Норвегія зафіксувала стрибок радіації на кордоні з РФ

Норвезьке агентство з радіаційної та ядерної безпеки (DSA) виявило в повітряних фільтрах цезій, кількість якого є «дуже низькою». Про це повідомляє Barrents Observer.

Фільтри з Віксйоф’єлла і Сванховда аналізують у відділі аварійної готовності в Пасвіку раз на тиждень. Радіоактивний цезій-137 з’явився десь між 9 і 12 вересня.

«Рівні явно вищі за норму, але не становлять ризику для людей або навколишнього середовища. Ми виявили 5 мкБк/м3 на фільтрувальній станції у Сванховді на 37-му тижні (9-16 вересня), і ми виміряли таку ж концентрацію (5 мкБк/м3) на фільтрувальній станції у Віксйоф’єллі на 36/37-му тижні (5-12 вересня)», – каже Бредо Меллер з підрозділу аварійної готовності DSA у Сванховді.

За словами посавдовця, DSA проведе більше аналізів протягом наступних кількох днів. «Ми не здивуємося, якщо вони також будуть на тому ж рівні, що ми бачили сьогодні».

DSA заявляє, що під час дослідження фільтрів не було виявлено жодних інших радіоактивних ізотопів. Невідомо також, чи будь-які вимірювання на російському боці кордону мають подібні результати.

Жодні інші фільтри на півночі Норвегії чи фінської Лапландії не виявили піку вмісту цезію за останній тиждень. Цезій-137 утворюється як продукт поділу при роботі ядерного реактора.

Як зазначає видання, на борту підводних човнів і криголамів, які працюють у Баренцевому морі з баз уздовж узбережжя Кольського півострова, є численні морські реактори. Масштабні стратегічні навчання «Океан-2024» завершилися 16 вересня, але малоймовірно, що такі викиди відбуваються з морського реактора, який працює в морі. Невеликі витоки цезію-137 більш вірогідні під час запуску або технічного обслуговування реактора чи при поводженні з відпрацьованим ядерним паливом.

За словами Меллера, цезій також може з’являтися внаслідок лісових пожеж. Випадання радіоактивних опадів після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році і навіть атмосферних ядерних випробувань до 1962 року все ще можна виміряти в природі. Період напіврозпаду цезію-137 становить близько 30 років.

Barrents Observer наголошує, що російські розробники зброї з «Росатому» все літо і на початку осені працювали на полігоні Паньково на Новій Землі. Полігон призначений для випробування крилатої ракети з ядерним двигуном «Буревісник», яка, як вважають, має більш-менш відкрите охолодження міні-реактора.

Роботи на полігоні, однак, суворо засекречені, і дуже мало інформації оприлюднюється. Офіційних повідомлень про те, що «Буревісник» випробовується, немає, але ознаки цього можна побачити, вивчаючи щоденно оновлювані супутникові знімки з Арктичного архіпелагу.

Протягом літа «Баренц Оглядач» бачив кілька вантажних суден і суден спеціального призначення у водах за межами Паньково, а протягом останніх кількох тижнів два великі транспортні літаки Росатома Іл-76 періодично паркувалися в аеропорту Рогачево на Новій Землі. Вважається, що літаки синього кольору проводять операції, пов’язані з випробуваннями «Буревісника».

Радіоактивний ізотоп, який зараз вимірюється у Фіннмарку, міг прилетіти здалеку, залежно від напрямку вітру.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Є чітка формула, як загнати Путіна в глухий кут,- експерт

Публіцист Віталій Портніков відповів на питання, як усунення Путіна могло б змінити перебіг війни. На питання про…

2 хв. ago

Київ піднявся на перше місце в світі за забрудненістю повітря: не виходьте на вулицю

Через пожежі в екосистемі на Київщині українська столиця посіла перше місце в світі за рівнем…

17 хв. ago

Ізраїль близький до початку наземної війни в Лівані — WSJ

Хвиля смертоносних вибухів пейджерів та інших електронних пристроїв, які носили бойовики в Лівані, різко посилила…

26 хв. ago

Не мають законної сили: через які повістки не зможуть покарати

В Україні триває процес загальної мобілізації, під час якого територіальні центри комплектування активно розсилають повістки…

39 хв. ago

На замітку господиням: 3 помилки, які зіпсують пасту карбонара

Під час приготування пасти карбонари чи болоньєзе можна допустити деякі помилки, які зіпсують смак страви.…

49 хв. ago

ЄС закликав виконати ордери на арешт Путіна

Євросоюз закликав усі держави, які ратифікували Римський статут, виконувати свої зобов'язання. Зокрема йдеться про арешт…

1 годину ago