Наповнювали 5 років: в Африці “добувають” світло завдяки штучному озеру-рекордсмену (фото)

На заповнення найбільшого у світі штучного озера знадобилось п’ять років. Воно охоплює дві країни. Про це повідомили 15 жовтня у виданні Express.

Озеро Каріба розташоване між Замбією та Зімбабве на півдні Африки, воно охоплює площу у 3460 квадратних кілометрів. Водойма утворилась після перегородження річки Замбезі в ущелині, де вона звужувалась між пагорбами на понад 400 кілометрів нижче водоспаду Вікторія. Відстань вгору за течією до гирла ріки в Індійському океані — понад 1300 кілометрів.

Водосховище озера Каріба сягає 70 кубічних кілометрів. Воно простягається на понад 223 кілометри в довжину, та до 40 кілометрів — у ширину. Середня глибина становить 28 метрів, максимальна — приблизно 97 метрів.

Фото озера Каріба в Африці Фото: Getty Images

Озеро Каріба почали заповнювати у 1958 році й закінчили у 1963. Процес загалом зайняв п’ять років. Воно вважається найбільшим у світі штучним озером за об’ємом. Вважається, що така маса води спричинила індуковану сейсмічність, було зафіксовано понад 20 землетрусів у п’ять або вище балів за шкалою Ріхтера.

На дамбі озера звели місто Каріба для будівельників. Деякі поселення у Зімбабве довелося розширити, щоб розмістити вимушених переселенців через перегородження річки. Греблю через Замбезі будували з листопаду 1956 року до 1959. Її висота сягає 127 метрів, а довжина — майже 579 метрів.

Фото дамби, яка розділяє річку Замбезі та штучне озеро Каріба Фото: Getty Images

Ця дамба постачає приблизно 6,7 мільярда кіловат-годин електроенергії на рік. Для її зведення переселили понад 30 тисяч місцевих мешканців та евакуювали тисячі диких тварин в межах “операції Ной”.

Спочатку проєкт був непопулярним, однак все змінилось, коли він дав результат. Після будівництва дамби місцеві мешканці отримали недорогу електроенергію, яка забезпечила роботу мідної промисловості у Замбії.

Фото дамби, яка розділяє річку Замбезі та штучне озеро Каріба Фото: Getty Images

Вода, якою наповнювалось озеро, містила багато поживних речовин завдяки розкладеній та затопленій рослинності. Це утворило на дні товстий шар родючого ґрунту, і в результаті екологія водойми — яскрава. Там водяться різни види риб, зокрема сардиноподібні капенти, нільські крокодили та бегемоти. Вздовж берегів можна побачити бакланів та інших водоплавних птахів, а також слонів, левів, гепардів, леопардів та буйволів.

Фото озера Каріба в Африці Фото: Getty Images

І Замбія, і Зімбабве взялися за розвиток туризму. Однак після сильних посух запаси води в озері, доступної для виробництва електрики, впали на 7,7%. Внаслідок цього Замбія зіткнулася з 21-годинним відключенням світла через другу за увесь час роботи зупинку гідроелектростанції.

Романчук Микола

Recent Posts

Канада дозволила компанії Маска тестувати мозкові чипи

Компанія Neuralink, що належить мільярдеру Ілону Маску, отримала схвалення на початок клінічного випробування в Канаді…

5 хв. ago

«Перечекати ядерний вибух»: на тлі погроз Путіна жителі Британії розкуповують бункери

У Великій Британії місцеві жителі масово розкуповують бункери і навіть роблять їх своїми руками через…

14 хв. ago

МКС видав ордери на арешт премʼєра та міністра оборони Ізраїля: в чому їх звинувачують

Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та міністра оборони Йоава Галланта.…

22 хв. ago

Ніхто не хоче купувати: у Венеції продають розкішний палац, мешканці якого раптово помирали

Розкішний палац Ка'Даріо у Венеції вирішили продати за 15 мільйонів фунтів. Це чудова архітектурна пам'ятка…

33 хв. ago

Захист даних: важливі аспекти хмарної безпеки

Навіть діти знають, що світ інтернету, крім корисної інформації, несе і певну загрозу.

41 хв. ago

Астероїд Психея зміг би перетворити кожного на Землі на мільярдера

Астероїд 16 Психея, з металами вартістю 10 трильйонів доларів, гіпотетично міг би перетворити кожну людину на…

42 хв. ago