Українські діти віком до 13 років, які мають статус тимчасового захисту в Польщі, можуть зіткнутися з проблемами під час повторного в’їзду до країни або подорожей країнами Шенгенської зони. Причиною цього є відсутність електронного документа Diia.pl, який необхідний для перетину кордону. Нові правила було роз’яснено Прикордонною службою Польщі на запит фонду «Right To Protection Poland» та поширені серед української спільноти.
Як зазначають у Прикордонній службі Польщі, сам по собі номер PESEL UKR не дає права на повторний в’їзд до Польщі. Для перетину кордону, українським дітям, яким ще не виповнилося 13 років, необхідно мати дійсний закордонний паспорт та електронний документ у мобільному застосунку Diia.pl. Відсутність цього документа може призвести до відмови у в’їзді до Польщі або інших країн Шенгенської зони.
Ця проблема стосується дітей, які були “прив’язані” до профілю своїх батьків або опікунів у Diia.pl. Якщо правовий статус батьків змінився, зокрема вони отримали карту побиту (посвідку на тимчасове проживання), діти втрачають доступ до додатку Diia.pl, адже його використання дозволено лише тим, хто має статус тимчасового захисту.
Електронний документ Diia.pl доступний лише українцям зі статусом PESEL UKR, тобто тим, хто перебуває під тимчасовим захистом у Польщі. Коли один із батьків або опікунів отримує інший правовий статус, зокрема карту побиту або дозвіл на постійне перебування, це автоматично позбавляє їхніх дітей до 13 років доступу до Diia.pl. Це пов’язано з тим, що довірений профіль (profil zaufany) у Польщі можна оформити лише з 13-річного віку, тому молодші діти не можуть мати власний профіль у додатку.
Якщо дитина втратила доступ до Diia.pl, батьки повинні бути готові до того, що їхня дитина може зіткнутися з труднощами при перетині кордону. Однак польське законодавство передбачає певні заходи для подолання цієї проблеми. За словами представників Прикордонної служби, зміни у спецзаконі, які набули чинності з 1 липня 2024 року, дозволяють подати відповідні документи для дітей. Це забезпечить їм можливість повторного в’їзду до Польщі та подорожей у межах Шенгенської зони.
Також прикордонники рекомендують батькам перевіряти статус документів своїх дітей заздалегідь та за потреби консультуватися з юристами чи місцевими органами влади, щоб уникнути неприємних ситуацій на кордоні.
Важливі поради для батьків
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відреагував на удар балістичною ракетою Росії по Дніпру. За словами угорського…
Над Буковелем, популярним всесезонним курортом у серці Карпат, помітили літак, не схожий на військовий. Відповідні…
Прессекретар глави РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що російська армія «відпрацьовує механізми оповіщення» українців про загрозу ударів балістичними…
В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…
Російські окупанти на даний час захопили 25% міста Курахове Донецької області. Про це повідомив експерт BILD з аналізу відкритих…
21 листопада 2024 року держава-агресор росія завдала удару по території України, застосувавши балістичну ракету ймовірно…