазвичай відображає глобальні зміни протягом кількох місяців. Імпортери зеленої кави у зернах першими відчують вплив, але поточні запаси можуть стабілізувати ціни до Нового року чи середини січня.
Грановський наголошує, що зростання цін торкнеться всіх сегментів української кавової індустрії, від необсмажених зерен до меню кав’ярень. Фіксовані контракти з постачальниками кави тимчасово захистять мережеві заклади, але повний ціновий ефект буде очевидним до середини 2025 року.
Андрій Тітов, співвласник Escobar Coffee Roasters, прогнозує, що українські споживачі кави відчують зростання цін протягом двох тижнів або двох місяців, оскільки запаси вичерпаються. Він оцінює різке зростання витрат:
Чашка еспресо, яка зараз коштує 40-45 грн, може зрости до 70 грн.
Латте чи капучино, які зараз продаються за 60 грн, можуть зрости до 100 грн.
В цілому Титов прогнозує зростання споживчих цін на каву на 80-100% до лютого 2025 року, при цьому високі витрати, що зберігаються, збережуться як мінімум до липня-серпня наступного року. Будь-яке зниження цін після наступного врожаю в Бразилії (починаючи з червня), найімовірніше, буде незначним, максимум на 20%.
Також оптовий постачальник Leader Coffee повідомляє, що ціни на каву почали зростати шість місяців тому, піднявшись на 15–20% у період з весни до літа. До кінця 2024 року прогнозується зростання цін на 50%, а протягом 2025 року очікується ще 50% зростання.
Грановський очікує, що невеликі незалежні кав’ярні, які безпосередньо закуповують зелені зерна, прагнутимуть підтримувати ціни якнайдовше, щоб не втрачати клієнтів. Однак, щоб компенсувати зростаючі витрати, багато хто буде використовувати зерна нижчої якості, що може погіршити смак напою.
Кав’ярні також шукатимуть способи скоротити витрати за рахунок автоматизації та енергоефективного обладнання. Хоча це знижує експлуатаційні витрати, це може вплинути на якість кави, оскільки кваліфікованих барист замінюють машини, що підриває ремісничий елемент приготування кави.
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…
В Україні затверджено нові правила щодо обов’язкової базової військової підготовки для студентів чоловічої статі. Відмова…
За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора народному депутату України VII-IX скликань Вадиму Новинському повідомлено про…
Один із мальовничих островів у Карибському морі дуже популярний серед туристів. Однак там не можна…
Антикорупційні органи повідомили про підозру колишньому держсекратарю МВС Олексію Тахтаю (на фото поряд з Аваковим).…